Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚První‘ pohled turistů přijíždějících do Prahy se změní. Ruiny ohořelého skladu nahradí mobilní restaurace

Bourání jedné vyhořelé budovy na Veleslavíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bourání jedné vyhořelé budovy na Veleslavíně. | foto: FB/Jakub Stárek, místostarosta Prahy 6Reprofoto

PRAHA Vyhořelé drážní sklady na nádraží Veleslavín byly často jedním z prvních vizuálních zážitků mnoha turistů, kteří pro příjezd do Prahy z Letiště Václava Havla zvolili autobusové spojení po ulici Evropská. Negativní vizitka by nyní měla po letech zmizet. V srpnu ji má podle informací serveru Lidovky.cz nahradit dočasné mobilní tržiště obdobného konceptu, jako je trh Manifesto u Masarykova nádraží.

Prázdné budovy drážních skladů hyzdily okolí a jako úkryt je využívali bezdomovci. Od roku 2015 zde vypukly tři požáry. Praha 6 tak usilovala o jejich zbourání, a to i kvůli množícím se stížnostem obyvatel. Demolice Drážním úřadem byla nařízena koncem prosince. A již došlo k odklizení jedné ze dvou chátrajících budov.

Nyní Praha 6 pracuje na uzavření finální dohody a plánuje co nejrychlejší zbourání druhého objektu. V srpnu 2020 by totiž ráda na místě otevřela nové mobilní tržiště.

Vyhořelé ruiny na Veleslavíně.
Vyhořelé ruiny na Veleslavíně.

„Tržiště bude pravděpodobně z kontejnerů nebo podobných stavebních prvků,“ uvedl pro server Lidovky.cz Tomáš Formánek z firmy Patero, která na projektu spolupracuje. Koncept má být inspirován pražským trhem Manifesto, který využívá zapomenutý kout hlavního města pro stylový moderní gastronomický zážitek. Stánky Manifesta jsou tvořeny také z kontejnerů a jeho partneři si zakládají na kvalitě a netradičním kulinářském zpracování.

Původně se zvažovalo, že by na místě vznikla budova s farmářskými trhy, návrh však zamítl vlastník pozemku, Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), a předložil kompromisní návrh, na který městská část přistoupila.  

„Chceme, aby se tam prodávaly kvalitní farmářské potraviny, aby je prodávali farmáři sami a vytvářeli si vztah se zákazníkem,“ říká Formánek. „Partneři tohoto projektu jsou z vysoké gastronomie a budou nabízet zajímavé věci, které budou cenově dostupné,“ dodává. Filosofií tržiště je zpracování veškerého jídla tak, aby nedocházelo k plýtvání. Co se tedy neprodá, z toho se bude vařit v restauraci.

Cílovou skupinou tržiště jsou podle Formánka obyvatelé Veleslavína a okolí, prý se ale počítá i s turisty, kteří se zde cestou na letiště zastaví na zajímavý gastronomický zážitek. 

Podle mluvčího Prahy 6 Ondřeje Šrámka bude vše, co na místě vznikne, pouze dočasné. Roku 2025 má být zahájena stavba rychlodráhy na Kladno s odbočkou na letiště Václava Havla a s pozemky se počítá jako se staveništěm.

Až do letošního srpna bude prostor využit firmou, která demolici financuje, jako odstavná plocha k parkování. 

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...