Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Poslední Kuberův triumf, počtvrté vyhrál senátní volby. Kvůli funkci předsedy Senátu končí jako primátor

Česko

  15:40aktualizováno  17:55
TEPLICE/PRAHA - Bylo to poslední politické vítězství senátora Jaroslava Kubery (ODS). Na Teplicku počtvrté triumfoval ve volbách do horní komory parlamentu, tuto sobotu zde přemohl ředitele zdejšího gymnázia Zdeňka Bergmana (za SEN 21). Do dalšího zápasu o politickou funkci nenastoupí, kandidovat už nikdy nebude. Současně pro Lidovky.cz potvrdil, že by své poslední funkční období Senátu rád předsedal. Kvůli tomu složí funkci primátora Teplic.

Senátor Jaroslav Kubera má potřebný počet podpisů senátorů k vyhlášení kandidatury na prezidenta. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Mám radost. Byla to moje poslední kampaň v životě, už nebudu kandidovat nikam. A kdo by chtěl poslední kampaň v životě prohrát,“ sdělil Kubera serveru Lidovky.cz. Bergmanna zdolal výsledkem 55 ku 45 procentům, s žádným jiným sokem o senátorskou sesli se tolik nenadřel. Sobotní vítězství bylo jeho nejtěsnější v historii. Sám uznal, že Bergman byl jeho nejtěžším soupeřem.

Senát může brzdit alianci Babiše a Zemana, vláda hraje ve volbách o klid na práci, míní expert

„Byl to soupeř, který nepoužíval vždy to, co měl napsáno na billboardech, že je čestný muž a dobrý manažer,“ glosoval Kubera. Stěžoval si především na facebookový profil, jenž mu měl křivdit. „Byly tam lži a dehonestující tvrzení, že jsem bavič. Vypadá to nevinně, ale samozřejmě je to dehonestující. Vyhrál jsem sedmkrát komunální volby, dnes počtvrté senátky, tak se asi vyplatí být bavičem,“ podotkl.

Kubera připomněl svou mimořádně úspěšnou kariéru v komunální politice, od roku 1994 slouží jako první muž Teplic. Nejdříve byl starostou, od zisku statusu statutárního města řídí Teplice coby primátor. Jeho letošní senátní triumf mu může chutnat o to víc, že v nich bodovala celá ODS. Díky devíti vítězům v druhém kole sestaví ODS nejsilnější klub v horní komoře parlamentu, Kubera proto nahlas přemýšlí o postu předsedy Senátu.

‚Ochrana svobody proti dobrotrusům‘

„Pokud taková příležitost nastane, tak ji přijmu,“ potvrdil Kubera, který v horní komoře parlamentu dlí už od roku 2000. „Bylo by to vyvrcholení mé politické kariéry. Je to druhý ústavní činitel. Kvalifikaci po 28 letech v komunálu, 18 letech v Senátu a jako dlouholetý předseda ústavně-právního výboru na to mám, předpoklady splňuji,“ poznamenal svérázný politik. Současně potvrdil, že kvůli ambicím vést Senát odstoupí z primátorské funkce.

Předseda Senátu Jaroslav Kubera.
Jaroslav Kubera.

V posledním funkčním období v životě by Kubera rád kráčel po linii, kterou si drží celou dobu politické kariéry. Hodlá si uchovat kritický tón vůči Evropské unii. Odmítá však nálepku protievropského politika. Jinou variantu geopolitického souručenství podle něj Česká republika nemá, referendum za vystoupení z EU podporovat nebude. Ale řadu bruselských regulí považuje za zbytnou.

„Na první místě je ochrana Ústavy. A jak vidím celkové výsledky voleb, zatím nasvědčují, že bude možné Ústavu chránit. A druhém místě je ochrana svobody proti všem dobrotrusům, kteří to s námi myslí nejlépe,“ přidal další své priority jeden z nejznámějších členů horní komory parlamentu v zemi, jenž aktuálně zastává pozici místopředsedy Senátu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!