Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Primátor Teplic Hanza z ODS bude usilovat o senátorské křeslo. Chce navázat na Kuberu

Na poslední rozloučení se zemřelým předsedou Senátu ČR a dlouholetým primátorem Teplic dorazil současný primátor města Hynek Hanza. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

TEPLICE - V doplňovacích volbách do Senátu v obvodu Teplice bude o vstup do horní komory usilovat za ODS primátor lázeňského města Hynek Hanza, řekla regionální manažerka ODS Renata Svatošová.
  15:15

O místo po zemřelém Jaroslavu Kuberovi (ODS) se utká mimo jiné s hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem (KSČM) nebo ředitelem teplického gymnázia Zdeňkem Bergmanem (nezávislý s podporou Senátor 21 a TOP 09). Volby se uskuteční 27. a 28. března.

Hlavním cílem Hanzy je navázat v politice na Kuberu, jenž byl řadu let teplickým primátorem a senátorem zároveň. „Rozhodnutí kandidaturu přijmout pro něj (Hanzu) bylo velmi těžké, a to především proto, že zesnulý senátor Jaroslav Kubera byl nejen jeho dlouholetým kolegou a zároveň ‚politickým učitelem‘, ale také přítelem,“ řekl Karel Krejza, předseda regionálního sněmu ODS Ústeckého kraje.

Vítěz voleb se mandátu ujme na zbytek funkčního období Jaroslava Kubery, tedy zhruba na čtyři roky do 13. října 2024.

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera. Bylo mu 72 let

Kandidaturu dnes oznámila starostka Bíliny za ANO Zuzana Schwarzová Bařtipánová a starosta Duchcova Zbyněk Šimbera za ČSSD. Podporu řediteli teplického gymnázia Bergmanovi, jenž při posledních volbách postoupil s Kuberou do druhého kola, vyjádřila dnes TOP 09. Bergman se ucházel také o podporu Pirátů, tu ale nakonec získal odborník na regionální rozvoj Tomáš Tožička. Termín pro přihlášení kandidátů vyprší dnes v 16:00.

Dlouholetý teplický primátor Kubera zemřel nečekaně 20. ledna, bylo mu 72 let. Senátorem byl dvě desetiletí, od roku 2016 byl ve vedení horní komory, nejprve jako místopředseda a v závěru roku 2018 byl zvolen předsedou.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...