13. října 2018 16:14, aktualizováno  17:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

První vítězství ODS po 9 letech. Podle Fialy jde o alternativu ANO a extremistů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Podle předsedy strany Petra Fialy jsou senátní volby prvním vítězstvím ODS po... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle předsedy strany Petra Fialy jsou senátní volby prvním vítězstvím ODS po... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Výsledek občanských demokratů v senátních volbách označil jejich šéf Petr Fiala za první vítězství strany po devíti letech. Podle něj voliči dali jasné najevo, že ODS je alternativa k populistům a extrémistům i k vládnímu hnutí ANO. Fiala to v sobotu řekl novinářům. ODS měla ve druhém kole voleb 11 kandidátů, zvoleno bylo deset z nich.

„Polokomunistická vláda nebude mít většinu v Senátu,“ řekl šéf ODS, který vítězství v senátních volbách považuje za nesmírně důležité. Podle něj je výsledek pro stranu výborná zpráva, označil ho za první vítězství ODS po devíti letech.

Další postup občanských demokratů nechtěl zatím komentovat. Uvedl, že se nejdřív spojí se všemi zvolenými senátory ODS. „Nechte nám chviličku času, abychom se mohli věnovat tomu pocitu vítězství,“ řekl Fiala. Ze stranické kanceláře se při oznamování průběžných výsledků ozýval potlesk.

Také místopředsedkyně strany Alexandra Udženija řekla, že senátní volby ukázaly, že ODS je silnou pravicovou alternativou vůči ANO. ODS letošní volby do třetiny horní komory vyhrála, bude mít nejsilnější klub s 16 členy, stejně jako STAN.

Bohuslav Svoboda ve volebním štábu ODS.
Předseda ODS Petr Fiala v hlavní kanceláři strany v Praze.

Výsledky voleb byly pro ni místopředsedkyni strany příjemným překvapením, tak výrazný úspěch nečekala. Ukázalo se, že jsme alternativou k ANO, že jsme alternativou pro pravicové voliče, řekla novinářům. „Levicová Sněmovna to teď nebude mít lehké,“ dodala.

ODS v těchto volbách získala deset mandátů. Je možné, že se její klub může rozšířit o další zvolené senátory, které podpořila.

ČTK
  • 11Diskuse