Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
17. února 2016 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč chybí jména policistů? Do památníku padlých nesmíme zasahovat, tvrdí prezidium

Pamětní deska před Policejním prezidiem je neaktuální. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pamětní deska před Policejním prezidiem je neaktuální. | foto: Radek Kedroň, Lidovky.cz

PRAHA Policejní prezidium přispěchalo s vysvětlení, proč nedoplňuje jména padlých policistů na pamětní desku ve své centrále. Prý za to mohou „právní překážky“. Jak totiž Lidovky.cz minulý týden upozornily, na pietní desce chybí jména čtyř žen a mužů, kteří přišli o život při plnění služebních povinností.

„Nikdy nezapomeneme,“ hlásá bronzová deska ve vestibulu budovy Policejního prezidia. Všech 58 jmen honosně napsaných zlatým písmem patří policistům, kteří padli při výkonu služby. Pietní místo je na frekventovaném místě a denně ho míjí desítky jejich kolegů a vysokých důstojníků - kolem chodí i sám policejní prezident Tomáš Tuhý.

I přesto šest let nikdo další na seznamu nepřibyl. Ještě minulý pátek policejní mluvčí David Schön tvrdil, že vedení policie rozhodně na své mrtvé kolegy nezapomnělo. Jen že prý neumí sehnat přesné informace, proč jejich jména na desce chybí. Vysvětlení poslal až po čtyřech dnech. Tvrdí, že jména doplnit nemohou, ani kdyby chtěli. „Firma, která desku dodávala, již není aktivní a zásah do díla je tak problematický,“ osvětlil problém mluvčí prezidia David Schön, proč seznam hrdinů nikdo šest let neaktualizoval.

Proč se šest let nic nedělo? Mluvčí mlčí

Prezidium se dušuje, že policie na své padlé kolegy nezapomněla a situaci chce co nejdříve napravit. „Vedení Policejního prezidia velmi citlivě vnímá úmrtí každého policisty a rozhodlo se tuto situaci řešit. V rámci rekonstrukce budovy bude v letošním roce v prostorách vestibulu řešeno pietní místo jiným způsobem,“ sdělil Schön.

Pietní deska má poslední zápis z roku 2009. Proč tedy chybějící jména řeší až letos? Na to Schön neodpověděl. Stejně tak nereagoval na otázku, která konkrétní firma pamětní desku vyhotovila.

Pamětní deska nese v horní části krátkou citaci „..i s nasazením vlastního života.“ Odkazuje tak na služební přísahu policistů. Ti mají být kdykoliv připraveni nasadit ve službě už svůj život.

„Slibuji, že budu čestným, statečným a ukázněným příslušníkem Policie České republiky. Své síly a schopnosti vynaložím ve prospěch společnosti tak, abych chránil práva občanů, veřejný pořádek a bezpečnost a ústavní zřízení České republiky, a to i s nasazením vlastního života. Při plnění svých služebních povinností se budu vždy řídit ústavou a zákony a v souladu s nimi rozkazy a pokyny svých nadřízených. Tak přísahám.“

Pamětní deska před Policejním prezidiem je neaktuální.

Pamětní deska před Policejním prezidiem je neaktuální.

Neaktualizované pietní místo už kritizovaly i policejní odbory. „Pokud založíme nějakou pamětní desku, tak by ji měl někdo nějakým způsobem aktualizovat. Je to nedůstojné vůči padlým kolegům,“ řekl místopředseda Nezávislého odborového svazu Policie České republiky Zdeněk Bartoň. Na problém ho ale upozornil až server Lidovky.cz.

Kritika politiků

Ke kritice se přidali i někteří politici. „Svým způsobem je to tragédie, a to nejen pro pozůstalé po zemřelých policistech. Pokud někdo rozhodl, že se jména budou doplňovat, tak to vidím jako velké osobní selhání odpovědného pracovníka,“ míní poslanec a místopředseda bezpečnostního výboru Josef Zahradníček (KSČM).

Jeho kolega Bohuslav Chalupa (ANO) si už na prezidiu zjistil, proč k doplnění seznamu dosud nedošlo a je obeznámen s plánem prezidia zřídit nové pietní místo. „Ujišťuji vás, že realizaci tohoto rozhodnutí vedení policie si během posledního čtvrtletí 2016 osobně zkontroluji. Osobně s takovým řešením vzniklého problému jednoznačně souhlasím.“ řekl.

POHNUTÉ OSUDY: Kvůli počasí nepřiletěl vrtulník. Sražená policistka zemřela

Kvůli dešti a mlze nemohla ten večer vyletět helikoptéra. A tak musela na výpadovce u Brandýsa nad Labem zasahovat sanitka. Po převozu do pražské nemocnice však šestatřicetiletá policistka, kterou srazil zfetovaný řidič, zemřela.

Šestatřicetiletá policistka, matka dvou dětí, zemřela ve službě.

Šestatřicetiletá policistka, matka dvou dětí, zemřela ve službě.

jzlJakub Zelenka
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!