12. září 2015 17:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pochybné propuštění kmotra Nováka nám poškodilo pověst, říká předseda soudu

Alexandr Novák dostal za přijetí úplatku ve výši 40 milionů čtyři roky za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Novák dostal za přijetí úplatku ve výši 40 milionů čtyři roky za... | foto: Karel Pešek, MAFRA

PRAHA Předčasné propuštění exsenátora za ODS Alexandra Nováka, který dostal za přijetí 40 milionového úplatku čtyři roky vězení, poškodilo reputaci Krajského soudu v Ústí nad Labem. Tvrdí to alespoň jeho předseda Luboš Dörfl. Postih soudce podle něj ale není nutný. „Z našeho šetření vyplynulo, že zákon neporušil,“ řekl k případu, který budí i po čtyřech měsících řadu pochybností.

Exsenátora dostali na svobodu motorkáři z teprve dva roky starého sdružení Gryphons, kteří se za něj zaručili. S odsouzeným údajně chtějí spolupracovat, aby mu pomohli s adaptací do civilního života.

Na postup chomutovského soudu i tamního vedoucího státního zástupce Ladislava Kosána však už dříve s kritickým tónem poukázal jak nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, tak krajský žalobce Jan Jakovec či ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Zmínění zvažovali podání kárné žaloby. K tomu však nakonec nedošlo.

Nyní má kauza předčasného propuštění Nováka soudcem Ivanem Novákem (shoda příjmení - pozn. red.) svou dohru. Podle předsedy soudu Luboše Dörfla totiž poškodila reputaci Krajského soudu v Ústí nad Labem. „Rozhodnutí tohoto kolegy uškodilo naší reputaci, kterou tak pracně budujeme, neboť vzbuzuje otázky. Ale z našeho šetření vyplynulo, že zákon neporušil. Nemohu proto jakkoli zpochybňovat jeho rozhodnutí a už vůbec ne jej za jeho nezávislou rozhodovací činnost postihovat,“ uvedl pro server Česká justice Dörfl.

Opatření proti manipulaci

Verdikt soudu však nezůstává bez reakce. „Z případu vyvozujeme opatření organizační povahy, abychom do budoucna pochybnosti veřejnosti o nezávislém rozhodování soudců v řízeních o podmíněném propuštění rozptýlili,“ doplnil s tím, že po dohodně s vedením Okresního soudu v Chomutově by v budoucnu mohla být agenda podmíněných propuštění rozdělena mezi více soudců.

Tím by se značně snížila pravděpodobnost manipulace se soudními případy. Podle Zemana by měl navíc o propuštění vězně rozhodovat ten stejný soud, který jej do vězení poslal. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Proč budí případ pochybnosti? Krajský soud v Ústí nad Labem sice ocenil Novákovu snahu i jeho kázeňské odměny, podle rozhodnutí senátu měl ale ještě ve své snaze k nápravě pokračovat. Jenže přesně o měsíc později, tedy 7. května, vyšel na základně rozhodnutí soudce Ivana Nováka odsouzený exsenátor za ODS z Věznice ve Všehrdech na svobodu.

Případ kmotra Nováka upozornil podle nejvyššího státního zástupce Zemana na systémovou chybu v českém justičním prostředí. Také podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského není současný systém dostačující. Soudy jsou dle jeho slov zavaleny a tuto problematiku, která je prý pro soudce okrajová, odbývají. Většinou se tak jen podívají na počty kázeňských pochval či trestů, které jim dodá věznice a již nemyslí například na oběti těchto odsouzených.

Propuštění Nováka po uplynutí poloviny z jeho čtyřletého trestu spustily justiční prověrky. Ty odhalily nesrovnalosti. Ty však nemají na květnové rozhodnutí soudu žádný vliv. Neporuší-li pravidla podmíněného trestu, zůstane Novák i nadále na svobodě.

CHRONOLOGIE KAUZY NOVÁK

Případ úplatku se datuje do roku 1999, kdy byl Novák chomutovským starostou. Město tehdy prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské za více než 317 milionů korun německé firmě, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale neskončily u něj, ale na rakouském soukromém účtu Novákových.

Novák byl obviněn v roce 2003.

Na konci roku 2010 označil soud transakci za korupci a Nováka nepravomocně potrestal dvouletou podmínkou a pětimilionovou pokutou.

Konečný verdikt čtyřletého vězení padl v červnu 2012.

Do vězení nastoupil Novák 2. dubna 2013.

Motorkářské sdružení Gryphons bylo registrováno dne 17. dubna 2013.

VÍCE k tématu si můžete přečíst ZDE.

Kmotr Alexandr Novák

Kmotr Alexandr Novák

skŠárka Kabátová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!