Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Zavřete pusu, paní redaktorko.‘ Zeman se ve volební místnosti opřel do novinářky

Prezident Miloš Zeman zdraví volební komisi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman zdraví volební komisi. | foto: MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman v pátek krátce po otevření volební místnosti v pražských Stodůlkách odevzdal svůj hlas v komunálních volbách. Lidé podle něj k těmto volbám chodí, protože starostům věří ze všech politiků nejvíc s výjimkou prezidenta. Kritický byl naopak k Senátu, do kterého se letos volí ve třetině z 81 obvodů. Premiér Andrej Babiš (ANO) společně s manželkou Monikou odevzdali hlasy v Průhonicích u Prahy. Za hlavní cíl v komunálních volbách považuje, aby ANO zvítězilo v Praze, řekl novinářům.

Novinářům při odchodu z volební místnosti řekl, že si práce senátorů nevšiml. Zemanovo hlasování doprovázela zvýšená bezpečnostní opatření.

Miloš Zeman u volebních uren.
Premiér Andrej Babiš odvolil společně s manželkou.

Zeman s manželkou Ivanou dorazili do volební místnosti v Praze 5 zhruba 15 minut poté, co bylo zahájeno hlasování. „Volby jsou svátek demokracie,“ prohlásil prezident při odevzdávání lístků. Ke komunálním volbám podle něj občané chodí. „Když se podíváte, komu lidé věří, tak na prvním místě jsou starostové, druhém hejtmani, třetím poslanci a čtvrtém senátoři. Prezident je samozřejmě první, ale to je výjimka. A když někomu nejvíc věříte, tak máte nejvyšší volební účast,“ řekl.

„Zatímco práci Poslanecké sněmovny dokážu zhodnotit, práci Senátu zhodnotit nedokážu. Protože jsem rozený optimista, chci věřit, že třetina nových senátorů tam vnese novou krev a novou pracovitost,“ konstatoval.

Při odchodu se prezident také obořil na redaktoru Českého rozhlasu: „Zavřete pusu, paní redaktorko. Když ji máte otevřenou, nesluší vám to,“ řekl.

Jak volit - manuál voliče.

Do Zemanovy volební místnosti dorazily již dlouho předem zhruba tři desítky zástupců médií. Všichni museli projít důkladnou osobní prohlídkou. V okolí základní školy i uvnitř hlídkovali policisté a v místnosti byli čtyři členové prezidentovy ochranné služby.

Také při druhém kole prezidentských voleb letos v lednu panovala v Zemanově volební místnosti zvýšená bezpečnostní opatření. Před vchodem novináři procházeli kontrolou a řada se jich do místnosti nedostala. Reportéři, kameramani i fotografové byli dovnitř nejprve vpouštěni po čtyřech, přes 20 novinářů včetně zástupců zahraničních médií muselo zůstat venku.

Opatření byla tehdy přizpůsobena kvůli incidentu z prvního kola, kdy do místnosti pronikla ukrajinská aktivistka hnutí Femen Anželina Diašová, při příchodu prezidenta si vysvlékla košili a přiběhla k němu. Křičela přitom „Zeman, Putin’s slut“ (Zeman, Putinova děvka), nápis stejného znění měla také na hrudi. Soud Diašové uložil tříměsíční podmínku a vyhostil ji ze země. Zeman v pátek incident připomněl. „Doufám, že tentokrát nebudeme mít kulturní vložku jako minule,“ prohlásil.

„Budu spokojen, když vyhrajeme Prahu, je to hlavní cíl, prestižní záležitost.“

Premiér Andrej Babiš (ANO) odevzal hlasy společně se svou manželkou Monikou  v Průhonicích u Prahy. Výsledek senátních voleb, v nichž s manželkou rovněž odevzdali hlas pro obvod Benešov, Babiš odhadovat nechtěl. Volby nepovažuje za referendum o vládě ANO s ČSSD.

„Já budu spokojen, když vyhrajeme Prahu, to je hlavní cíl, prestižní záležitost,“ řekl Babiš. Podotkl, že v loňských sněmovních volbách ANO nedosáhlo v Praze takového výsledku, jaký si představoval. Je zvědavý, nakolik se naplní volební průzkumy, které ANO v Praze řadily na třetí místo. S volební kampaní byl spokojený, podle něj vyvolala velkou debatu.

Babiš neuvedl, pro koho v obecních volbách v Průhonicích hlasoval. Připomněl jen, že jeho hnutí tam kandidátku nepostavilo.

Fungování vlády podle Babiše nebude mít velký vliv na hlasování v komunálních volbách, podle něj je důležitější, jak jsou lidé spokojeni s prací dosavadních starostů a primátorů. „Referendum o vládě to určitě nebude,“ řekl. Neočekává ani, že by výsledky voleb ovlivnily další fungování menšinového kabinetu ANO a ČSSD. „Koalice z hlediska vztahového funguje podstatně líp než v minulosti, neočekávám žádný vliv na vládu,“ řekl.

Výsledek senátních voleb Babiš odhadovat nechtěl. Podle něj je Senát o osobnostech a řada osobností nechce kandidovat za ANO, protože se obávají, že by jim to přineslo problémy. ANO podle něj vybralo do voleb dobré kandidáty, v některých obvodech ale nikoho nepostavilo, protože tam podle Babiše není šance na úspěch. „Stavět kandidáta proti (zlínskému hejtmanovi a senátorovi Jiřímu) Čunkovi (KDU-ČSL) nebo (teplickému primátorovi a senátorovi Jaroslavu) Kuberovi (ODS) je podle mě zbytečné,“ poukázal na populární senátní tváře.

Podezření z kupčení s hlasy

Volby provázejí první kontroverze. Policisté na Teplicku prošetřují podezření z možného pokusu ovlivňování výsledků voleb. V pátek to řekl mluvčí policie Daniel Vítek. Trestní oznámení by se mělo podle informací ČTK týkat Moldavy a Bíliny, právě v Bílině se komunální volby před čtyřmi lety opakovaly. V Mostě zahájila policie trestní úkony v případě obsahu jednoho volebního plakátu. V Bílině policie zasahuje u jedné volební komise, kde byl komisařům podezřelý příchod více lidí najednou.

„Mohu potvrdit, že jsme přijali dvě oznámení, která se týkají podezření z možného pokusu o ovlivnění výsledků voleb na Teplicku. Podnětům se kriminalisté věnují a prověřují veškeré okolnosti,“ řekl ČTK Vítek. „Konkrétní lokality, na která oznámení směřují, specifikovat nebudeme,“ dodal.

Jedno z oznámení by se mělo týkat obce Moldava v Krušných horách, kde v posledním týdnu vzrostl počet přihlášených obyvatel. Upozornilo na to mimo jiné Sdružení místních samospráv ČR. „Máme signály opět i v letošních volbách, že dochází k účelovým přehlašováním, například v obci Hora Svatého Šebestiána, Moldava a dalších. Například v Moldavě v Ústeckém kraji přírůstek počtu nových obyvatel odpovídá pětině voličů účastnících se voleb,“ uvedl předseda sdružení Stanislav Polčák.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/prislo-12-lidi-a-ani-nevedeli-jak-volit-policie-v-biline-resi-kupceni-s-hlasy.A181005_165557_ln_domov_form

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.