Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bojovníci o Hrad. Kdo je prezidentský kandidát Jiří Hynek

Česko

  16:56aktualizováno  18:00
PRAHA - Během téměř pětiletého úřadování Miloše Zemana na Hradě se leccos změnilo. Ale bude jeho éra pokračovat? Nebo se prezidentem stane někdo z jeho vyzyvatelů? Jak boj o pozici hlavy státu dopadne, se dozvíme o víkendu 12. a 13. ledna, případně o dva týdny později. Server Lidovky.cz vám přináší před volbami jejich profily.

Jiří Hynek foto: Jiří Hynek

Profily kandidátů ZDE

Jiří Hynek je šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP), která sdružuje zbrojařské firmy. Do prezidentského závodu ho poslala podpora 22 poslanců z pěti politických stran.

Hynek se prezentuje tím, že navazuje na myšlenky Miloše Zemana a hlásí i k politickému odkazu Václava Klause. Prezentuje se také svou láskou ke sportu – je například dlouholetým účastníkem závodu Jizerská padesátka – a závodně hrál i šachy. Je držitelem zbrojního průkazu.

Jiří Hynek

Hynek se narodil 20. prosince 1960 v Ústí nad Labem. Absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK, kde se stal doktorem přírodních věd. Kariéru začal v Tesle Kolín, později pracoval zejména v oblasti softwarového vývoje - v roce 1990 spoluzaložil softwarovou firmu SOPOS. Prezidentem a výkonným ředitelem AOBP je od roku 2011. Vede českou delegace v průmyslovém poradním orgánu NATO a působí také v lektorském týmu vysoké školy CEVRO Institut. Politické hnutí Realisté spoluzakládal a právě ti jej vyslali do prezidentského závodu.

Začátek Hynkovy politické kariéry, tedy kandidatura do Sněmovny za Realisty, se nesetkal s velkým úspěchem. Strana v parlamentních volbách získala pouze 0,7 procenta hlasů.

Autor: