Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
3. srpna 2017 19:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na technoparty u Osečku jsme volili menší zlo, tvrdí policie. Účastníky pustila na louku

Akce se odehrává na ploše o rozloze 8,5 hektaru, na místo přijely stovky aut... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akce se odehrává na ploše o rozloze 8,5 hektaru, na místo přijely stovky aut... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PODĚBRADY Policie nemá prostředky, kterými by mohla v předstihu získat informace, kde se bude konat nelegální technoparty. U Osečku na Nymbursku, kde se konala neohlášená technoparty od pátku 28. července do neděle, začala kvůli velkému počtu přijíždějících kolabovat doprava v okolí, a to včetně dálnice D11.

Policie měla obavy z vážné dopravní nehody, a proto velitel zásahu raději uvolnil účastníkům vjezd na louku, který předtím policie uzavřela. Řekl to ve čtvrtek vedoucí územního odboru policie Nymburk Marek Jirouš při setkání s občany v Poděbradech.

Policie se o místě konání technoparty dozvěděla až ve chvíli, kdy již na louce u Osečku byli první účastníci. „Policisté ihned vyrazili na místo a snažili se zabránit příjezdu dalších vozidel na louku. Bohužel kvůli velkému počtu přijíždějících aut začala kolabovat doprava na silnici I/38, následně i na dálnici D11, což bylo vzhledem k rychlosti vozidel jedoucích po dálnici velice nebezpečné,“ řekl Jirouš.

Místy leží opilí návštěvníci. Další technaři popíjejí alkohol, tančí a kouří...
Na akci se přijelo 5000 až 6000 lidí.

„V tuto chvíli jsem se rozhodoval mezi dvěma zly. Jako menší zlo jsem vyhodnotil, že nebudeme riskovat nějakou vážnou nehodu, proto bylo lepší pustit přijíždějící účastníky na louku, abychom uvolnili okolní silnice,“ dodal Jirouš.

Policisté následně volili mezi několika možnostmi postupu. „Kvůli stavu jednotlivých účastníků nebylo možné nařídit hromadný odjezd, protože řada z nich byla pod vlivem alkoholu a drog,“ řekl Jirouš. Podle něj se tak policie snažila alespoň zabránit hraní hudby, která okolní obyvatele nejvíce obtěžovala. „Sledovali jsme možnost, jak odpojit soundsystémy od elektřiny. U několika soundsystémů jsme uspěli, ale pak jsme narazili na pasivní odpor,“ dodal Jirouš.

Mnoho lidí bylo pod vlivem a nemohli tak hned odjet

Na louce bylo 25 zvukových systémů. Zdejším policistům pomáhali policisté z Královéhradeckého, Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Policie zadržela čtyři osoby, které jsou podezřelé ze spáchání trestného činu. Kolik lidí je podezřelých ze spáchání přestupku, Jirouš neuvedl.

Mezi zhruba čtyřiceti lidmi, kteří se veřejné besedy zúčastnili, byli účastníci technoparty i místní obyvatelé. Místní kritizovali nečinnost policie a volali po tvrdším zásahu. Účastníci akce naopak policii za její postup poděkovali. „Žádné násilí jsme nechtěli,“ řekl jeden z nich.

Technoparty začala v pátek 28. července, v sobotu na ní bylo až 6000 lidí. Policisté je vyzvali k odjezdu, většinou ale neposlechli. Mnoho lidí bylo pod vlivem alkoholu a drog, a nemohli tak hned odjet.

V sobotu kolem poledne policie uzavřela všechny přístupové cesty, lidi kteří se rozhodli odjet, pouštěla z akce bez problémů. Výzvu k ukončení policisté několikrát zopakovali. Řešili také řadu dopravních přestupků, včetně pohybu chodců po dálnici. Poslední účastníci technoparty louku opustili v pondělí dopoledne.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.