10. května 2019 18:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Případ hajlování na akci SPD dostal žalobce. Policie řeší i ženu ozdobenou přívěsky s hákovým křížem

Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury organizuje protest proti diktátu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury organizuje protest proti diktátu... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Případ muže podezřelého z hajlování na dubnové akci hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) v centru Prahy předala policie žalobci k vypracování návrhu na potrestání.

Při vyhodnocování záběrů z téže demonstrace kriminalisté dále odhalili ženu ozdobenou přívěsky s hákovým křížem. I v jejím případě zahájili policisté úkony trestního řízení, uvedla v pátek na webu policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Případ 43letého muž podezřelého z hajlování při shromáždění 25. dubna na Václavském náměstí řešila policie ve zkráceném přípravném řízení. Muž je podezřelý ze sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Případ vyšetřovatelé předali Obvodnímu státnímu zastupitelství v Praze 1.

Trestní řízení zahájila policie také se 46letou ženou, která na stejném shromáždění z 25. dubna nosila přívěsky se svastikou. Tím podle kriminalistů veřejně projevovala sympatie k nacismu.

Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury organizuje protest proti diktátu...
Protest pořádá Okamurova SPD.

Ve vyhodnocování záznamů z akce bude policie pokračovat. „Proto v tuto chvíli nelze vyloučit, že za své jednání ponesou odpovědnost i další osoby,“ uvedla Zoulová.

Demonstraci proti „diktátu Evropské unie“ uspořádalo hnutí SPD 25. dubna na Václavském náměstí při příležitosti zahájení kampaně pro evropské volby. Na shromáždění vystoupil lídr hnutí Tomio Okamura spolu se šéfy krajně pravicových uskupení Marine Le Penovou z Francie a Geertem Wildersem z Nizozemska.

Při akci se střetli příznivci a odpůrci SPD. Lidi demonstrující proti SPD policisté z místa akce vytlačili. Deset lidí zadrželi za neuposlechnutí výzvy úřední osoby.

ČTK