Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko slaví příchod nového roku s magickým číslem 2020

Silvestrovské oslavy na Václavském náměstí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silvestrovské oslavy na Václavském náměstí | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Konec starého a začátek nového roku začalo před 18:00 slavit v centru Prahy slavit několik tisíc lidí. V okolí Václavského a Staroměstského náměstí byly slyšet především ruština a angličtina. Místní obyvatelé dali spíše přednost návštěvě kulturních akcí nebo domácím oslavám.

Policisté očekávají, že spodní část Václavského náměstí bude večer i v prvních hodinách nového roku patřit pyrotechnice, hlavně rachejtlím a dělbuchům. Zatím ale do 21:00 policie, hasiči ani záchranáři nemuseli řešit žádné větší potíže související s pyrotechnikou či oslavami Silvestra vůbec.

Noční služba na Silvestra a navazující první lednový den jsou pro operátorky, záchranáře, řidiče a lékaře pražské záchranky nejvytíženější směnou celého roku. „Častou příčinou zranění je chybná manipulace se zábavní pyrotechnikou,“ uvedla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Silvestrovské oslavy v Praze
Silvestrovské oslavy v Praze

K 21:00 podle ní záchranáři nemuseli ošetřit v souvislosti s oslavami žádná zranění. Ani policisté podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové kvůli oslavám nemuseli zasahovat. Pražští hasiči podle jejich mluvčího Martina Kavky zasahovali do 21:00 kvůli pyrotechnice u devíti případů, ale jednalo se jen o menší požáry odpadu či kontejnerů.

Tisíce lidí korzovaly mezi stánky s občerstvením na Staroměstském náměstí, kde již na pódiu nedaleko rozzářeného vánočního stromu začala silvestrovská hudební show. Na Staroměstské náměstí přilákal publikum doprovodný program, která zahájila dívčí rocková skupina The Apple hity jako I Love Rock’n’Roll, Smoke on the Water nebo I Was Made For Lovin’ You. Ke sváteční atmosféře přispívají na několika místech také pouliční hudebníci.

Na průběh oslav dohlížejí v centru města stovky policistů a strážníků. Uprostřed Václavského náměstí stojí jako tradičně zdravotnický kamion Golem, kde lze ošetřit až 12 lidí najednou. Během loňských oslav zdravotníci vyjížděli ke 166 případům, z toho deset bylo spojeno se zábavní pyrotechnikou a 13 s oslavami nového roku. Již po obědě začala na Václavském náměstí zasahovat odtahová služba. Na Nový rok zde platí z bezpečnostních důvodů zákaz zastavení. Majitelům vozů, kteří tento zákaz nerespektovali, se vstup do nového roku prodražil.

Silvestrovská představení uvedlo několik pražských divadel. Například Divadlo Kalich letos nabídlo dvě představení muzikálu Pomáda. „Diváci jdou na Silvestra do divadla s vědomím, že je to poslední den v roce a na jevišti bude uvolněná atmosféra a herci si dovolí občas nějaký ten žertík. A skutečně je to tak. Je to fajn zakončení roku a vždycky se na to těšíme,“ uvedl Roman Tomeš, který se představil v roli Danyho. „Jednou jsem si při Pomádě vzal na jeviště fotbalový míč, protože jsem věděl, že v hledišti sedí Milan Baroš, a vytáhl jsem ho z hlediště, aby se mi na něj podepsal. Těch zážitků je ale opravdu spousta,“ dodal.

Proti loňskému roku podle zjištění ubylo podvodů při kurzových přepočtech. Kurz koruny za rok posílil zhruba o procento na 25,4 koruny za euro. Zatímco loni stánkaři cizincům, kteří si nevyměnili eura za koruny, zboží počítali v kurzu 22 korun za euro, letos to bylo minimálně 24 korun. Cena lahve sektu zůstala meziročně stejná na 250 korunách.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!