Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslední Kuberův triumf, počtvrté vyhrál senátní volby. Kvůli funkci předsedy Senátu končí jako primátor

Senátor Jaroslav Kubera má potřebný počet podpisů senátorů k vyhlášení... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátor Jaroslav Kubera má potřebný počet podpisů senátorů k vyhlášení... | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

TEPLICE/PRAHA Bylo to poslední politické vítězství senátora Jaroslava Kubery (ODS). Na Teplicku počtvrté triumfoval ve volbách do horní komory parlamentu, tuto sobotu zde přemohl ředitele zdejšího gymnázia Zdeňka Bergmana (za SEN 21). Do dalšího zápasu o politickou funkci nenastoupí, kandidovat už nikdy nebude. Současně pro Lidovky.cz potvrdil, že by své poslední funkční období Senátu rád předsedal. Kvůli tomu složí funkci primátora Teplic.

„Mám radost. Byla to moje poslední kampaň v životě, už nebudu kandidovat nikam. A kdo by chtěl poslední kampaň v životě prohrát,“ sdělil Kubera serveru Lidovky.cz. Bergmanna zdolal výsledkem 55 ku 45 procentům, s žádným jiným sokem o senátorskou sesli se tolik nenadřel. Sobotní vítězství bylo jeho nejtěsnější v historii. Sám uznal, že Bergman byl jeho nejtěžším soupeřem.

„Byl to soupeř, který nepoužíval vždy to, co měl napsáno na billboardech, že je čestný muž a dobrý manažer,“ glosoval Kubera. Stěžoval si především na facebookový profil, jenž mu měl křivdit. „Byly tam lži a dehonestující tvrzení, že jsem bavič. Vypadá to nevinně, ale samozřejmě je to dehonestující. Vyhrál jsem sedmkrát komunální volby, dnes počtvrté senátky, tak se asi vyplatí být bavičem,“ podotkl.

Kubera připomněl svou mimořádně úspěšnou kariéru v komunální politice, od roku 1994 slouží jako první muž Teplic. Nejdříve byl starostou, od zisku statusu statutárního města řídí Teplice coby primátor. Jeho letošní senátní triumf mu může chutnat o to víc, že v nich bodovala celá ODS. Díky devíti vítězům v druhém kole sestaví ODS nejsilnější klub v horní komoře parlamentu, Kubera proto nahlas přemýšlí o postu předsedy Senátu.

‚Ochrana svobody proti dobrotrusům‘

„Pokud taková příležitost nastane, tak ji přijmu,“ potvrdil Kubera, který v horní komoře parlamentu dlí už od roku 2000. „Bylo by to vyvrcholení mé politické kariéry. Je to druhý ústavní činitel. Kvalifikaci po 28 letech v komunálu, 18 letech v Senátu a jako dlouholetý předseda ústavně-právního výboru na to mám, předpoklady splňuji,“ poznamenal svérázný politik. Současně potvrdil, že kvůli ambicím vést Senát odstoupí z primátorské funkce.

Předseda Senátu Jaroslav Kubera.
Jaroslav Kubera.

V posledním funkčním období v životě by Kubera rád kráčel po linii, kterou si drží celou dobu politické kariéry. Hodlá si uchovat kritický tón vůči Evropské unii. Odmítá však nálepku protievropského politika. Jinou variantu geopolitického souručenství podle něj Česká republika nemá, referendum za vystoupení z EU podporovat nebude. Ale řadu bruselských regulí považuje za zbytnou.

„Na první místě je ochrana Ústavy. A jak vidím celkové výsledky voleb, zatím nasvědčují, že bude možné Ústavu chránit. A druhém místě je ochrana svobody proti všem dobrotrusům, kteří to s námi myslí nejlépe,“ přidal další své priority jeden z nejznámějších členů horní komory parlamentu v zemi, jenž aktuálně zastává pozici místopředsedy Senátu.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Užovka obojková. (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Užovka obojková. (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Užovka obojková. (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.