Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Protikorupční policie vyšetřuje kauzu Diag Human

Česko

  14:50
PRAHA - Protikorupční policie prověřuje, zda není zmanipulováno rozhodčí řízení v arbitráži státu a firmy Diag Human. Diag Human po Česku požaduje mnohamiliardové odškodné kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Předsedu rozhodčího senátu Petra Kužela, kterého do čela rozhodců jmenovaly české soudy, firma už delší dobu označuje za podjatého.

Předsedající arbitr Petr Kužel čelí podezření z podjatosti. Diag Human chce dosáhnout jeho odvolání z přezkumného rozhodčího senátu. Pokud by k tomu došlo, hrozí další protahování letitého sporu. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Informaci přinesl on-line deník Aktuálně.cz. Mluvčí protikorupčních policistů Roman Skřepek tuto informaci nepotvrdil a odmítl se ke kauze jakkoliv vyjádřit.

To, zda rozhodčí řízení není zmanipulované, začala policie podle Aktuálně.cz prověřovat před několika týdny. Server upozornil, že se do věci vložila až v době, kdy je rozhodnutí v arbitráži už "na spadnutí".

Policisté prý oslovili několik institucí, mimo jiné i Nejvyšší soud, a vyžádali si dokumenty či stanoviska. "Žádost od policie jsme obdrželi a vyřídili ji. To je vše, co k tomu můžu říci," potvrdil serveru mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Dvacetiletá kauza

Kauza Diag Human začala v roce 1991, kdy ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human. Firmy ve výběrovém řízení neobstály.

V roce 1992 tehdejší ministr Martin Bojar společnosti Novo Nordisk sdělil, že řízení nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco. Bývalý ministr Jan Stráský (ODS) podepsal v roce 1996 rozhodčí smlouvu, takže se kauza začala řešit arbitráží. V roce 2002 vláda premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) uhradila firmě 326,6 milionu korun. Společnost si pak vypočítala novou škodu.

Rozhodčí nález z roku 2008 poté určil, že stát má firmě zaplatit přes osm miliard korun a úroky. Obě strany sporu se proti němu odvolaly. Diag Human požadovala 14 miliard korun, Česko nárok firmy odmítlo.

Předsedou přezkumného rozhodčího senátu se stal Kužel, firma Diag Human na něj však podala stížnost pro údajnou podjatost. Stížnost teď řeší Nejvyšší soud, který si kvůli tomu vyžádal rozhodčí spis. Soud chce vynést verdikt nejpozději do konce června, do té doby je arbitráž zablokována.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat