Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Příznivý trend pokračuje. V sobotu přibylo 74 nakažených, v tento den nejméně od 11. července

U nádraží v Pardubicích zahájilo provoz mobilní testovací centrum foto: ČTK

Aktualizováno
Praha - V sobotu testy v Česku odhalily 74 případů koronaviru, za tento den v týdnu nejméně od loňského 11. července. Minulý týden v sobotu byl počet potvrzených nákaz víc než dvojnásobný. Víkendová čísla bývají nižší kvůli menší intenzitě testování. Na 100 tisíc obyvatel připadá za uplynulých sedm dní méně než 14 nakažených, takzvané incidenční číslo tak nadále klesá. Očkováno proti nemoci covid-19 bylo v sobotu zhruba 50 tisíc lidí, podobně jako před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
  8:06aktualizováno  10:10

Případů nákazy ubývá soustavně od vrcholu čtvrté vlny epidemie na počátku letošního března, kdy testy za den potvrzovaly i téměř 17 tisíc nakažených. Snižuje se také počet úmrtí s covidem-19 za den, víc než dva týdny se drží pod deseti a za pátek i sobotu ministerstvo zatím eviduje jediného zemřelého. V březnu bylo denně až kolem dvou stovek úmrtí s covidem-19.

Od počátku loňského března, kdy testy koronavirus v Česku poprvé potvrdily, ministerstvo eviduje víc než 1,66 milionu případů nákazy. S covidem-19 dosud zemřelo 30 225 lidí.

Nejméně od přelomu loňského srpna a září jsou koronavirem zatížené nemocnice. S covidem-19 bylo k sobotě hospitalizováno 181 lidí, ve vážném stavu bylo 24 z nich.

Incidenční číslo bylo pod 14 naposledy počátkem loňského srpna. Před měsícem připadalo za týden na 100 tisíc obyvatel zhruba 82 nakažených, počátkem března přesahovalo incidenční číslo 800.

Národní očkovací centrum proti covid 19.
Národní očkovací centrum proti covid 19.

Zmírnění epidemie ukazuje pokles incidenčního čísla v nejvíce zasažených okresech na jihu a západě Čech. Na Českokrumlovsku se počet nově potvrzených případů koronaviru za týden na 100 tisíc obyvatel snížil na 57, o den dřív byl na 60. Sedmidenní incidenční číslo se snížilo také na Českobudějovicku z 51 na 47, na Prachaticku z 35 na 34 a na Klatovsku z 41 na 38. Mezi kraji je incidenční číslo nejvýše právě v Jihočeském kraji nad 26, nejnižší je pod hodnotou tři v Královéhradeckém kraji.

Dávku očkování v sobotu dostalo 49 416 lidí, před týdnem zdravotníci rozdali za sobotu dosud nejvíc dávek, víc než 52 tisíc. Druhou dávku potřebnou u většiny vakcín k dokončení očkování v sobotu dostalo 19 765 lidí. Dávek zatím zdravotníci aplikovali téměř 6,5 milionu, dokončené očkování mají víc než dva miliony lidí.

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, zůstává druhý den po sobě pod hodnotou 0,7, kde předtím nebylo od konce května. Čím níže je pod hodnotou jedna, tím výrazněji epidemie zpomaluje. Pod jedničkou se drží od poloviny dubna.

Epidemiolog Rastislav Maďar v pátek uvedl, že na podzim se epidemická situace v Česku pravděpodobně opět zhorší, bude stoupat reprodukční číslo, ale koronavirus nezatíží nemocnice. Pak bude možné vývoj udržet měkkými opatřeními, jako je například nošení ochrany úst a nosu, dezinfekce rukou a dodržování rozestupů. Ze čtyř scénářů vývoje epidemie je podle Maďara málo pravděpodobná možnost, že nastane útlum epidemie.

Autor: