Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Začala platit omezení při cestách na Slovensko. Za nedodržení hrozí pokuta až 44 tisíc korun

Česko-slovenské hranice, ilustrační foto foto: ČTK

Bratislava - Při cestování z Česka na Slovensko začala v pátek dopoledne platit omezení kvůli šíření koronaviru. Turisté a další skupiny cestujících až na několik výjimek potřebují negativní výsledek testu na koronavirus, aby se v zemi pod Tatrami vyhnuli karanténě a následnému testu na infekci.
  10:10aktualizováno  11:14

Za nedodržení zmíněných nařízení slovenských hygieniků, které už začali slovenští policisté náhodně kontrolovat například na dálničním přechodu Brodské/Břeclav, hrozí pokuta do 1659 eur (přes 44 000 korun). Slovenský expremiér Robert Fico zavedení restrikcí pro cesty z Česka kritizoval. Obě země bývalé československé federace zaznamenaly rekordní denní přírůstek počtu infikovaných.

Pro bary i školy začínají platit nová opatření. Žáci se musí učit v rouškách, končí akce na stání nad 10 lidí

Lidé by se nejpozději při vstupu z Česka a z dalších rizikových zemí na Slovensko podle opatření hlavního hygienika Slovenska měli od pátečních 9:00 elektronicky registrovat a potvrzení předložit pro případ policejní kontroly. Podle zjištění ČTK ale slovenský systém ráno nadále vykazoval Česko jako bezpečnou zemi a registraci tak v praxi zatím neumožňoval; to se ale ještě dopoledne změnilo a cestující z ČR už formulář mohli vyplnit. 

Z povinné karantény, elektronické registrace či testu na koronavirus stanovil slovenský hlavní hygienik řadu výjimek. Vztahují se kromě jiných na řidiče nákladní a autobusové dopravy, piloty a posádky letadel či vlaků, dále na jiné vybrané profese včetně zdravotníků, na pendlery dojíždějící v blízkosti hranice za prací, na studenty, umělce či členy sportovních klubů. 

Slovenské ministerstvo vnitra už dopředu varovalo, že policisté budou náhodně kontrolovat dodržování pravidel na hranicích s Českem nebo v jejich blízkosti. Provinilcům mohou přímo na místě uložit pokutu do 1000 eur (26 750 Kč), ve správním řízení se sankce může vyšplhat až na 1659 eur. 

Expremiér a šéf nejsilnější slovenské opoziční strany Směr-sociální demokracie Fico kritizoval vládu premiéra Igora Matoviče v souvislosti se zařazením Česka na slovenský seznam rizikových zemí kvůli šíření koronaviru. „Chci se jako opoziční politik a nejdéle sloužící premiér v historii Slovenska omluvit občanům České republiky. Jen idiot může vymyslet takovéto jednostranné rozhodnutí, které uráží Českou republiku,“ řekl Fico novinářům. Dodal, že omezení způsobuje škody slovenskému cestovnímu ruchu i ve vztazích mezi lidmi.

Matovič již ve středu připustil, že zmíněná omezení při cestách z Česka na Slovensko lze obejít příjezdem přes Rakousko nebo Polsko, které Bratislava mezi rizikové státy nezařadila.

Česko zaznamenalo ve čtvrtek rekordní denní přírůstek počtu nakažených, který poprvé překročil hranici 3000 infikovaných. Také počtem obyvatel poloviční Slovensko hlásí nejvyšší denní nárůst nakažených, a to 235 případů.

Autor:

Mohlo by vás zajímat