23. října 2019 17:03, aktualizováno  19:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

První závěry kontroly nemocnice v Pardubicích v případu postižení dítěte budou za dva týdny

Pardubická nemocnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pardubická nemocnice | foto: Nemocnice Pardubického kraje

Pardubice  Za dva týdny budou první závěry kontroly případu holčičky, která se narodila nedonošená v Pardubické nemocnici a zřejmě kvůli pozdnímu podání antibiotik proti nákaze streptokokem utrpěla trvalá poškození zdraví.

Postup zdravotníků ve středu přijela do Pardubické nemocnice, Fakultní nemocnice v Hradci Králové a na hradeckou záchranku prověřit kontrola ministerstva zdravotnictví vedená náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou.

Podle něj lékaři v pardubické nemocnici miminku pozdě provedli specializované vyšetření na sepsi v krvi, které se provádí jen v krizových situacích. Prymula řekl, že nebyl dodržen interval vyšetření, ale bude třeba vyjádření soudního znalce. Z jeho vyjádření vyplynulo, že v krajské nemocnici v Rychnově nad Kněžnou nebyla podle něj adekvátně poskytnuta péče, ženu nevyšetřil lékař. „Interval nebyl dodržen, nicméně je třeba říci, že doporučení odborné společnosti nemusí být závazná pro všechna oddělení. Budeme diskutovat, jestli to, co se stalo následně po prodlevě, vedlo ke stavu, který tady byl. Musí se jednoznačně vyjádřit soudní znalec, jestli může dojít k tomuto postižení, i když aplikujeme antibiotikum včas,“ řekl novinářům Prymula po návštěvě nemocnice v Pardubicích.

Rodina děvčátka podala na nemocnici žalobu pro náhradu za vytrpěné bolesti a ztížení společenského uplatnění. Požaduje 22 milionů korun, což je stejná částka jako v případě chlapce v roce 2017, který po pooperačních komplikacích zůstal v bdělém komatu. „Opět se jedná o těžké poškození mozku dítěte, je to do určité míry srovnatelné,“ řekl právní zástupce rodiny Mario Švehelka.

Matka dítěte trpěla v těhotenství streptokokovou infekcí. Děvčátko po porodu 8. června letošního roku nedostalo včas antibiotika proti nákaze a ponese si trvalé následky. Pardubický kraj chce prověřit, zda nenastalo pochybení při transportu rodičky do Pardubic. Předtím totiž ženu nepřijala nemocnice v Rychnově nad Kněžnou a Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Lucie Chytilová uvedla, že v Rychnově s rodičkou mluvila zkušená porodní asistentka, která další postup s lékařem konzultovala. „Ten bez prodlevy rozhodl o transportu rodičky do zařízení, které je vybavené na péči o předčasně narozené dítě,“ sdělila Chytilová.Podle Prymuly byl postup rychnovské nemocnice nešťastný, i když neovlivnil pozdější následky v Pardubické nemocnici. „Pokud je hrozba porodu nezralého dítěte, daná nemocnice by měla odrodit matku v místě, mělo tedy dojít k porodu v Rychnově. Na druhou stranu si měl Rychnov vyžádat rychlou záchranku tak, aby dorazila s převozním inkubátorem, a poté mělo být dítě transportováno do Fakultní nemocnice v Hradci Králové,“ řekl Prymula. Postup lékaře rychnovské nemocnice byl podle něj zcela nevyhovující.

Podle Prymuly i proto posádka sanity bez lékaře přijala pacientku ve stavu, který nebyl vyhodnocen jako bezprostředně hrozící porodem. „Pro mě to znamená jednoznačné pochybení. Nedá se říci, že by Rychnov nebyl na takový porod připraven, v tomto roce tam identický porod již proběhl,“ řekl Prymula.

Podle Prymuly neměla fakultní nemocnice z dostupných informací důvod považovat stav pacientky za rizikový. „Každá nemocnice tohoto typu, pokud by byla pacientka či dítě v ohrožení života, je povinna je přijmout, a to v tomto případě nebylo hlášeno. Nebyl důvod to považovat za rizikový stav. Ani záchranka nevyhodnotila porod jako rizikový. Jela tedy do nejbližšího volného zařízení, vzdálenost z Rychnova do Hradce a Pardubic byla prakticky identická,“ řekl Prymula.Z kontroly v hradecké nemocnici vyplynulo, že kapacita zařízení byla skutečně naplněna, jak nemocnice dříve uvedla. „Předložili jsem vše, co si ministerská kontrola vyžádala. Žádné chyby jsme se nedopustili. Nás se ten případ v přímém dopadu netýká,“ řekl ředitel Fakultní nemocnice v Hradci králové Vladimír Palička.

Společnost Nemocnice Pardubického kraje pracuje na revizi systémových postupů. Proškolí také personál, aby dodržoval firemní kulturu, byl schopen správně řešit a včas hlásit nežádoucí události a chápal i jejich právní dopady. Vznikne také funkce ombudsmana nemocnic pro řešení stížností pacientů.

Případ vyšetřuje i policie pro možné těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje kvůli případu odvolalo ředitelku pardubické a chrudimské nemocnice Štěpánku Fraňkovou. Lékaři a primář novorozeneckého oddělení dostali výtky.

Štěpánka Franková.

Štěpánka Franková.

Pardubická nemocnice také čelí obvinění kvůli pooperačním komplikacím malého chlapce v roce 2017, který následně zůstal v takzvaném bdělém komatu. Obviněny jsou i lékařka a dvě zdravotní sestry, a to z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle serveru Novinky.cz lékařka nyní pracuje na novorozeneckém oddělení pražské Thomayerovy nemocnice. V roce 2017 byla čerstvou absolventkou medicíny.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.