Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč je Rath už rok ve vazbě? Je schopný, má únikový plán, míní soudce

Česko

  6:00
PRAHA - Záruka známých osobností za Davida Ratha nemá žádnou váhu. Jako inteligentní a schopný člověk musel mít připravený únikový plán. A stále je nutné počítat s tím, že vazebně stíhaný poslanec si část milionů ulil v cizině. Do posledního - dosud nepublikované usnesení o Rathově vazbě - napsal soudce sérii nekompromisních výroků.

Obžaloba Davida Ratha - grafika. foto:  Šimon, Lidové noviny

Bylo to první setkání tváří v tvář. Obžalovaný poslanec David Rath zkoušel soudce Roberta Pacovského, jenž v létě netrpělivě očekávaný proces povede, přesvědčit, že jeho vazební věznění pozbylo smyslu. Z jednání vznikl dokument, který při čtení mezi řádky dává tušit, jakým směrem se kauza bude ubírat. Když měl soudce Pacovský vysvětlit, proč Rath nemůže opustit ani po roce vazební celu, dopustil se nečekaně ostrých formulací. Server Lidovky.cz odtajňuje usnesení v plném rozsahu.

"Útěk obviněného do zahraničí..."

Za prvé: z důkazů, které Pacovský viděl, soudí, že je pravděpodobné, že Rath - obžalovaný za rozsáhlou korupční činnost - uklidil část majetku do zahraničí. Jistě, píše to poněkud opatrnější dikcí. "... je zcela reálné zvažovat, že obviněný část prostředků z trestné činnosti, která nebyla policií zajištěna, v zahraničí deponovanou již má," uvádí v rozhodnutí, jehož kompletní znění si můžete přečíst v digitální knihovně dokumentů ZDE.

Petr Kott, Kateřina Pancová, David Rath

Petr Kott, Kateřina Pancová, David Rath

Pro připomenutí: Rath podle odposlechů svým komplicům radil, ať peníze ukryjí v zahraničí pomocí nastrčených firem. Kriminalisté vedle krabice se sedmi miliony korun našli v Rathově domě dalších deset milionů.

Za druhé: Rath si sám podle odposlechů připouštěl, že jejich aktivity může sledovat policie. A Pacovský má za to, že musel mít v záloze plán B. "Je zcela reálné se domnívat, že i pro případ odhalení měl obviněný jako jistě inteligentní a schopný člověk ohledně rodiny nějaký plán. Jako jedna z reálných možností by se tak jistě nabízel útěk obviněného do zahraničí," vepsal do usnesení Pacovský. Lidovky.cz přitom už dříve popsaly Rathovy časté cesty do Izraele a Německa.

"...důvěru dával všanc..."

Když Rath u soudu Pacovskému vyprávěl, že přece nemůže utéct, neboť by v Česku zanechal nemocného otce Ratmíra a dvě rodiny s nezletilými syny, Pacovského to příliš neobměkčilo.

"Namístě je poznamenat, že pokud by obviněný skutečně uprchl, byť nikoliv společně s dalšími rodinnými příslušníky, potom by rodinným příslušníkům fakticky nic nebránilo, aby v nedlouhém časovém horizontu vycestovali do zahraničí za ním," škrtnul soudce další argument.

Jak už server Lidovky.cz informoval, za Ratha se v poslední žádosti o propuštění zaručil například režisér a herec Jan Kačer či šéfka Českého helsinského výboru Táňa Fischerová.

K TÉMATU:

"Pokud měl obviněný popsanou trestnou činnosti páchat, potom pro něj důvěra vyjmenovaných osob zřejmě zcela zásadní hodnotu nepředstavovala, neboť již popsanou činností tuto důvěru dával jednoznačně všanc a nepředstavovalo to pro něj zřejmě nepřekonatelnou překážku," stojí v dokumentu.

"... nebudou riskovat postavení."

Soudce Pacovský ale v jednom bodě ustoupil. Narozdíl od předchozího soudce Josefa Gotěka si nemyslí, že by Rath měl zůstat i v takzvané předstižné vazbě. Jinými slovy, pominulo nebezpečí, že by na svobodě pokračoval v zločinných plánech.

"Soud zvažoval také možnost určitého neformálního vlivu obviněného na své dřívější partnery a spolupracovníky, ovšem zde má za to, že s ohledem na nemalou mediální pozornost lze pokládat riziko toho, že by obviněný jako osoba široké veřejnosti poměrně známá v případě propuštění na svobodu počal znovu vyvíjet obdobnou činnosti, za poměrně malé," míní Pacovský a dodává, že s Rathem by se nejspíš už nikdo nechtěl zaplést. "Těžko předpokládat, že by další osoby politicky činné riskovaly svá postavení tím, že by se nyní k jakémukoliv jednání s obviněným připojily," uzavřel.

Je to zajímavý kontrast: Pacovský ve stejný den rozhodoval i o vazbě Rathových nejbližších spolupracovníků Petra Kotta a Kateřiny Pancové, u nich však předstižnou vazbu ponechal. Jedním z Pacovského argumentů zněl: jako lékaři by se neuživili, příliš si zvykli na špinavé miliony a nedokázali by legálním příjmů přizpůsobit životní styl.

K TÉMATU:

Podtrženo: reálných 8 let natvrdo

Byť Pacovský v usnesení z konce dubna opakovaně upozorňuje, že nerozhoduje o vině a že vychází z materiálů předložených žalobcem, ani jednou nezpochybní postup policie. Zatčení poslance chráněného imunitou se odehrálo podle platných zákonů, smetl i Rathovy nářky, že neměl dostatek času nastudovat spis. "V tuto chvíli se zdejšímu soudu jeví nynější právní kvalifikace jako přiléhavá," píše Pacovský na straně 11 svého usnesení.

VŠE O OBŽALOBĚ V KAUZE RATH:

Obžaloba Davida Ratha

Obžaloba Davida Ratha

V usnesení zazní i kvalifikovaný odhad Rathova možného trestu. Pokud se nakonec Pacovského senát přikloní na stranu obžaloby, lze předpokládat, že by Rathovi "nebyl ukládán trest odnětí svobody výrazněji v dolní polovině trestní sazby". Převedeno do konkrétních čísel, Rathovi reálně hrozí minimálně 8 let.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ C/C++ (50-60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč