Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚První‘ pohled turistů přijíždějících do Prahy se změní. Ruiny ohořelého skladu nahradí mobilní restaurace

Bourání jedné vyhořelé budovy na Veleslavíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bourání jedné vyhořelé budovy na Veleslavíně. | foto: FB/Jakub Stárek, místostarosta Prahy 6Reprofoto

PRAHA Vyhořelé drážní sklady na nádraží Veleslavín byly často jedním z prvních vizuálních zážitků mnoha turistů, kteří pro příjezd do Prahy z Letiště Václava Havla zvolili autobusové spojení po ulici Evropská. Negativní vizitka by nyní měla po letech zmizet. V srpnu ji má podle informací serveru Lidovky.cz nahradit dočasné mobilní tržiště obdobného konceptu, jako je trh Manifesto u Masarykova nádraží.

Prázdné budovy drážních skladů hyzdily okolí a jako úkryt je využívali bezdomovci. Od roku 2015 zde vypukly tři požáry. Praha 6 tak usilovala o jejich zbourání, a to i kvůli množícím se stížnostem obyvatel. Demolice Drážním úřadem byla nařízena koncem prosince. A již došlo k odklizení jedné ze dvou chátrajících budov.

Nyní Praha 6 pracuje na uzavření finální dohody a plánuje co nejrychlejší zbourání druhého objektu. V srpnu 2020 by totiž ráda na místě otevřela nové mobilní tržiště.

Vyhořelé ruiny na Veleslavíně.
Vyhořelé ruiny na Veleslavíně.

„Tržiště bude pravděpodobně z kontejnerů nebo podobných stavebních prvků,“ uvedl pro server Lidovky.cz Tomáš Formánek z firmy Patero, která na projektu spolupracuje. Koncept má být inspirován pražským trhem Manifesto, který využívá zapomenutý kout hlavního města pro stylový moderní gastronomický zážitek. Stánky Manifesta jsou tvořeny také z kontejnerů a jeho partneři si zakládají na kvalitě a netradičním kulinářském zpracování.

Původně se zvažovalo, že by na místě vznikla budova s farmářskými trhy, návrh však zamítl vlastník pozemku, Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), a předložil kompromisní návrh, na který městská část přistoupila.  

„Chceme, aby se tam prodávaly kvalitní farmářské potraviny, aby je prodávali farmáři sami a vytvářeli si vztah se zákazníkem,“ říká Formánek. „Partneři tohoto projektu jsou z vysoké gastronomie a budou nabízet zajímavé věci, které budou cenově dostupné,“ dodává. Filosofií tržiště je zpracování veškerého jídla tak, aby nedocházelo k plýtvání. Co se tedy neprodá, z toho se bude vařit v restauraci.

Cílovou skupinou tržiště jsou podle Formánka obyvatelé Veleslavína a okolí, prý se ale počítá i s turisty, kteří se zde cestou na letiště zastaví na zajímavý gastronomický zážitek. 

Podle mluvčího Prahy 6 Ondřeje Šrámka bude vše, co na místě vznikne, pouze dočasné. Roku 2025 má být zahájena stavba rychlodráhy na Kladno s odbočkou na letiště Václava Havla a s pozemky se počítá jako se staveništěm.

Až do letošního srpna bude prostor využit firmou, která demolici financuje, jako odstavná plocha k parkování. 

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!