5. října 2018 14:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Česku začaly komunální volby, obmění se i třetina Senátu

První den voleb do zastupitelstev obcí v základní škole v Mandysově ulici v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První den voleb do zastupitelstev obcí v základní škole v Mandysově ulici v... | foto: ČTK

PRAHA V Česku začaly v pátek ve 14:00 komunální volby. Jsou sedmé v historii samostatné České republiky. Lidé v nich rozhodnou o složení svých radnic na příští čtyři roky. Na třetině území státu se souběžně rozhoduje i o budoucí většině v Senátu při pravidelné obměně 27 členů horní komory.

Celkové vítězství v komunálních volbách díky úspěchu ve velkých městech se ze stran pokusí znovu získat vládní hnutí ANO. V senátních volbách pak nejvíce mandátů obhajuje ČSSD.

Volební místnosti se otevřou na tradičních místech, většinou ve veřejných budovách, zhruba po deseti měsících od prezidentských voleb. Budou v pátek standardně otevřeny do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Výsledky hlasování pak budou postupně zveřejňovány na volebním webu podle toho, jak rychle budou členové volebních komisí se sčítáním hlasů hotovi a příslušné informace předají Českému statistickému úřadu.

Konečné výsledky budou nejspíš až v neděli ráno

Hlavní výsledky by mohly být známy do sobotní půlnoci. Kompletní výsledky hlasování, zejména v případě obecních voleb, budou k dispozici zřejmě až v neděli ráno. O složení zastupitelstva je v podstatě předem jasno jen na vesnicích, kde se podařilo dát dohromady jen tolik kandidátů, kolik je zastupitelů.

Nejvíce místních zastupitelů získají tradičně nezávislí kandidáti a jejich sdružení vzhledem k tomu, že kandidují i v malých obcích, kde zástupci stran chybí. Celkem jde do voleb 216 138 kandidátů.

Nejnapínavější bude čekání na výsledky zřejmě pro parlamentní strany, pro něž jsou volby dalším testem jejich voličské podpory po loňských sněmovních volbách, které vyhrálo vládní hnutí ANO s přehledem před ODS, Piráty a SPD.

Nejvíce křesel zastupitelů díky úspěchu v menších obcích obhajuje KDU-ČSL, a to zhruba 4000. ČSSD má nyní přibližně 3800 zastupitelů, KSČM 2560, ODS 2400, STAN 2070, ANO 1610 a TOP 09 jich má 865. Posílení očekávají Piráti s dosavadními 29 zastupiteli i hnutí SPD, které před čtyřmi lety ještě neexistovalo.

V senátních volbách ČSSD obhajuje vítězství ve 13 z 27 obvodů, kde se bude hlasovat. V jednaosmdesátičlenné horní komoře mají nyní sociální demokraté 23 zástupců. Nejsilnější frakcí s právem nominovat předsedu horní komory se tak může stát KDU-ČSL, z jejíchž 16 senátorů mandát obhajují jen tři. Stejně je na tom s obhajobou s lidovci spolupracující klub STAN s 12 senátory.

ODS s deseti senátory obhajuje čtyři křesla a KSČM jediné, které má. Obdobně jsou na tom Piráti. ANO se šesti senátory může ve volbách posílit, žádné křeslo neobhajuje. Podobně jsou na tom ze sněmovních stran ještě TOP 09 a SPD, toto hnutí do Senátu kandiduje poprvé. Šanci na zvolení má 236 kandidátů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!