Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fischer opakuje ‚válec‘ z prvního kola. Přes Tylovou míří do Senátu na Praze 12

Česko

  14:13aktualizováno  16:20
PRAHA - Pavlu Fischerovi utekl postup do Senátu už v prvním kole jen o dvě procenta, druhá Eva Tylová pobrala jen třetinu. V druhém kole načatou práci voliči dokončili a Pavel Fischer se během sčítání trvale držel okolo 80 procent. S Jiřím Drahošem a Markem Hilšerem tak zřejmě utvoří trojlístek prezidentských kandidátů, kteří zasednou v horní komoře parlamentu.

Pavel Fischer. foto:  Petr Topič, MAFRA

Lidově řečeno „válec“. Tak by se dalo popsat první kolo senátních voleb na Praze 12. Pavel Fischer tam s téměř 48 procenty nedal svým soupeřům šanci, vždyť druhá Eva Tylová přilákala hlasy jen třetiny voličů. 

Fischer měl, ještě před tím, něž se pustil do boje o Hrad, k politice vždy blízko. Působil jako poradce prezidenta Václava Havla a později jako český velvyslanec ve Francii. V loňské prezidentské volbě skončil na třetím místě s 10,23 procenty.

Jeho soupeřka Eva Tylová tři roky působila jako ředitelka Inspekce životního prostředí, poté působila čtyři roky jako pražský zastupitelka za Zelené. Na Praze 12 strávila v pozici místostarostky čtyři roky.

První kolo na Praze 12 přitáhlo známé tváře

Senátní obvod Praha 12 přitáhl velkou koncentraci známých jmen, celkem se zde o senátorské křeslo utkalo osm lidí. Mezi nimi vypadlo v prvním kole hned několik zajímavých jmen. Třetí skončil kandidát hnutí ANO a bývalý ministr financí Ivan Pilný, který si připsal více než dvanáct procent.

Za Pilným se umístil Aleš Gerloch, bývalý děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy, který se v srpnu zviditelnil návrhem do české ústavy zahrnout prohlášení, že Česká republika je „zemí českého národa“. Od voličů i za to získal přes devět procent.

Eva Tylová ve volebním štábu Pirátů.
Pavel Fischer s manželkou.

Neúspěšně kandidovala také Marta Semelová, jedna z kontroverzních postav v řadách KSČM. Po vypadnutí ze sněmovny se jí ale do parlamentu vrátit nepodařilo, skončila totiž jen s necelými čtyřmi procenty. Předposlední pak skončil Jiří Nouza, o kterém se hovořilo jako o šedé eminenci pražské magistrátní politiky. Skončil s 2,70 procenty.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat