Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Fischer opakuje ‚válec‘ z prvního kola. Přes Tylovou míří do Senátu na Praze 12

Česko

  14:13aktualizováno  16:20
PRAHA - Pavlu Fischerovi utekl postup do Senátu už v prvním kole jen o dvě procenta, druhá Eva Tylová pobrala jen třetinu. V druhém kole načatou práci voliči dokončili a Pavel Fischer se během sčítání trvale držel okolo 80 procent. S Jiřím Drahošem a Markem Hilšerem tak zřejmě utvoří trojlístek prezidentských kandidátů, kteří zasednou v horní komoře parlamentu.

Pavel Fischer. foto:  Petr Topič, MAFRA

Lidově řečeno „válec“. Tak by se dalo popsat první kolo senátních voleb na Praze 12. Pavel Fischer tam s téměř 48 procenty nedal svým soupeřům šanci, vždyť druhá Eva Tylová přilákala hlasy jen třetiny voličů. 

Zemana neporazili, v boji o Senát jsou úspěšní. Drahoš získal mandát, Hilšer a Fischer postupují

Fischer měl, ještě před tím, něž se pustil do boje o Hrad, k politice vždy blízko. Působil jako poradce prezidenta Václava Havla a později jako český velvyslanec ve Francii. V loňské prezidentské volbě skončil na třetím místě s 10,23 procenty.

Jeho soupeřka Eva Tylová tři roky působila jako ředitelka Inspekce životního prostředí, poté působila čtyři roky jako pražský zastupitelka za Zelené. Na Praze 12 strávila v pozici místostarostky čtyři roky.

První kolo na Praze 12 přitáhlo známé tváře

Senátní obvod Praha 12 přitáhl velkou koncentraci známých jmen, celkem se zde o senátorské křeslo utkalo osm lidí. Mezi nimi vypadlo v prvním kole hned několik zajímavých jmen. Třetí skončil kandidát hnutí ANO a bývalý ministr financí Ivan Pilný, který si připsal více než dvanáct procent.

Favorité senátních voleb jsou podle bookmakerů Čunek, Kubera a Fischer

Za Pilným se umístil Aleš Gerloch, bývalý děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy, který se v srpnu zviditelnil návrhem do české ústavy zahrnout prohlášení, že Česká republika je „zemí českého národa“. Od voličů i za to získal přes devět procent.

Eva Tylová ve volebním štábu Pirátů.
Pavel Fischer s manželkou.

Neúspěšně kandidovala také Marta Semelová, jedna z kontroverzních postav v řadách KSČM. Po vypadnutí ze sněmovny se jí ale do parlamentu vrátit nepodařilo, skončila totiž jen s necelými čtyřmi procenty. Předposlední pak skončil Jiří Nouza, o kterém se hovořilo jako o šedé eminenci pražské magistrátní politiky. Skončil s 2,70 procenty.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!