11. ledna 2019 9:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Při ohrožení kybernetické bezpečnosti musíme varovat, říká kyberúřad

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varoval před technologiemi Huawei. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varoval před technologiemi Huawei. | foto: ČTK

BRNO Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) odmítl hodnotit čtvrteční kritiku prezidenta Miloše Zemana vůči sobě. Uvedl ale, že má povinnost včasného varování, pokud má relevantní informace, že je ohrožena česká kybernetická bezpečnost.

Mluvčí kontrarozvědky Šticha řekl, že BIS nebude komentovat Zemanův výrok, že její šéf Koudelka kampaní vůči Huawei poškodil zájmy českých firem

Zeman v televizi Barrandov napadl nedávné varování českých úřadů včetně NÚKIB před technologiemi čínské firmy Huawei. Řekl, že ředitel NÚKIB Dušan Navrátil poškodil zájmy českých firem v Číně.

„S ohledem na množící se dotazy k poslednímu dění bychom rádi uvedli, že jako striktně apolitickému úřadu nám komentování politických výroků nepřísluší. Naším posláním je ochrana kybernetické bezpečnosti České republiky. S tím souvisí i naše povinnost včasného varování, máme-li relevantní informace, že je česká kybernetická bezpečnost ohrožena,“ uvedl mluvčí NÚKIB Radek Holý.

NÚKIB před Vánocemi veřejně varoval, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Zeman na to reagoval tento čtvrtek při rozhovoru v televizi Barrandov. Prohlásil, že Šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka a ředitel NÚKIB Navrátil, jejichž instituce před možnými riziky čínských technologií varovaly, ohrozili pozici a ekonomické zájmy ČR v Číně. Zeman dodal, že pro svá tvrzení nemají šéfové civilní kontrarozvědky a úřadu pro kybernetickou bezpečnost žádné důkazy a jejich varování nazval „kampaní vůči Huawei“. Podle Zemana Čína kvůli tomu chystá vůči Praze odvetná opatření.

BIS ve výroční zprávě za rok 2017 Huawei nezmiňuje, ale tajná služba o ní píše v dokumentu týkající se už roku 2013. „Potenciální nebezpečí pro ČR může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách,“ uvedla tehdy BIS.

Zemanův čtvrteční výpad proti BIS není prvním. Prezident v prosinci kritizoval už zprávu BIS za loňský rok, v níž kontrarozvědka varovala před ruskými a čínskými špiony v ČR. Zeman to označil za „plácání“ a české zpravodajce za „čučkaře“.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz