Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Při požáru azylového domu v Dalově zemřelo dítě. Hasiči evakuovali 20 lidí, město jim našlo náhradní bydlení

Česko

  8:59aktualizováno  12:14
OLOMOUC - Příčinou čtvrtečního požáru azylového domu pro matky či otce s dětmi v Dalově na Olomoucku, při kterém zemřelo jedno dítě a další člověk se zranil, byla zřejmě dětská hra s ohněm. Požár způsobil škodu zhruba za čtyři miliony korun. Hasiči z hořícího domu s devíti byty ve čtvrtek odpoledne evakuovali 20 lidí. Všem evakuovaným klientům azylového domu v Dalově už bylo zajištěno náhradní ubytování.

Při požáru azylového dmu v Dalově zemřelo jedno dítě. foto: HZS Olomouckého kraje

„Při tragickém požáru v Dalově zemřela jedna osoba a bohužel se jednalo o nezletilé dítě,“ řekla v pátek policejní mluvčí Irena Urbánková. Vyšetřovatelé hasičů a policie dopoledne důkladně prohlédli místo požáru, příčinu však zatím oficiálně neoznámili. „Dnes to už nebude,“ řekla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Vyšetřovatelé podle ní zkoumali různé verze vzniku požáru, jako je cizí zavinění, technická závada na elektroinstalaci a nedbalost. „Jednou z vyšetřovacích verzí je i hra dětí s otevřeným ohněm,“ řekla Hacsiková.

Při požáru chaty u Prahy zemřela žena. Škoda se vyšplhala na 3,5 milionu korun

Požár azylového domu v Dalově byl nahlášen ve čtvrtek po 15:00. Na místě zasahovalo sedm hasičských jednotek, které oheň zlikvidovali v podvečer.

Hasiči po příjezdu zjistili, že požár zasáhl střechu a podkroví. „Celý objekt byl však zakouřen. Při provedeném průzkumu hasiči uvnitř objektu objevili jednu osobu bez známek života, další byla při požáru zraněna,“ řekla mluvčí Hacsiková.

Deset evakuovaných bylo už ve čtvrtek odpoledne umístěno do podobných zařízení v okolí, pro zbylých deset bylo zřízeno provizorní ubytování ve sportovní hale ve Šternberku. Hasiči jim ve čtvrtek ze svého skladu přivezli lehátka, přikrývky a další základní potřeby. Na místo dorazil i psycholog a pracovníci charity.

Evakuovaní již mají náhradní bydlení

Nyní je už náhradní ubytování zajištěno pro všechny evakuované klienty. „Po tragické události v Dalově zajistilo město pro evakuované klienty ubytování v azylových domech v Olomouci, Přerově a Kroměříži, kde jim bylo nabídnuto vybavení a zařízení v obdobném rozsahu jako v Dalově,“ řekla dnes ČTK mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Při požáru chatky na Ústecku zemřel třináctiletý chlapec, další je zraněný

Ve spolupráci se zaměstnanci sociálně právní ochrany, šternberskou charitou, úřadem práce a dalšími zaměstnanci města se podle Černocké podařilo zajistit základní vybavení a oděvy všem evakuovaným.

„Vzhledem k tomu, že jsou nyní klienti umístěni ze Šternberka do jiných zařízení, mají s sebou potřebné věci a další jim budou poskytnuty v místě nového ubytování, není nutné organizovat sbírku ošacení, hygienických potřeb či hraček,“ dodala mluvčí radnice.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...