Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Průhledné financování kampaně? U Samkové za něj zaplatíte

Česko

  10:05
PRAHA - Má to být nástroj, pomocí něhož veřejnost může jednoduše sledovat, kdo a kolik přispívá prezidentským kandidátům na kampaň. Jenže někteří z nich si ze zákona povinný transparentní účet dosud vůbec nezřídili, další zase veřejnosti neumožňují do něj nahlédnout.

"Zřídili jsme transparentní bankovní účet pro finanční podporu," chlubí se na svých stránkách zájemkyně o Hrad, advokátka Klára Samková. Když se však člověk začne pídit, kolik již vybrala, brzy zjistí, že se to nedozví. Výpis totiž dostane pouze ten, kdo Samkové přispěje. "Bude mu zaslán v nezměnitelném PDF formátu e-mailem, nebo vytištěný poštou," píše se na webu Samkové.

ČTĚTE TAKÉ:

Známá advokátka argumentuje tím, že na kampaň jí dosud nikdo nepřispěl, není tedy co zveřejňovat. "Pakliže by došlo došlo k jinému než nulovému pohybu, tak založím pravděpodobně ještě nějaký jiný účet, s úplně jiným režimem, než je tady tento. Zatím vše stoprocentně financuji ze svého," reagovala na dotaz serveru Lidovky.cz, proč údaje tají. Podle ní je zveřejňování osobních dat na účtech problematické. "Nevím jak vám, mně by se nelíbilo, kdyby někdo zveřejnil moje jméno včetně čísla účtu," tvrdí Samková.

I transparentní účet dalšího kandidáta Vladimíra Dlouhého není přístupný veřejnosti. Založený ho sice má, technika mu prý nicméně neumožňuje, aby do něj šlo nahlédnout. "Pokud jde o speciální webové rozhraní, které ke svým účtům nabízejí některé bankovní domy, tak takovým nedisponujeme a ani o tom neuvažujeme. V době, kdy jsme náš účet zakládali, tak tato technologie nebyla k dispozici na trhu. A změnu vedení účtu nezvažujeme," reagoval pro server Lidovky.cz mluvčí Dlouhého týmu Jan Piskáček.

Klára Samková

Technickými potížemi omlouvá chybějící informace o stavu účtu i Miloš Zeman. Jak informoval server Lidovky.cz, ačkoliv za kampaň už utratil miliony, jeho transparentní účet vykazuje zůstatek 100 korun. Podle mluvčí bývalého premiéra Hany Burianové ho nelze spojit s volebním účtem, na němž jsou zaznamenány veškeré pohyby.

Hlavu s informováním veřejnosti o volebních příjmech a útratách si zatím nelámou ani další kandidáti. Přemysl Sobotka (ODS), kandidátka Suverenity Jana Bobošíková a Vladimír Franz si zatím transparentní účty nezřídili. Naopak veškeré pohyby lze vyčíst z účtů Jana Fischera, Jiřího Dienstbiera (ČSSD), Zuzany Roithové (KDU - ČSL), Karla Schwarzenberga (TOP 09) a Karla Randáka.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat