Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč 72 laviček za evropské peníze? Odpovídat nebudu, vzkázala mluvčí Boleslavi

Místní obyvatelé si stěžují, že na lavičky se slézají místní bezdomovci i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místní obyvatelé si stěžují, že na lavičky se slézají místní bezdomovci i... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA/MLADÁ BOLESLAV Stále chybí odpověď na tu nejzásadnější otázku: proč se Mladá Boleslav rozhodla, že do okolí tří panelových domů rozmístí celkem 72 laviček. „Na tyto dotazy vám již odpovídat nebudu,“ vzkázala nakonec mluvčí města. Podle primátora Raduana Nwelatiho (ODS) je sedm desítek odpočívadel v pořádku.

Na ploše zhruba tři fotbalových hřišť, navíc na okraji Mladé Boleslavi, se kolem tří panelových domů vyjímá celkem 72 laviček. Projekt za více než 21 milionů korun měl za cíl zlepšit život obyvatel vnitrobloku v okolí Mládežnické ulice. Celých 85 procent šlo z kasy Evropské unie. O „lavičkovém háji“ informoval server Lidovky.cz na začátku října (více čtěte ZDE).

Od té doby se od města snažil získat odpověď na zcela zásadní otázku: Podle jakého klíče město rozhodlo o tom, že na ploše o rozloze necelých 24 tisíc metrů čtverečních vyroste lavičkový ráj? Na tento dotaz ale mluvčí Mladé Boleslavi Hana Koišová napoprvé neodpověděla, po doplňující otázce jen stručně uvedla: „Rozmisťovali jsme je a jejich počet se řídil projektem.“

„Někdo si tam občas sedne, ale obecně ty lavičky moc využívané nejsou,“ říká...

Projekt na revitalizaci vnitrobloku v okolí Mládežnické ulice v Mladé Boleslavi zpracovávala firma CR Projekt. Tak ale komentář k celé rekonstrukci odmítla poskytnout.

„S dotazy se, prosím, obraťte na zástupce města. Dokumentace byla zpracovávána dle zadání a představ investora, což bylo město. Nerad bych se k tomuto jakkoliv vyjadřoval, jelikož jsme zadání netvořili,“ odpověděl na dotaz ředitel společnosti Jindřich Jirák.

Odpověď? Nedáme

Server Lidovky.cz se proto snažil získat odpověď od mluvčí Koišové, a připomněl základní dotazy, které z původního e-mailu nezodpověděla. Alespoň tedy: Proč tolik laviček, na kolik obyvatel a zdali jsou na lokalitu stížnosti? Neúspěšně. „Měli jsme cvičení, proto jsem vám neodpověděla. Dotaz už navíc asi nemám,“ sdělila do telefonu.

Redakce ho proto zaslala znovu. Odpověď přišla do druhého dne: „Vzhledem k tomu, že množství a obsah vašich dotazů přesáhl úměrné množství běžného novináře, tak vám na tyto dotazy již odpovídat nebudu,“ napsala v krátkém e-mailu mluvčí Koišová s tím, že předchozí „rozsáhlé“ dotazy prý zodpověděla v termínu. „Další zpracování vašich otázek je ale velmi obsáhlé a vyžaduje větší množství pracovního času některých úředníků. Pokud chcete získat odpovědi z tiskového oddělení, zjednodušte své dotazy. Pokud tak neučiníte, můžete si zažádat o získání informací dle paragrafu 106,“ poradila ještě.

Že redakce posílala doplňující dotazy z toho důvodu, že na ně nedostala odpovědi v první zprávě, už mluvčí nereagovala. Pro upřesnění: první e-mail obsahoval celkem osm dotazů, v přepočtu na 72 mladoboleslavských laviček to činí jednu otázku na devět laviček.

Lidé jsou spokojení

  • „Z města se sem slézají bezdomovci a narkomani, injekční stříkačky tu nacházíte denně. Navíc ti, co bydlí v prvním paneláku, který je blízko diskotéky, si zase stěžují na nepořádek i opilce, kteří si po prohýřené noci na lavičkách rádi odpočinou,“ popsal reportérce paní Marie, která v Mládežnické ulici žije přes jednatřicet let.

Když server Lidovky.cz lokalitu navštívil, mluvil například s paní Marií, která v tamním bytě žije už jednatřicet let (viz box). Stěžovala si zejména na to, že se na místě sdružují bezdomovci a narkomani. To potvrdil i další ze starousedlíků, kteří si také přál zůstat v anonymitě.

Podle primátora Boleslavi Raduana Nwelatiho (ODS) jsou ale tamní obyvatelé s lavičkami „absolutně spokojení“. „Mluvila jste asi s někým jiným. Já jsem tu lokalitu také navštívil a lidé jsou s tím absolutně spokojení. Jestli možná někdo má problém, že tam sedí mládež a je trošku hlučnější, to se stává i jinde ve městě. Kvůli tomu lavičky neodstraňujeme. K tomu máme městskou policii a linku 156, aby to lidé mohli nahlásit,“ uvedl primátor.

Na travnatém prostranství mezi panelovými domy jsou zase lavice rozesety...
Na travnatém prostranství mezi panelovými domy jsou zase lavice rozesety...

Lokalita má podle Nwelatiho sloužit i pro volnočasové aktivity, i kvůli tomu byly součástí revitalizace nová dětská hřiště. „Nemám pocit, že je tam hodně laviček. A pokud to ukáže budoucnost, tak po uplynutí doby udržitelnosti projektu je můžeme přesunout jinam,“ uzavřel Nwelati.

Mladoboleslavské lavičky v hledáčku Evropské unie

  • Vynaložení peněz z Evropské unie, která revitalizaci z velké části sponzorovala, nechá prověřit europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). "Z titulu europoslance jsem podal podnět na Evropskou komisi s tím, že budeme žádat vysvětlení po ní, zda se jedná o účelné vynaložení evropských peněz. Dle našeho názoru nejedná. stejný podnět dostane i předsedkyně Contu Inge Grassle, která v prosinci přijede na kontrolu do České republiky," uvedl.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor
Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor

Plánujete narozeninovou, svatební nebo dětskou oslavu a dorazí k vám desítky lidí? Nebo si chcete užít klidné rodinné oslavy v kruhu nejbližších?...