6. října 2018 20:53, aktualizováno 7. 10 9:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bitva o Prahu. Čižinský už vyjednával s Pospíšilem, chystá se schůzka s Piráty

Pět kandidátů na primátora. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pět kandidátů na primátora. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Nové subjekty a koalice učinily z magistrátních voleb v Praze vyrovnané bojiště. Pět stran totiž překročí 15procentní hranici. Díky tomu se může na magistrátu vytvořit celá řada koalic. Nejvíce se ale rýsuje jedna. V sobotu večer lídr Praha Sobě Jan Čižinský oznámil, že zahájí povolební vyjednávání s Piráty a s blokem Spojené síly pro Prahu, který tvoří TOP 09, STAN, KDU-ČSL, LES a demokraté Jana Kasla.

Jan Čižinský znovu potvrdil, že nebude spolupracovat s ODS. Telefonicky to sdělil i předsedovi ODS Petru Fialovi, řekl novinářům ve volebním štábu. „Změna je skutečně na dosah, zbývá domluvit koalici. Já jenom apeluji, abychom rychle jednali. Hlavní klíč k řešení problémů, které Praha má, jako je doprava a bydlení, je právě zrychlení magistrátu. A těžko přesvědčíme voliče, že umíme zrychlit magistrát, když budeme domlouvat koalici strašně dlouho,“ řekl novinářům Čižinský.

Hnutí Praha Sobě zahájilo jednání o případné koalici na pražském magistrátu. Do jeho štábu těsně před půlnocí dorazili představitelé Koalice pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09) a Hana Kordová Marvanová.

Pospíšil před zahájením jednání řekl, že Koalice pro Prahu bude jednat i s ostatními stranami včetně ODS, ale do koalice s ANO by nešel.

Kandidát na primátora Pirátů Zdeněk Hřib.
Briefing kandidáta za hnutí ANO v komunálních volbách v Praze Petra Stuchlíka,...

Volby do pražského zastupitelstva vyhrála ODSse ziskem 17,9 procenta hlasů (14 mandátů), následovaná Piráty, kteří dostali 17,1 procenta (13 mandátů). Na třetím místě skončila Praha Sobě se 16,6 procenta hlasů (13 mandátů) a za ní se umístily Spojené síly pro Prahu (13 mandátů), tvořené hlavně koalicí TOP 09, STAN a lidovců, uskupení má16,3 procenta hlasů. Hnutí ANO skončilo páté se ziskem 15,37 procenta (12 mandátů). Vyplývá to z údajů na volebním webu Českého statistického úřadu. Odstupy mezi pěticí úspěšných stran jsou velmi těsné.

Pro změnu na magistrátu je Praha Sobě ochotná i ke kompromisům, jestli to ale bude i jeho setrvání v čele Prahy 7 ale zatím Čižinský komentovat nechtěl. „Stále chceme, aby ve vedení Prahy byli lidé, kteří budou ochotni se jí věnovat naplno,“ řekl ČTK lídr Pirátů v Praze Hřib. Piráti schůzky zahájí v neděli, Koalice pro Prahu to s Prahou sobě stihla těsně před půlnocí. „Těší mě, když občanská reakce, která se proměnila do hnutí Praha Sobě, uspěje. Je to opak toho, když si nějaký oligarcha koupí média a za svůj kapitál si vytvoří politické hnutí,“ řekl při příchodu Pospíšil.

Přestože při příchodu uvedl, že Praha má konečně naději na radu, která přinese změnu, později doplnil, že ze sobotní schůzky nelze dělat předčasné závěry. „Budeme zcela seriózně jednat i s ODS,“ dodal.

Jiné strany se do zastupitelstva nedostanou, poprvé od roku 1990 z něj tak vypadnou zástupci ČSSD a KSČM.

Rozdíl mezi všemi pěti stranami, které se do zastupitelstva metropole dostaly, je jen v řádu pár procent, tedy jednoho až dvou mandátů.

Do boje o post primátora tak může promluvit pět osobností. Místo dosluhující Adriany Krnáčové se za ANO dral na post primátora Petr Stuchlík, ale z pětice má nyní k postu šéfa magistrátu nejdál. Za ODS by se zase do čela metropole rád dostal bývalý primátor Bohuslav Svoboda. Slepenec Spojené síly pro Prahu (ve složení TOP 09, STAN, KDU-ČSL, LES a Demokraté Jana Kasla) v čele s Jiřím Pospíšilem může výrazně zamíchat kartami.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.