4. dubna 2017 11:51 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HRUŠKA: Soukromí paní velvyslancové Borůvkové je věc veřejná

Alena Borůvková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alena Borůvková. | foto: ČTK

Švýcarský velvyslanec v Německu Thomas Borer míval pověst krále večírků. Skromným a decentním vystupováním, jak by se na ambasadora alpské konfederace slušelo, neoplývala ani jeho žena Shawne Fieldingová, někdejší miss Dallas, Mrs Texas a třetí v soutěži Mrs America.

Pro německý magazín Max nafotila bývalá modelka v prostorách berlínské ambasády fotocyklus, na němž s hodně hlubokým dekoltem pózovala jako kovbojka a pistolnice. A také jako Libuše Šafránková. Ano, paní velvyslancová si skutečně sedla v bílých šatech na koně a zahrála si na v Německu tolik oblíbenou Popelku.

Její muž za to dostal doma „kartáč“. Připomeňme, že nešlo o žádnou diplomatickou nulu – byl hlavním vyjednavačem Švýcarska v kauze spících kont po obětech holokaustu a zachránil švýcarským bankám reparace v hodnotě stovek milionů franků. Borer nakonec ve funkci v květnu 2002 skončil, byť mu vaz zlomila až smyšlená aféra s milenkou, kterou nedokázal vhodně odclonit, nikoliv extravagantní fotoset paní velvyslancové.

Ve srovnání s vnady paní Fieldingové jsou otevřená stavidla pomluv a konspirací, která na sociálních sítích odbrzdila Alena Borůvková, manželka našeho velvyslance ve Švýcarsku Karla Borůvky, řádově někde jinde. Tady už nejde o žádný nevkus a texaský kýč, ale o ohrožování zájmů české diplomacie.

Rozebírat případ paní Aleny je podle všeho práce spíš pro lékařsky školeného odborníka. Kdyby vše proběhlo v tichosti, možná by se dnes již bývalý ambasador ve Švýcarsku stal po boku expremiéra Petra Nečase dalším z mužů ve vrcholné funkci, kterého odrovnalo nezvládnuté partnerské soužití. Jenže v „kauze Borůvková“ jde podobně jako v případě Jany Nagyové o nebezpečnou hru, v níž jsou státní zájmy.

Předně – paní velvyslancová se nijak netají tím, že Česko reprezentuje nejen její muž, ale i ona. Sama o sobě psala jako o diplomatce, v Bernu prý oblíbené. Jestli na večírcích ostatním diplomatům vyprávěla jen část toho, co se dočteme na jejím twitterovém profilu, musí si o Česku hosté naší ambasády v Bernu myslet, že jsme země ovládaná ruskými agenty, kde politici nezřízeně pijí a po nocích vymýšlejí s novináři scénáře, jak odstranit nepohodlné majitele pravdy. To už není jen smutný příběh o nemocné duši, to je ohrožení bezpečnosti země.

Můžeme vynášet genderové soudy nad tím, že ministr zahraničí měl paní Borůvkovou umravnit sám a ne ji spojovat s výkonem funkce jejího muže. To by ale byla chyba. Dámy velvyslanců již jistě nejsou v postavení paniček popíjejících čaj, které podle přísného protokolu dokonce používaly jméno i příjmení manžela, nikoliv to svoje.

Na druhou stranu si musejí uvědomit, že to, co považují za čistě soukromou válku, jsou věci veřejné. A za ně manželé v politice i diplomacii ručí svou funkcí.

Advantage Consulting, s.r.o.
QUALITY ENGINEER - AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz