Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

V senátních volbách uspěly ODS a ANO, v obecních kláních vítězí ze stran KDU-ČSL

Česko

  14:00aktualizováno  22:49
PRAHA - První kolo letošních senátních voleb vyhráli nejčastěji kandidáti ODS, a to v devíti z 27 obvodů. ODS ale může mít stejný počet postupujících jako ANO. Rozhodne se mezi nimi v Praze 4 a 8. Volby podle očekávání přinesly porážku pro vládní ČSSD, která místo 13 křesel bude mít šanci obhájit pouze pět, a mít tak nejvýše sedmnáctičlenný klub. Nebude tak už asi mít nejsilnější senátní frakci a tím možnost nominovat předsedu horní komory.

V pražském volebním štábu ODS se v sobotu večer slaví. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

K tomu má neblíže KDU-ČSL, která může ke 14 jistým senátorům přidat další čtyři. Lidovcům pomohlo i znovuzvolení Jiřího Čunka senátorem už v prvním kole. Úspěšní byli v prvním kole i kandidáti STAN, kteří mohou mít 15 senátorů. Kluby lidovců a Starostů spolu úzce spolupracují a stanou se asi dominantní silou v horní komoře.

Vládní koalice ANO a ČSSD na většinu v horní komoře nedosáhne. Potřebovala kvůli tomu vyhrát ve 23 obvodech, šanci ale dostane maximálně v sedmnácti.

Nemohl jsem uspět, plakáty jsem si vylepoval sám, glosuje Rath. Uvažuje o evropských volbách

ODS a ANO podle výsledků po sečtení hlasů z devíti desetin okrsků měly shodně po 11 finalistech z 50. Pokud by jedenáctka občanských demokratů druhé kolo senátních voleb vyhrála, mohla by mít 17 senátorů. To je i maximální možný počet senátorů ANO, pokud by jejích 11 finalistů uspělo. Ve třech obvodech se pravděpododobně střetnou občanští a sociální demokraté, ve třech zástupci ODS a ANO.

Neúspěchem skončily senátní volby pro KSČM, jejíž jediný senátor Václav Homolka mandát na Chomutovsku neobhájil. Komunisté se tak asi poprvé od vzniku horní komory v ní nebudou zastoupeni, neboť málo pravděpodobné, že by jejich jediná finalistka Milada Halíková na Karvinsku porazila favorizovaného Petra Víchu z ČSSD. Do Senátu se opakovaně nedostali ani zástupci SPD Tomia Okamury.

Návrat politického dinosaura se nekoná. Paroubek v senátních volbách pohořel, neuspěl i Konvička

Mezi poražené patřili také trenér rychlobruslařek Petr Novák (za ANO), někdejší hokejista Vladimír Martinec (za SNK ED) na Chrudimsku, bývalý středočeský hejtman David Rath na Litoměřicku nebo expremiér Jiří Paroubek (oba dříve ČSSD) a protislamistický aktivista Martin Konvička na Ostravsku.

Členové chasy hlasovali 6. října 2018 v komunálních volbách v Popovicích na...
Předseda Pirátů Ivan Bartoš volil v ZŠ Sázavská.

Po sečtení čtyř pětin okrsků vedla v obecních volbách ze sněmovních stran kandidujících samostatně KDU-ČSL před STAN a ČSSD. Za nimi následovaly ODS a KSČM. Nejúspěšnější ale byla jako obvykle různá místní sdružením nezávislých kandidátů. Vyplývalo to z údajů na volebním serveru.

Hnutí ANO podle průběžných výsledků zřejmě zvítězí v jedenácti ze 13 krajských měst. V Praze, v níž předseda hnutí a premiér Andrej Babiš stál o obhajobu minulého prvenství nejvíce, ale ANO nevyhrálo. O koalici už jednají Spojené síly pro Prahu s hnutím Praha sobě a s Piráty. Prvenství přitom připadne zřejmě buď ODS, anebo Pirátům. Ve Zlíně se ANO přetahuje s hnutím Starostové a nezávislí. V Liberci podle sobotních průběžných výsledků na volebním serveru pravděpodobně vyhraje hnutí Starostové pro Liberecký kraj. 

Uspěl jen každý čtvrtý

Obecními zastupiteli chtělo být zhruba 216 tisíc zájemců. S ohledem na zhruba 62 tisíc míst v zastupitelstvech obcí, měst nebo městských částí uspěl v průměru jen každý třetí až čtvrtý z nich.

Vítězem komunálních voleb v roce 2014 bylo vládní hnutí ANO, které získalo 14,6 procenta hlasů hlavně díky úspěchu ve velkých městech. Druhá ČSSD 12,7 procenta a třetí byla ze stran ODS s devíti procenty hlasů. Nejvíce křesel v zastupitelstvech ale obsadili tradičně nezávislí kandidáti a jejich sdružení vzhledem k tomu, že kandidují i v malých obcích, kde strany kandidáty nemají. Před čtyřmi lety bylo takto zvoleno 41 560 zastupitelů.

Nejvíce míst primátorů obhajovalo ANO, a to devět z 27 včetně Prahy, Brna a Ostravy. ČSSD získala po minulých komunálních volbách osm primátorů, ODS tři, STAN jedno. Zbývající primátorská místa obsadili kandidáti úspěšných místních uskupení.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.