Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Primátor Svoboda nepřiznal půjčku 3,5 milionu. Dostal pokutu 31 tisíc

Česko

  10:35
PRAHA - Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) musí zaplatit pokutu 31 tisíc korun kvůli tomu, že zatajil půjčku ve výši 3,5 milionu korun. Na nesrovnalosti v jeho majetkovém přiznání upozornil loni na podzim jako první server Lidovky.cz.

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

"Vyměřili mi pokutu 30 tisíc korun plus tisíc korun správní poplatek," potvrdil serveru Lidovky.cz primátor Svoboda. Rozhodnutí ale zatím nenabylo právní moci. "Je tu 15denní lhůta na odvolání," uvedl Ondřej Jícha z oddělení přestupků na Praze 2, které s primátorem přestupkové řízení vedlo.

Svoboda však Lidovkám řekl, že se odvolat nechystá. "Mohl bych se odvolat a podle mě by bylo odvolání úspěšné. Ale jsem primátor. A přestože je to pro mě suma velmi výrazná, tak ji zaplatím, protože je potřeba respektovat řády a předpisy," uvedl politik.

Za chybu v majetkovém přiznání hrozila Svobodovi maximální pokuta 50 tisíc. Přestože mu úředníci vyměřili částku nižší - 31 tisíc - zaplatí i zbylou sumu. 19 tisíc korun zašle na konto Centra Paraple. "Já plně respektuji, že když někdo udělá chybu, musí za to platit," komentoval své rozhodnutí.

Hypotéku splatil během roku

Oznámení na primátora Svobodu kvůli chybnému majetkovému přiznání podal nejen pražský magistrát, který jeho přiznání eviduje, ale také jedna soukromá osoba.

VÍCE K TÉMATU:

Nesrovnalostí v primátorových majetkových poměrech si jako první všiml server Lidovky.cz. Během jediného roku Svoboda splatil hypotéku ve výši 3,5 milionu korun. Na argument, že ze svých příjmů nemohl takovou částku nashromáždit, reagoval odpovědí: "Tuto hypotéku jsem splatil, a to z příjmu z prodeje poloviny nemovitosti."

Háček byl však v tom, že o milionech z prodeje majetku nepadlo v jeho majetkovém přiznání ani slovo. Primátorova mluvčí se nakonec do vysvětlování primátorských příjmů a výdajů zcela zamotala. Vše nakonec musel upřesnit až Svoboda.

Půjčil mi kamarád

Hypotéku si podle svých slov vzal s cílem rekonstruovat jednu ze svých nemovitostí. Jak Lidovky.cz zjistily z katastru nemovitostí, jedná se o rekreační dům v Peci pod Sněžkou. S pronájmem budovy turistům primátorovi pomáhá Václav Hýča. Právě on mu také půjčil částku 3,5 milionu korun na splacení hypotéky.

"Po nástupu mé manželky na mateřskou dovolenou bylo splácení hypotéky obtížné, proto jsem si domluvil se svým přítelem Václavem Hýčou půjčku ve výši 3,5 milionu korun," popsal události z loňského února Svoboda.

Řádně prý sepsali smlouvu (viz dokument) a dohodli se, že do konce roku 2012 primátor obnos vrátí, nebo Hýčovi odprodá ideální polovinu této nemovitosti. Nakonec se před koncem roku 2012 vyrovnali právě odprodejem poloviny domu.

Primátor ujistil, že transakci tentokrát neopomene do svého majetkového přiznání za rok 2012 uvést. To musí Svoboda, stejně jako politici a další státní úředníci, odevzdat do konce června.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPRÁVCE SÍTĚ SW (od 28.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 27 998 - 30 000 Kč