Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proti kůrovci. Slovenští lesníci podpořili kácení

Dřevorubci na Šumavě kácejí stromy v oblastech postižených kůrovcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dřevorubci na Šumavě kácejí stromy v oblastech postižených kůrovcem. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

VIMPERK Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský našel nového spojence v boji s kůrovcem. Podpořili ho slovenští lesníci a Stráský zase podpoří jejich tažení proti „podkôrnikovi“.

S tímto závěrem skončila před několika dny návštěva padesátičlenné skupiny slovenských lesníků na Šumavě. Řediteli Stráskému, který čelí kritice nejen českých, ale i některých zahraničních ekologických organizací, se tak zřejmě poprvé dostalo výraznější mezinárodní podpory. Důvod je prostý. Spor o ponechání či neponechání chráněné přírody svému osudu je na Slovensku a v Česku natolik identický, že to vypadá, jako by Češi a Slováci nadále žili ve společném státě. A v obou zemích jsou momentálně u moci lidé, kteří prosazují lesnické zásahy proti kůrovci.

Brouk toho sežral jako orkán

„Kvůli tomu, že se v bezzásahových oblastech tatranského parku proti šířícímu se kůrovci nezasahovalo, padlo za oběť broukovi stejné množství dřeva jako při větrné smršti,“ řekl předseda Slovenské lesnické komory Jaroslav Šulek.
Tatranský národní park v roce 2004 zasáhl orkán Alžběta, který, stejně jako v případě orkánu Kyrill o tři roky později na Šumavě, položil stovky hektarů tatranských lesů. A tehdejší vedení parku ponechalo část polomů přirozené obnově, což vyvolalo ostrý spor mezi ochranáři, lesníky i politiky.

Tehdejší ředitel TANAP Tomáš Vančura byl po změně vlády v roce 2007 odvolán z funkce a nahrazen méně radikálním ochranářem. A proti kůrovci se začalo bojovat i v bezzásahových oblastech s výjimkou Tiché a Kôprové doliny, které, stejně jako v Česku, „uhájili“ vlastními těly desítky aktivistů.

ČTĚTE TAKÉ:

„Se zásahy proti kůrovci ale u nás i na Šumavě souhlasili místní lidé. Ekologičtí aktivisté, kteří zásahům brání, jsou většinou z velkých měst a nejsou s prostředím tak spjatí jako místní,“ uvedl Ján Ferenčík ze společnosti Štátné lesy Tatranského národného parku. Kůrovec se podle lesníků rychle rozšiřuje i do nižších poloh a způsobuje milionové škody.

Bývalý ředitel TANAP Tomáš Vančura přitom tvrdí, že kácení v národních parcích v Česku i na Slovensku představuje evropský unikát. „V Bavorském lese se nekácí stejně jako v Polsku a lidé na vlastní oči vidí, jak se les dokáže obnovit sám. Jen u nás chtějí lesníci takzvaně zničit důkazy, tedy znemožnit ukázku přirozené obnovy chráněných porostů,“ řekl LN Vančura.

PODÍVEJTE SE NA FOTOGALERII KŮROVCE NA ŠUMAVĚ

Mezi uschlými stromy napadenými kůrovcem u šumavské obce Prášily už rostou nové stromky.

Mezi uschlými stromy napadenými kůrovcem u šumavské obce Prášily už rostou nové stromky.

Už dříve v rozhovoru s LN uvedl, že Tatry čelí nájezdu „ostrých hochů z Bratislavy“, kteří chtějí chráněná území využít pro developerské projekty.

A na svém tvrzení nechce nic měnit ani po pěti letech. „Dříve jsme mysleli, že něco takového, co se stalo v Tatranském národním parku, se v Česku nemůže stát. Jenže jsme se zmýlili. Nyní budou někteří slovenští podnikatelé využívat příklad Šumavy k tomu, aby se v Tatrách rozloha chráněné přírody ještě více zmenšila,“ uvedl Vančura.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍ TECHNIK – 1 SMĚNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 33 000 Kč