Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč chybí jména policistů? Do památníku padlých nesmíme zasahovat, tvrdí prezidium

Česko

  17:00
PRAHA - Policejní prezidium přispěchalo s vysvětlení, proč nedoplňuje jména padlých policistů na pamětní desku ve své centrále. Prý za to mohou „právní překážky“. Jak totiž Lidovky.cz minulý týden upozornily, na pietní desce chybí jména čtyř žen a mužů, kteří přišli o život při plnění služebních povinností.

Pamětní deska před Policejním prezidiem je neaktuální. foto: Radek Kedroň, Lidovky.cz

„Nikdy nezapomeneme,“ hlásá bronzová deska ve vestibulu budovy Policejního prezidia. Všech 58 jmen honosně napsaných zlatým písmem patří policistům, kteří padli při výkonu služby. Pietní místo je na frekventovaném místě a denně ho míjí desítky jejich kolegů a vysokých důstojníků - kolem chodí i sám policejní prezident Tomáš Tuhý.

I přesto šest let nikdo další na seznamu nepřibyl. Ještě minulý pátek policejní mluvčí David Schön tvrdil, že vedení policie rozhodně na své mrtvé kolegy nezapomnělo. Jen že prý neumí sehnat přesné informace, proč jejich jména na desce chybí. Vysvětlení poslal až po čtyřech dnech. Tvrdí, že jména doplnit nemohou, ani kdyby chtěli. „Firma, která desku dodávala, již není aktivní a zásah do díla je tak problematický,“ osvětlil problém mluvčí prezidia David Schön, proč seznam hrdinů nikdo šest let neaktualizoval.

Prezidium zapomnělo na mrtvé policisty. Je to nedůstojné, tvrdí odbory

Proč se šest let nic nedělo? Mluvčí mlčí

Prezidium se dušuje, že policie na své padlé kolegy nezapomněla a situaci chce co nejdříve napravit. „Vedení Policejního prezidia velmi citlivě vnímá úmrtí každého policisty a rozhodlo se tuto situaci řešit. V rámci rekonstrukce budovy bude v letošním roce v prostorách vestibulu řešeno pietní místo jiným způsobem,“ sdělil Schön.

Pietní deska má poslední zápis z roku 2009. Proč tedy chybějící jména řeší až letos? Na to Schön neodpověděl. Stejně tak nereagoval na otázku, která konkrétní firma pamětní desku vyhotovila.

Pamětní deska nese v horní části krátkou citaci „..i s nasazením vlastního života.“ Odkazuje tak na služební přísahu policistů. Ti mají být kdykoliv připraveni nasadit ve službě už svůj život.

„Slibuji, že budu čestným, statečným a ukázněným příslušníkem Policie České republiky. Své síly a schopnosti vynaložím ve prospěch společnosti tak, abych chránil práva občanů, veřejný pořádek a bezpečnost a ústavní zřízení České republiky, a to i s nasazením vlastního života. Při plnění svých služebních povinností se budu vždy řídit ústavou a zákony a v souladu s nimi rozkazy a pokyny svých nadřízených. Tak přísahám.“

Pamětní deska před Policejním prezidiem je neaktuální.

Neaktualizované pietní místo už kritizovaly i policejní odbory. „Pokud založíme nějakou pamětní desku, tak by ji měl někdo nějakým způsobem aktualizovat. Je to nedůstojné vůči padlým kolegům,“ řekl místopředseda Nezávislého odborového svazu Policie České republiky Zdeněk Bartoň. Na problém ho ale upozornil až server Lidovky.cz.

Kritika politiků

Ke kritice se přidali i někteří politici. „Svým způsobem je to tragédie, a to nejen pro pozůstalé po zemřelých policistech. Pokud někdo rozhodl, že se jména budou doplňovat, tak to vidím jako velké osobní selhání odpovědného pracovníka,“ míní poslanec a místopředseda bezpečnostního výboru Josef Zahradníček (KSČM).

Jeho kolega Bohuslav Chalupa (ANO) si už na prezidiu zjistil, proč k doplnění seznamu dosud nedošlo a je obeznámen s plánem prezidia zřídit nové pietní místo. „Ujišťuji vás, že realizaci tohoto rozhodnutí vedení policie si během posledního čtvrtletí 2016 osobně zkontroluji. Osobně s takovým řešením vzniklého problému jednoznačně souhlasím.“ řekl.

POHNUTÉ OSUDY: Kvůli počasí nepřiletěl vrtulník. Sražená policistka zemřela

Kvůli dešti a mlze nemohla ten večer vyletět helikoptéra. A tak musela na výpadovce u Brandýsa nad Labem zasahovat sanitka. Po převozu do pražské nemocnice však šestatřicetiletá policistka, kterou srazil zfetovaný řidič, zemřela.

Šestatřicetiletá policistka, matka dvou dětí, zemřela ve službě.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat