Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Příručka pro anarchisty radí, jak zapalovat auta i vyřadit kanceláře. Je to problém, tvrdí vnitro

Anarchista se zápalnou lahví. (ilustrační fotografie) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anarchista se zápalnou lahví. (ilustrační fotografie) | foto: Shutterstock

PRAHA Na internetu se objevila ucelená příručka v češtině pro levicové radikály s návody, jak provádět protistátní sabotáže a přitom se vyhnout dopadení. Je to problém, přiznává ministerstvo vnitra. Kromě tipů na podpalování aut a sabotáže budov přináší totiž server i tipy, jak anonymně komunikovat se spiklenci po internetu.

„Jak vyřadit z provozu vozidla všeho druhu. Jak zapálit auto,“ to je jen drobný výčet návodu pro levicové extrémisty, které se na internetu objevily v nové ucelené příručce.

„K zapálení velkého kovového objektu je potřeba polít ho hořlavou kapalinou. Každého asi hned napadne benzín. Ten je vysoce výbušný a velmi nebezpečný. Proto každý, kdo ho používá k podpalování, riskuje, že zapálí sám sebe...“ radí například jeden z textů.

Z důvodu, že některé konkrétní články mohou být snadno zneužity, server Lidovky.cz nezveřejní odkaz ani název stránky, která tipy pro levicové radikály přináší.

O stránku s návody se už také mimo jiné začala zajímat policie. „Samozřejmě o ni víme. V rámci své činnosti věnujeme internetovému prostředí zvýšenou pozornost,“ řekl pro server Lidovky.cz mluvčí protimafiánského útvaru Pavel Hanták.

Ucelená příručka s návody, jak škodit státu.

Ucelená příručka s návody, jak škodit státu.

V pozoru jsou i na ministerstvu vnitra. „Zaznamenali jsme tuto stránku a každá podobná stránka představuje riziko,“ upozornila mluvčí resortu Hana Malá. Stránku by nyní měla podle ministerstva prověřovat policie. Ta však nechce být nijak konkrétní. „Nebudeme se vyjadřovat k tomu, zda podnikáme či podnikneme nějaké kroky a jaké to případně jsou či budou,“ dodal Hanták.

Zdali je správa této stránky trestná, nechce zatím ministerstvo spekulovat. „Záleží na pohnutkách a záměru autora, stejně na obsahu jednotlivých částí návodu a dalších okolnostech,“ přiblížila Malá kritéria, která by musela být splněna, aby se správce serveru dopustil trestného činu.

Kromě návodů na poškození cizího majetku nabízí ještě příručka právní minimum aktivního anarchisty. Upozorňuje, jaké kroky mohou aktivistu dostat za mříže. Pokud už se ale někdo dostal do hledáčku kriminalistů, jsou k nalezení i texty s tipy, jak policisty setřást či jak se chovat při podezření, že byl do bytu nasazen odposlech. „Dej si také pozor, abys neprobíral citlivé věci ve stejný čas na stejném místě. Jednou jdi na zahradu, příště na rušnou ulici, do parku, pak do přírody,“ radí návod.

Minimální riziko?

Podle bezpečnostního experta Josefa Krause není stránka příliš nebezpečná. „Distribuce těchto informací nese jistou míru rizika. Zase bych to ale nepřeceňoval, protože tyto informace se na internetu vyskytují už mnoho let,“ upozornil. „Nemyslím si, že někdo, kdo si přečetl tento návod by se chtěl radikalizovat, ale nějaké základní rady mu to poskytne,“ zhodnotil závadnost obsahu.

Policie má podle něj přesto velmi málo možností, jak šíření tohoto druhu informací zabránit. „Možnosti jsou omezené. Mohou třeba monitorovat přístupy na stránku,“ dodal.

Policie provedla letos na konci dubna masivní zásah proti anarchistickému hnutí. Tehdy odhalila skupinu, která údajně plánovala teroristický útok zápalnými lahvemi na vlak. Ten mohl podle vyšetřovatelů převážet i vojenský materiál. Dva lidé jsou dosud ve vazbě. Kriminalisté také pátrají po Síti revolučních buněk - skupině lidí, která zapaluje policejní auta. Útočila údajně také na pražskou restauraci Řízkárna, mýtnou bránu nebo obchod s elektronikou.

PSALI JSME TAKÉ:

Útok na ministra Stropnického

Zátah proti extrémistům ̈

Z čeho extrémisty policie viní?

Detaily případu

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...