Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Průlom: Německo musí vrátit Chebu lesy v Bavorsku

Česko

CHEB / Č. BUDĚJOVICE Sudetští Němci to cítí jako ránu pod pás od vlastního státu. Zatímco se někteří z vysídlenců marně snaží získat soudní cestou zpět svůj zabavený majetek v Česku, německý soud vynesl v pátek průlomový verdikt – de facto úplně opačný. Rozhodl, že Německo musí vrátit městu Cheb do správy les, který leží v Bavorsku. Tento les přitom vyhnaní němečtí obyvatelé Chebu – pro ně Egeru – považují za jakési své poutní místo. Jedná se 650 hektarů lesa, které v roce 1927 koupil Cheb.

Právníci rozhodnutí považují za precedens pro nároky jiných českých radnic. Pozemky v Rakousku a Německu před válkou vlastnila i řada dalších českých měst ležících na území bývalých Sudet. „Nejedná se přímo o vrácení lesa, Cheb nikdy nepřestal být vlastníkem tohoto pozemku v Bavorsku. Jedná se o to, že Německo nyní musí umožnit Chebu, aby s lesem nakládal podle vlastního uvážení,“ řekl LN advokát Jaroslav Svejkovský, který město zastupoval.

Pokračování na str. 5

Dokončení ze strany 1

Město Cheb vlastnilo les v bavorském okrese Tirschenreuth už od roku 1927. Jeho správa v době první Československé republiky nepředstavovala žádný problém.

Po komunistickém převratu ale vznikla mezi Československem a Německem hranice z ostnatých drátů. V době studené války se Cheb o svůj majetek nemohl starat a Německo v roce 1965 přijalo speciální zákon, který na podobné pozemky uvalil nucenou správu.

Z lesa, takzvaného Egerwaldu, se stalo kultovní místo bývalých německých obyvatel Chebu, uprostřed hvozdu dokonce funguje restaurace s chebskými prapory na zdi a jakýmsi stylizovaným muzeem.

Sudetští Němci chtěli les jako formu odplaty za odsun Právě vysídlenci od počátku žádali, aby Německo les nevydávalo Chebu ani po pádu komunismu a ponechalo si ho jako připomínku „krvavého“ odsunu i jako formu odplaty za to, že Češi zabavili Němcům majetek.

Zástupci německé spolkové vlády i Bavorska navrhovali, aby Bavorsko les koupilo a Cheb by část zisku z prodeje investoval do příhraničních projektů. S tím ale chebská radnice nesouhlasila a u německých soudů zažalovala Německo, aby s okamžitou platností ukončilo nucenou správu. A soud v Regensburgu nárok města potvrdil. „Soudce výslovně uvedl, že Cheb nemůže být přímo zodpovědný za zabrání majetku vysídlenců prostřednictvím Benešových dekretů,“ napsal německý deník Süddeutsche Zeitung.

Cheb má přitom s 650 hektary lesa velké plány. Od jednoho z německých developerů dostal už před časem nabídku, aby část pozemku pronajal na výstavbu větrné elektrárny. „Máme ale informace, že někteří místní starostové s tím nesouhlasí, a my nechceme jít přes jejich odpor,“ řekl LN starosta Chebu Pavel Vanoušek (ČSSD). Město si podle něj nechává dělat analýzu, jak se získanými lesními pozemky naloží. „V úvahu přichází i možnost, že les bude přímo spravovat náš lesní podnik,“ uvedl Vanoušek. Město už také jednalo o možném pronájmu s lesním podnikem v Augsburgu. O prodeji neuvažuje, i když by tak mohlo získat až 200 milionů korun.

Ani s vlastnictvím restaurace uprostřed lesa by neměl být problém. „Už jsme uzavřeli smlouvu o prodeji se současným nájemcem, ale katastrální úřad nám ji odmítl zanést do katastru právě kvůli nevyřešeným soudním sporům,“ řekl Jaroslav Svejkovský. Tato překážka by teď měla padnout.

Německo by mělo umožnit Chebu vykonávání vlastnických práv nad lesem do jednoho měsíce.

***

SUDETSKÝ POUTNÍ LES

Les přezdívaný Egerwald (Chebský) se stal kultovním místem bývalých německých obyvatel Chebu, uprostřed hvozdu funguje restaurace s chebskými prapory na zdi a malým muzeem.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...