6. října 2018 20:23 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Prahu čeká pat. Rozhodne doslova každý hlas

Političtí marketéři si fotí selfie: Marek Prchal (vpravo) a Marek Hanč. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Političtí marketéři si fotí selfie: Marek Prchal (vpravo) a Marek Hanč. | foto: ČTK

PRAHA Hlavní město se nejspíš dočká velmi vyrovnaného volebního výsledku, ať už vyhraje ODS, nebo Piráti. Horká fáze kampaně, kterou jsme zažili v posledním měsíci, tak byla vlastně úplně k ničemu.

První a vlastně i poslední seriózní průzkumy z konce prázdnin ukazovaly jednoznačně jedinou věc – volby v Praze dopadnou zcela nejednoznačně. A po sečtení čtvrtiny okrsků v hlavním městě to vypadá úplně stejně. Tedy čeká nás nejspíš povolební pat několika nejsilnějších stran a o primátorovi rozhodnou zákulisní dohody starých známých šíbrů.

Nevýhra modrých strak

Na čele se zatím drží ODS, kterou favorizovaly i pozdější průzkumy. Ale čeká jí spíš taková klausovská „nevýhra“. Na konci předvedla velmi špatnou kampaň, jenže Pražané k ní mají překvapivě silný sentiment a překvapivě rychle zapomínají. Zkrátka jsme pořád město, kde by vyhrála snad i ta tenisová raketa Václava Klause, jak se kdysi říkalo. Jen s mnohem menším náskokem. Hodně tomu ostatně pomáhá Bohuslav Svoboda, který byl vlastně jedinou známou tváří v celém pelotonu šedivých kandidátů na primátora. Navíc oslovil i starší voliče z paneláku, kteří se ve zlatých devadesátkách neměli vůbec špatně a buduje si aureolu exprimátora „pana čistého“.

Zapomíná se přitom na jeho spojení s pražskou partou přes mladého a příliš ambiciózního Marka Hanče, rádoby experta na PR a rádoby „spin doktora“ premiéra Andreje Babiše. Ten už dávno přešel na druhý břeh, fotí si selfie ve štábu ANO a jistě čeká na příležitost postavit vytoužený koaliční most se svým bývalým chlebodárcem z ODS. K tomu ale potřebuje, aby ANO utrhlo v Praze alespoň nějaký slušný výsledek a bylo přinejhorším těsně druhé, aby dvojkoalice stačila, jinak to bude velmi těžké.

Kluci z centra na sídlištích

Ani masivní finiš největší kampaně na sídlištích a série sousedských snídaní a večeří by nemusel ANO stačit. Ani v baště Andreje Babiše už od voleb 2013 na pražském Jižním Městě nepraskaly volební místnosti ve švech. Babí léto možná udělalo své a ani klikující autobus v nedalekém sídle Agrofertu na Chodově nepomohl. Nejspíš ale slogany kluků z centra Prahy nezabraly a zásadní mobilizace voličů na sídlištích se nemusela povést. Šéf ANO už dávno vyhlásil Prahu za klíčové bojiště, o to víc bude pro Hanče a spol. nutné sestavit alespoň koalici.

Každopádně se největší vládní straně nejspíš podaří vyluxovat a marginalizovat koaliční sociální demokraty. Průzkumy odhadovaná tři procenta se nejspíš naplní a ANO tak plně prokáže přesun z liberálního středu nalevo. Syn legendárního „Lanďáka“ Jakub zaujal alespoň jediným nápadem, který se trochu vymykal letošní komoditizované primátorské kampani. Bohužel to byla úplná pitomost s jízdným zdarma, které jeho hlavní pražští voliči – důchodci – vůbec neplatí.

Liberálové (proti) sobě?

Černým koněm letošních voleb chtěl být Jan Čižinský. Trojjediný starosta Prahy 7, poslanec zvolený za KDU-ČSL a zastupitel současné magistrátní koalice je miláčkem pražské kavárny a nositelem přezdívek jako pán pražských hipsterů. Jenže i přes to na konci kampaně zcela správně zaútočil na okrajovější a velmi zalidněné oblasti, jako je jihovýchodní Praha 4 a nesoustředil se jen na „své“ centrum, kde především studenti skutečně chodí k volbám. Doma v Náchodě, Přelouči, Chrudimi, Českých Budějovicích, zkrátka kdekoliv, kde mají trvalý pobyt, což je v komunálních volbách – na rozdíl od parlamentních – drobný, leč velevýznamný faktor.

Každopádně tak mohla Praha sobě přetáhnout velkou část hlasů voličů především Pirátům, kteří na začátku „horké fáze kampaně“ koncem léta opět velmi správně zacílili na sídliště. Na jejím konci se ale právě tam stali prakticky neviditelnými. A to i na „babišovském“ Jižním Městě, kde prý bydlí neviditelný kandidát na primátora Zdeněk Hřib, kterého tam nikdo neviděl (autor na tomto sídlišti vyrostl a dodnes volí). Tady se může ukázat slabina pirátské přetvářky, kdy se snaží vypadat jako liberálové, ač jsou ve skutečnosti stále protestní stranou inklinující spíše doleva. Jenže na liberální pravici je u nás a především v Praze už opravdu plno. Na druhé, ale i první místo a opoziční lavice to však pořád může stačit. V tuto chvíli se s ODS v milionové Praze přetahují o pouhé desítky hlasů.

Ztracený měsíc

Opravdu černý kůň tak mohla být koalice „Spojené síly pro Prahu“ vedená TOP 09. Jenže i jejich kampaň byla tak nějak nevýrazná a i když lidé „nemají koho volit“, Jiří Pospíšil nejspíš nezafungoval. Sice je jedním ze dvou známých tváří mezi primátorskými kandidáty, ale vypadá to, že správce sbírky a muzea Medy Mládkové si srdce svých spoluobčanů nezískal. Přesto, nebo právě proto, může být ve vyrovnaném výsledku jeho sdružení rozhodující silou pro sestavení pražské koalice. Pokud vydrží pohromadě.

Podle předběžných výsledků nás čeká povolební pat pěti sil s minimálními rozdíly a marginalizace ostatních, především dnes vládnoucích sociálních demokratů a zelených. Přesně tak, jak ukazovaly jediné trochu lepší průzkumy preferencí koncem prázdnin. Síly budou srovnané a cynik by mohl říct, že celý poslední měsíc a všechny ty peníze, čas a energie byly vlastně úplně k ničemu.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz