Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Návrat politického dinosaura se nekoná. Paroubek v senátních volbách pohořel, neuspěl i Konvička

Česko

  18:46aktualizováno  22:28
OSTRAVA/PRAHA - Další neúspěšný pokus. Bývalému premiérovi a předsedovi vlády Jiřímu Paroubkovi ani tentokrát návrat do vrcholové politiky nevyšel. Po sečtení přibližně 98 procent okrsků ztrácel v prvním kole senátních voleb na postupovou příčku necelé tři tisíce hlasů. V obvodě Ostrava-město, kde kandidoval, neuspěl ani entomolog a protiislámský politický aktivista Martin Konvička.

Bývalý premiér a lídr sociální demokracie Jiří Paroubek. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

KLESLA: Křížkovali jste na obřích papírových plachtách? Praha ukázala, proč potřebujeme elektronické hlasování

Někdejší předseda vlády za ČSSD se po vypršení svého poslaneckého mandátu v srpnu 2013 pokoušel do vysokých pater politiky vrátit několikrát. V roce 2013 neúspěšně kandidoval do Evropské parlamentu za jím založenou stranu LEV 21. Loni usiloval o návrat do sociální demokracie, které chtěl „pomoct“ v parlamentních volbách. Straníci jej však mezi sebe zpět nepřijali.

A naposledy neuspěl v sobotu ani v souboji o křeslo v horní komoře parlamentu. Po sečtení více než poloviny okrsků mu patřila ve volebním obvodu Ostrava - město průběžná sedmá příčka se ziskem necelých sedmi procent hlasů.

„Beru to jako fakt,“ napsal Paroubek v SMS zprávě serveru Lidovky.cz. Více se k výsledkům nechtěl momentálně vyjadřovat. „V pondělí budu v článku na serveru ‚Vaše věc‘ analyzovat důvody,“ doplnil.

Volby 2006.Lídři parlamentních stran. Zleva: Jiří Paroubek (ČSSD), Miroslav...
Rok 2005. Výměna premiéra. Místo Stanislava Grosse (uprostřed) přišel Jiří...

Ještě hůře než Paroubek dopadl v senátních volbách Martin Konvička. Na svou stranu podle aktuálních propočtů přilákal pouhé čtyři procenta voličů. I pro něj nejde o první volebních nezdar. O senátorské křeslo usiloval i před dvěma lety v Táboře. Skončil šestý se ziskem osmi procent hlasů.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.