Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bojovníci o Hrad. Kdo je prezidentský kandidát Jiří Hynek

Česko

  16:56aktualizováno  18:00
PRAHA - Během téměř pětiletého úřadování Miloše Zemana na Hradě se leccos změnilo. Ale bude jeho éra pokračovat? Nebo se prezidentem stane někdo z jeho vyzyvatelů? Jak boj o pozici hlavy státu dopadne, se dozvíme o víkendu 12. a 13. ledna, případně o dva týdny později. Server Lidovky.cz vám přináší před volbami jejich profily.

Jiří Hynek foto: Jiří Hynek

Profily kandidátů ZDE

Jiří Hynek je šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP), která sdružuje zbrojařské firmy. Do prezidentského závodu ho poslala podpora 22 poslanců z pěti politických stran.

Hynek se prezentuje tím, že navazuje na myšlenky Miloše Zemana a hlásí i k politickému odkazu Václava Klause. Prezentuje se také svou láskou ke sportu – je například dlouholetým účastníkem závodu Jizerská padesátka – a závodně hrál i šachy. Je držitelem zbrojního průkazu.

Jiří Hynek

Hynek se narodil 20. prosince 1960 v Ústí nad Labem. Absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK, kde se stal doktorem přírodních věd. Kariéru začal v Tesle Kolín, později pracoval zejména v oblasti softwarového vývoje - v roce 1990 spoluzaložil softwarovou firmu SOPOS. Prezidentem a výkonným ředitelem AOBP je od roku 2011. Vede českou delegace v průmyslovém poradním orgánu NATO a působí také v lektorském týmu vysoké školy CEVRO Institut. Politické hnutí Realisté spoluzakládal a právě ti jej vyslali do prezidentského závodu.

Začátek Hynkovy politické kariéry, tedy kandidatura do Sněmovny za Realisty, se nesetkal s velkým úspěchem. Strana v parlamentních volbách získala pouze 0,7 procenta hlasů.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat