Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nesmím jmenovat senátora, pro kterého pracuji, hájí Kohout VIP parkovací karty

Česko

  7:00aktualizováno  8. července 11:19
PRAHA - Parkovací průkaz poslance i průkaz asistenta senátora prý získal od Romana Housky a Hany Orgoníkové. I když jsou oba už po smrti, nechvalně proslulý Lukáš Kohout si nepřipouští, že by jeho argument byl méně věrohodný. „Průkazku využívám naprosto v souladu s právními předpisy České republiky. Spolupracuji s jedním senátorem Parlamentu České republiky. On ví, že tuto průkazku mám a že ji využívám,“ říká Kohout v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Lukáš Kohout appears in many guises but is once again being pursued for fraud foto: © ČTKČeská pozice

Lidovky.cz: Řekl jste, že průkazky nejsou padělané, ale vám nepatří, užíváte je neoprávněně.
Používám je, to ano, nemám je komu vrátit.

Lidovky.cz: Vám ale ty průkazky nepatří, nejste asistent poslance ani senátora. Nemáte oprávnění je užívat.
Podívejte se, co se týče průkazky asistenta senátora, tak počítám s tím, že pan Houska (Roman Houska; poznámka redakce) nějakým způsobem v Senátu ošetřil to, proč kancelář tuto průkazku vydala. A určitě ji nevydala na základě toho, že přišel do Senátu, řekl já jsem Roman Houska, dejte mi průkazku. Domnívám se, že ani on neměl tak dlouhé ruce, aby mu někdo za lahev whisky vystavil průkaz pro Kohouta. Je nesmysl, když tisková mluvčí Senátu řekne, že mě nikdo nezná. Myslím si, že jsem dostatečně známý.

Lidovky.cz: O tu průkazku jste si panu Houskovi řekl sám?
Já jsem s panem Houskou měl nějaké politické obchody a zkrátka došlo k tomu, že Roman mi tu průkazku dal s tím, že je oficiální a můžu se s ní prokazovat při vstupu do úředních budov. Což tak činím, například když jdu na oběd na ministerstvo zahraničí či zdravotnictví.

Lidovky.cz: Co si mám představit pod politickým obchodem?
Politické obchody na severu Čech jsou velmi známé. Nárůsty místních organizací ČSSD hovoří za své.

Lidovky.cz: Myslíte legální nárůsty členů?
Nárůsty v mezích stanov sociální demokracie. Organizace, které tam vznikly, bylo třeba obsadit některými členy. Ve spoustě organizací jsou lidé, kteří tam byli zkrátka dosazeni, a to z toho důvodu, aby politický vliv Romana (Housky; poznámka redakce) v ústeckém kraji byl silný.

Lidovky.cz: Ale proč byste měl čerpat výhodu, když vy pro poslance ani senátora nepracujete?
Spolupracuji s jedním senátorem Parlamentu České republiky. On ví, že tuto průkazku mám a že ji využívám.

Lidovky.cz: Kdo je tím senátorem?
Tak je to senátor za sociální demokracii. Já jsem s ním dnes hovořil a požádal mě, abych jeho jméno zásadně nekonkretizoval, protože by se minimálně stalo to, že už by nebyl postaven na kandidátku letošních senátních voleb.

Lidovky.cz: Kvůli tomu, že s vámi spolupracuje?
Samozřejmě, určitě, to by byl první důvod, proč by se tak stalo.

Mluví pravdu... o kartě od Hany Orgoníkové, říká poslanec

  • Pavel Fischer informaci potvrdil. „Ano, byl jsem u toho. Bylo to někdy na podzim loňského roku. Orgoníkové pomáhal, blíže to ale specifikovat nechci,“ uvedl pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Tvrdíte, že od paní Hany Orgoníkové jste dostal parkovací průkaz poslance. Proč vám ho dala?
U toho byl i svědek, Pavel Fischer z ČSSD, byl dokonce u toho, když mi ten průkaz dávala. Já jsem Orgoníkové pomáhal ve volební kampani a někdy bylo nutné zaparkovat tam, kde se parkovat prostě nemůže. Teď už ho nemám komu vrátit, byť bych to udělal strašně rád.

Lidovky.cz: Když průkazy chcete vrátit, proč jste je i přesto používal?
Průkazku asistenta senátora využívám naprosto v souladu s právními předpisy České republiky. A to, že mi zůstala parkovací průkazka ze sněmovny, přiznávám, nesundal jsem ji. Už jsem ji, paní redaktorko, sundal.

Reakce Senátu

Pan Kohout rozhodně nemluví pravdu ve věci údajné karty asistenta senátora. Identifikační karta asistenta senátora vypadá úplně jinak než kartička, kterou k parkování používá pan Kohout. Skutečná karta asistenta senátora má zcela jiný formát, není na ní státní znak a nepodepisuje ji předseda Senátu. Ať už si tedy tuto kartu vyrobil pan Kohout nebo ji někde vyzískal, je to v každém případě falzum, které se ani zdaleka neblíží originálu.

Pavlína Heřmánková, ředitelka odboru vnějších vztahů a služeb Senátu

Lidovky.cz: Pokud ale tvrdíte, že jste tyto průkazky dostal od pana Housky a paní Orgoníkové, myslíte, že tento argument obstojí, když se jedná o osoby, které to nemohou potvrdit?
Nemůžu za to, jak lidé umírají, to bohužel neovlivním.

Lidovky.cz: Samozřejmě, ale váš argument je pak nevěrohodný.
Myslím si, že svědek je například Pavel Fischer. Průkaz mi Hanka dala, byl u toho, není co řešit. Pokud jde o Romana Housku, toho nikdo nevzkřísíme. Mám čisté svědomí. Pokud policie bude průkaz zkoumat, dospěje k tomu, že je regulérní. Jsem pak zvědavý, čím bude pan Štěch (Milan Štěch; předseda Senátu) argumentovat, když neví, co v Senátu podepisuje. Ani bych se tomu nedivil, těch papírů, co mu chodí denně pod ruky, kdo by si to pamatoval.

Lidovky.cz: Ale podle ředitelky senátního odboru vnějších vztahů Pavlíny Heřmánkové Milan Štěch coby předseda Senátu průkazy senátorských asistentů vůbec nepodepisuje.
Předseda Senátu podepisuje průkazky asistentů senátorů. Pokud si pan Štěch nepamatuje, co podepisuje, za to nemůžu. A jestli to neví, tak mám pocit, že v křesle předsedy Senátu nemá co dělat.

Autor:

Mohlo by vás zajímat