Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Zemana neporazili, v boji o Senát jsou úspěšní. Drahoš získal mandát, Hilšer a Fischer postupují

Česko

  22:41aktualizováno  7. října 1:25
PRAHA - V lednových prezidentských volbách bojovali marně, politického úspěchu se ale dočkali nyní. V hlavním městě si bývalí kandidáti na post hlavy státu vedli podle očekávání. Jiří Drahoš (za STAN) v Praze 4, Pavel Fischer (nezávislý) v Praze 12 a Marek Hilšer v Praze 2 tak budou s jistotou bojovat o místo senátora.

Tři neúspěšní kandidáti na prezidenta Marek Hilšer (vlevo), Jiří Drahoš (dole) a Pavel Fischer (vpravo). foto: Lidovky.cz

Pavel Fischer na Praze 12 slavil úspěch. Těsně před sečtením všech hlasů se držel nad hranicí 47 procent hlasů. Na druhém místě za ním stála kandidátka Eva Tylová, ovšem s „pouhými“ 16,5 procenty hlasů voličů.

„Z prvních zpráv mám radost, ale počkejme na výsledek,” řekl po příchodu do štábu TOP 09 Pavel Fischer. Průběžné výsledky ukazovaly, že by měl s přehledem postoupit do druhého kola. Jeho příchod oslavilo vedení „topky” společným přípitkem.

Návrat politického dinosaura se nekoná. Paroubek v senátních volbách pohořel, neuspěl i Konvička

Fischer uvedl, že současné senátní volby jsou možná ještě důležitější, než tomu bylo v minulosti. „Rozhoduje se o řadě důležitých věcí do budoucna. I lidé mi poslední dobou říkali, že dříve do Senátu nevolili, ale letos jdou, protože to pro ně dává smysl,” dodal někdejší neúspěšný kandidát na prezidenta.

Horní parlamentní komoru označil za místo, které pro českou politiku funguje jako „kontrola kvality.” Pokud by křeslo ve Valdštejnském paláci skutečně získal, zaměřil by se pravděpodobně na své celoživotní zájmy: zahraniční politiku a obranu. „Je ale celá řada témat, jimž bych se rád věnoval,” řekl Fischer.

Jiří Drahoš, který se v prezidentské volbě dostal do druhého kola, měl důvod k ještě větší radosti. V senátních volbách se po Jiřím Čunkovi i Drahoš dočkal přímého vstupu do horní komory parlamentu. Bývalý šéf Akademie věd ČR získal téměř 53 procent hlasů, díky čemuž získal mandát hned po prvním kole. Za ním si s necelými 13 procenty držela druhé místo dosavadní senátorka Eva Syková.

Na otázku, jestli Drahošovi pomohla “propagace” z prezidentské kampaně, ve volebním štábu kandidát o senátní křeslo odpověděl: „Tak určitě je to zviditelnění důležité. Když jsem začínal prezidentskou kampaň, tak podle průzkumů jsem byl na 18 procentech obecné znalosti jména Jiří Drahoš. Na konci jsem byl někde u 90 procent.“ 

Drahoš: Lidé mě znali z prezidentských voleb

Ačkoli prezidentské volby nevyhrál, v senátních volbách už se nemusel nikomu představovat. „Lidi, když mě viděli, tak věděli, o koho jde. Ať už v pozitivním nebo občas i negativním slova smyslu. Čili určitě to byla výhoda. A to asi všech prezidentských kandidátů,“ sdělil. 

K úspěchu ve svém volebním obvodu řekl: „Většinu pražského života jsem strávil na Praze 4. Znám tu situaci velmi dobře, takže pro mě byl zcela logický krok kandidovat na Praze 4. Nebyl v tom žádný kalkul. V Praze jsem v prezidentských volbách dopadl samozřejmě výrazně lépe, než v některých regionech, ale Praha 4 pro mě byla logickou volbou.“

Lékař Marek Hilšer na Praze 2 vedl v senátních volbách s velkým náskokem. V momentě, kdy bylo sečteno 90 procent okrsků, se na prvním místě držel s téměř 45 procenty. Tím solidně v 1. kole porážel senátora a ekonoma Libora Michálka (Piráti+VIZE, pol. příslušnost BEZPP), který se pohyboval pod hranicí 16 procent.

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...