Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přijel luxusní bentley a 'kmotrovské SPZ' mířily do Brna

Česko

  9:00
BRNO/PRAHA - Na jižní Moravě si úřady předávaly atraktivní „espézetky“ podle zájmu řidičů. Úředníci se brání tím, že za značky žádné peníze neberou.
Prominentní SPZ (ilustrační foto)

Prominentní SPZ (ilustrační foto) foto:  František Vlček, Lidové noviny

 
Je to konkrétní doklad toho, jak se manipuluje s přidělováním „espézetek“. Na jižní Moravě předávají menší města značky s atraktivní řadou čísel do Brna, kde poté končí na drahých luxusních vozech movité klientely.

INFOGRAFIKA: Revoluce v "espézetkách"

Infografika: nové SPZ.

Pro zvětšení rozklikněte

LN vysledovaly takový podezřelý přesun mezi Ivančicemi a Brnem. V roce 2009 dostala ivančická radnice několik krabic nových espézetek. Celá série značek od 6B9 8881 až po 7B0 0385 měla být podle pravidel vydána v Ivančicích tamním řidičům. Když se však úředníci prokousali k líbivým číselným kombinacím, šly regule stranou.

Jak LN potvrdilo ministerstvo dopravy, nejméně pět atraktivních značek 6B9 9999, 7B0 0005, 7B0 0006, 7B0 0008 a 7B0 0009 posléze putovalo do Brna, kde byly krátce nato vydány.

ČTĚTE TAKÉ:

Zřejmě za úplatu. Neskončily totiž na náraznících žádných vraků. Například espézetka s devítkami ověnčila luxusní bentley a značku končící 0005 dostalo audi.

„Funguje tu jakási podivná korupce při rozdělování značek. Jedná se o přesun hezkých značek za účelem, aby se daly následně zpeněžit. Pravděpodobně z toho měli peníze oba úředníci, který tento transfer iniciovali,“ myslí předseda sdružení SPZ Filip Zelený, který se značkám a jejich problematickému vydávání dlouhodobě věnuje.

ČTĚTE VÍCE:

Jak se proti podezřelému přesunu prominentních SPZ brání úředníci?

Kdo SPZ z Ivančic do Brna posílal?

Co na to ministerstvo dopravy?

Odpovědi najdete ve víkendovém vydání Lidových novin a ve svých iPadech a iPhonech.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat