2. března 2019 11:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražští hasiči získali mezinárodního stříbrného ‚hasičského Oscara‘ za zásah v hotelu Eurostars

Pražští hasiči získali v německém Ulmu druhé místo v mezinárodní soutěži Conrad... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražští hasiči získali v německém Ulmu druhé místo v mezinárodní soutěži Conrad... | foto: ČTK

Praha Pražští hasiči získali druhé místo v mezinárodní soutěži Conrad Dietrich Magirus Award. Stříbrného „hasičského Oscara“ za rok 2018 dostali za loňský lednový zásah v hotelu Eurostars David v Náplavní ulici v centru Prahy. V Evropě pak šlo o vůbec nejlepší zásah roku, informoval mluvčí pražských hasičů Martina Kavka.

Hasiči tehdy z hořícího hotelu zachránili 40 zahraničních hostů. Požár vypukl loni 20. ledna a zemřelo při něm pět lidí. Pražští kriminalisté obvinili dva zaměstnance hotelu.

Hlášení o ohni dostali hasiči v 18:03, první jednotka dorazila na místo o tři minuty později. Postupně se sjelo na pražské Nové Město 17 jednotek profesionálních hasičů a přibyly ještě jednotky dobrovolných hasičů a další speciální jednotky. Hasiči evakuovali asi 80 lidí.

Ještě před příjezdem záchranářů zemřeli jednadvacetiletý Němec a o rok mladší Jihokorejka. Dvacetiletá Němka a stejně stará Jihokorejka podlehly zraněním v nemocnici. V březnu rodina dalšího z hostů uvedla, že jejich příbuzný zemřel na následky požáru po dvou měsících v nizozemské nemocnici.

Obvinění zaměstnanci hotelu měli na starost požární zabezpečení, které bylo v době požáru vypnuté, což je jedním z hlavních důvodů tragických důsledků požáru. Požár hotelu, který fungoval v činžovním domě z 80. let 19. století, se stal třetí nejtragičtější událostí svého druhu od vzniku České republiky.

01.března 2019 v 22:14, příspěvek archivován: 02.března 2019 v 11:43

MagirusAward, tedy hasičský Oscar je u konce. Pražští hasiči se zásahem při požáru hotelu v Náplavní ulici umístili mezi třemi nejlepšími zásahy na světě v roce 2018. V Evropě pak šlo o vůbec nejlepší zásah roku 2018. #CDMAward https://t.co/ynWa8Q4Fsn

„Organizátoři předali stříbrného Oscara třem nejlepším, následně pak vyhlásili absolutního vítěze,“ uvedl Kavka. Zlatého Oscara vyhráli hasiči z Brazílie, za zásah při požáru výškové budovy v Sao Paulu. Do TOP 3 se probojovali ještě hasiči z Mexika.

Soutěž pořádá od roku 2012 společnost Magirus, výrobce profesionální požární techniky. Cena Conrad Dietrich Magirus Award je podle Kavky v hasičských kruzích považována za zmíněného Oscara hasičské práce. Cílem projektu je vyzdvihnout práci hasičů a dostat ji do povědomí veřejnosti.

ČTK