Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Rýsuje se v Brně překvapení? Podle průzkumu vyhraje ODS před ANO. Hollanovo Žít Brno pod 5 %

Česko

  14:55
PRAHA - Podle politologa Miloše Gregora z Masarykovy univerzity by v brněnském zastupitelstvu mohlo dojít k malém politickému zemětřesení. Podle průzkumu, který uspořádala tamní katedra politologie, nezasedne v zastupitelstvu Brna hnutí Žít Brno, volby naopak vyhraje ODS před favorizovaným ANO současného primátora Petra Vokřála.

Zástupci vítězů voleb 2014 hnutí ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených. foto: MAFRA - Anna Vavríková

Se ziskem 22 procent by volby v moravské metropoli podle exitpollů politologů z Masarykovy univerzity vyhrála ODS se svou lídryní Markétou Vaňkovou. Favorizované ANO primátora Vokřála by zůstalo na dvaceti procentech.

Do zastupitelstva by pronikli ještě lidovci s osmnácti procenty a Piráti se sociálními demokraty, kteří se svorně pochybují okolo patnácti procent. Naopak by pohořela TOP 09, Zelení či satiristické hnutí Žít Brno aktivisty Matěje Hollana, které by tak nezopakovalo svých úspěšných 12 % z voleb v roce 2014.

„Vychází nám, že v zastupitelstvu bude nejméně pět subjektů, nakonec jich tam ale může být i deset,“ řekl politolog Masarykovy univerzity Michal Pink.

Podle průzkumu ale vítězství ODS není jisté a rozpětí jejího výsledku se pravděpodobně překrývá s ANO. U SPD a KSČM autoři průzkumu upozorňují na to, že se voliči těchto stran odmítají účastnit dotazníkových průzkumů, takže jejich výsledek může být lepší.

Podle Pinka se na průzkumu ukázalo několik věcí. „Vládní ANO po několika letech vládnutí stagnuje, už prostě nejde nahoru. Naopak opoziční ODS nabírá dech. Nyní by měla získat skoro trojnásobek toho, co měla v Brně před čtyřmi lety,“ uvedl Pink.

Volby před čtyřmi lety vyhrálo ANO s necelými 20 procenty voličů těsně před ČSSD. Třetí bylo Žít Brno s podporou Pirátů, potom byla KDU-ČSL a až pátá byla ODS se ziskem 7,62 procenta. Do zastupitelstva se dostali ještě komunisté, TOP 09 a Zelení. Koalici po volbách vytvořilo ANO, Žít Brno s podporou Pirátů, KDU-ČSL a Zelení. Po roce a půl se koalice rozpadla a potom se dala zpátky dohromady rozšířená ještě o TOP 09.

Průzkum mezi lidmi, kteří právě odvolili, však nezohledňuje křížkování napříč stranami, které by se však do konečných výsledků příliš promítnout nemělo. Do průzkumu se zapojilo 56 studentů, kteří sesbírali okolo 3000 odpovědí. 

Autoři: ,