5. února 2012 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přijel luxusní bentley a 'kmotrovské SPZ' mířily do Brna

Prominentní SPZ (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prominentní SPZ (ilustrační foto) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

BRNO/PRAHA Na jižní Moravě si úřady předávaly atraktivní „espézetky“ podle zájmu řidičů. Úředníci se brání tím, že za značky žádné peníze neberou.

 
Je to konkrétní doklad toho, jak se manipuluje s přidělováním „espézetek“. Na jižní Moravě předávají menší města značky s atraktivní řadou čísel do Brna, kde poté končí na drahých luxusních vozech movité klientely.

INFOGRAFIKA: Revoluce v "espézetkách"

Infografika: nové SPZ.

Pro zvětšení rozklikněte

LN vysledovaly takový podezřelý přesun mezi Ivančicemi a Brnem. V roce 2009 dostala ivančická radnice několik krabic nových espézetek. Celá série značek od 6B9 8881 až po 7B0 0385 měla být podle pravidel vydána v Ivančicích tamním řidičům. Když se však úředníci prokousali k líbivým číselným kombinacím, šly regule stranou.

Jak LN potvrdilo ministerstvo dopravy, nejméně pět atraktivních značek 6B9 9999, 7B0 0005, 7B0 0006, 7B0 0008 a 7B0 0009 posléze putovalo do Brna, kde byly krátce nato vydány.

ČTĚTE TAKÉ:

Zřejmě za úplatu. Neskončily totiž na náraznících žádných vraků. Například espézetka s devítkami ověnčila luxusní bentley a značku končící 0005 dostalo audi.

„Funguje tu jakási podivná korupce při rozdělování značek. Jedná se o přesun hezkých značek za účelem, aby se daly následně zpeněžit. Pravděpodobně z toho měli peníze oba úředníci, který tento transfer iniciovali,“ myslí předseda sdružení SPZ Filip Zelený, který se značkám a jejich problematickému vydávání dlouhodobě věnuje.

ČTĚTE VÍCE:

Jak se proti podezřelému přesunu prominentních SPZ brání úředníci?

Kdo SPZ z Ivančic do Brna posílal?

Co na to ministerstvo dopravy?

Odpovědi najdete ve víkendovém vydání Lidových novin a ve svých iPadech a iPhonech.