Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo přijde na Hrad, ať vyvětrá a vrátí lahve, rýpl si Topolánek. V superdebatě nechyběly bonmoty

Česko

  20:00aktualizováno  23:16
PRAHA - Osm uchazečů o funkci hlavy státu, kteří večer vystoupili v debatě České televize, dostalo šanci si klást otázky i navzájem. Například v prvním bloku nazvaném Doma v Česku odpovídala čtveřice na dotazy druhé čtveřice v hledišti, aby se posléze pro druhý blok Česko ve světě obě skupiny vyměnily. Kandidáti vysvětlovali mimo jiné, jak by vybírali soudce nebo zda jsou pro prolomení těžebních limitů a koho by si vybrali za kancléře. Devátý pozvaný, současný prezident Miloš Zeman, nepřišel. Místo toho vystoupil samostatně v pořadu Týden s prezidentem na Barrandově. Obě debaty jsme pro vás sledovali on-line.

Debata kandidátů na prezidenta. foto: ČTK

Uchazeči o prezidentskou funkci dostali v úvodu třicetivteřinový limit na stručné představení. Vyzdvihovali své zkušenosti a úspěchy. Někdejší premiér Mirek Topolánek řekl, že si myslí, že se nemusí představovat a že má republice co dát. Michal Horáček chce věci měnit, Pavel Fischer se cítí být povolán k těžké službě ve funkci prezidenta, Jiří Hynek chce, aby jeho děti žily v zemi, která je bezpečná. Petr Hannig zdůrazňoval obranu svobody slova, Vratislav Kulhánek vyzdvihl své zkušenosti a svoji osobní historii, Marek Hilšer chce měnit věci k lepšímu, Jiří Drahoš popisoval svoje životní milníky.

V debatě zazněly také předtočené výpovědi manželek a partnerek kandidátů. Vystoupily manželky Horáčka, Topolánka, Fischera, Hynka, Hilšera, Drahoše, partnerka Kulhánka Bohumila Bračíková. V prvním vstupu mluvily o tom, co se jim líbí a nelíbí v české společnosti a vesměs se shodly na tom, že se jim líbí optimismus a otevřenost mladé generace, Hilšerova manželka ocenila svobodu slova a potřebu bránit ji. Drahošova manželka vyzdvihla práci komunálních politiků, Hynkova žena bezpečnost v zemi. Hanniga zastupoval syn, který uvedl, že se mu v Česku líbí vánoční trhy.

Partnerka Vratislava Kulhánka Bohumila Bračíková přijímá květinu od moderátora...
Asistentka upravuje mikrofony kandidátům na českého prezidenta před jejich...

Zeman, který se dnešní debaty neúčastnil, už při ohlašování své druhé kandidatury loni v březnu prohlásil, že nebude vést žádnou kampaň, nebude se vyjadřovat ke svým protikandidátům a nebude se účastnit ani debat. Podle odborníků však současný prezident vede kampaň po celou dobu svého mandátu.

Zeman opakovaně tvrdí, že předvolební kampaň nevede, a tak se odmítá účastnit i debat prezidentských kandidátů. Nejnověji byl místo něj do debaty na TV Barrandov minulé úterý pozván jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Zemana se rozhodl v prezidentské volbě podpořit premiér Andrej Babiš. „Považuji ho za jednu z nejvýraznějších osobností od revoluce. Je to silná osobnost, která polarizuje společnost, ale také člověk, který nekrade a za kterým jsou výsledky. Drží slovo, jezdí mezi lidi do regionů. Na rozdíl od jiných politiků nežije z politiky, ale pro politiku,“ oznámil na čtvrteční tiskové konferenci Babiš.

Rozdělený národ

Premiér zároveň dodal, že se jedná pouze o jeho osobní názor. „Není to vyjádření hnutí, ale Andreje Babiše. Na své voliče neapeluji, protože 1,5 milionů občanů, kteří nás volili, mají svou hlavu a nepotřebují, abych jim radil,“ upozornil Babiš.

O volbu prezidenta se zajímají i v zahraničí

České volby rezonují i v zahraničí. Případná porážka Zemana v nadcházejících prezidentských volbách může od základů změnit českou politiku a vážně ohrozit budoucnost premiéra Babiše, jehož přežití je na současné hlavě státu závislé. Napsal to ve čtvrtek britský list The Guardian, který čtenářům vysvětlil, že Zeman zastává provýchodní postoje, zatímco jeho protikandidáti slibují prozápadní směřování země. Portál BBC považuje prezidentské volby za referendum o Zemanovi a politickém kurzu Česka.

Stejný názor zastává i The Guardian, který připomíná, že Zeman staví svou popularitu na kontroverzních postojích, jako je například protipřistěhovalecký populismus. List také poznamenal, že kritici obviňují Zemana z šíření klimatu vulgarity, nekompetentnosti a korupce.

Za největšího Zemanova rivala BBC i The Guardian s ohledem na průzkumy veřejného mínění považují někdejšího šéfa Akademie věd Jiřího Drahoše. Ten britskému The Guardianu řekl, že pokud bude zvolen, nedovolí Babišovi, který je vyšetřován kvůli dotacím, vést vládu.

Drahoš se rovněž zavázal obnovit morální autoritu, kdysi spojovanou s bývalým prezidentem Václavem Havlem, zvrátit přátelský kurz k Rusku a potvrdit českou příslušnost k Evropské unii a Severoatlantické alianci, napsal list.

Prezidentské volby v České republice začínají 12. ledna v 14:00, kdy se otevřou volební místnosti a zavřou se až ve 22:00. Voliči budou mít šanci volit ještě druhý den v sobotu 13. ledna od 8:00 do 14:00. Pokud žádný z kandidátů nenasbírá více než 50% hlasů, bude se konat druhé kolo. To by se mělo odehrát o dva týdny později, tedy 26.–27. ledna.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat