Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nic jsem neporušil, rezignovat nehodlám, vzkázal Prymula po schůzce v uzavřené restauraci

Česko

  7:56aktualizováno  17:42
Praha - Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) nehodlá kvůli schůzce v uzavřené restauraci rezignovat, ačkoliv ho k odchodu z vlády veřejně vyzval premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér předtím označil Prymulovo chování za neomluvitelné a řekl, že pokud funkci neopustí sám, odvolá ho. Vyhlédnuté měl dva kandidáty. Členy kabinetu ale jmenuje a odvolává na návrh premiéra prezident republiky, Miloš Zeman přitom má podle Babiše o výměně ministra pochybnosti.

Česko by tak mohla zasáhnout ústavní krize v době, kdy se potýká s rekordními počty nemocných covidem-19 a obrovským náporem na zdravotnická zařízení. Premiér s prezidentem jednal v Lánech a navrhl již nového kandidáta. 

Opoziční politici Prymulovo rozhodnutí neodstoupit kritizovali, mluví o vládní ostudě, paralýze, výsměchu veřejnosti a další ztrátě důvěryhodnosti. Obávají se toho, aby situace nevedla ve vleklý spor mezi Hradem a Strakovou akademií či protahování výměny. Taková situace by mohla dál oslabit vládu a celou zemi v době vrcholící epidemie koronaviru a obavám z kolapsu zdravotnického systému.

Prymulu vyzvali k demisi také ministři za ČSSD a opoziční politici, podle nichž ministr zdravotnictví svým chováním v nynější těžké době ztratil důvěryhodnost. Prymula opakovaně na občany apeloval, aby všechna nařízení a zákazy dodržovali, jinak se epidemii covidu nepodaří zvládnout.

221730 oct 20

Prymula novinářům řekl, že nic neporušil. Schůzka v restauraci na pražském Vyšehradě, které se zúčastnili šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek a ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant, se podle něj uskutečnila v soukromých prostorách vyšehradské kapituly.

Faltýnek řekl, že rezignaci považuje za symbol uznání své chyby.
Restaurace Rio's na pražském Vyšehradě.

Babiš dopoledne na mimořádném briefingu označil vzniklou situaci za absolutní katastrofu, šok a chybu, kterou nelze omluvit. Požádal Prymulu o rezignaci a dodal, že pokud tak neučiní, odvolá ho. Členy kabinetu na návrh premiéra podle ústavy odvolává a jmenuje prezident. Zeman ale podle Babiše vyjádřil pochybnosti nad odchodem Prymuly, kterému chce příští týden udělit nejvyšší státní vyznamenání za zvládnutí první vlny epidemie covidu-19.

Premiér chce nicméně na odpoledním setkání se Zemanem v Lánech představit už jméno budoucího ministra, má dva kandidáty. Odmítl možnost, že by mohl navrhnout Prymulova předchůdce Adama Vojtěcha (za ANO). Na úřad vlády po poledni přijel za premiérem náměstek brněnské fakultní nemocnice Jan Blatný. Důvody schůzky nechtěl komentovat. Ve veřejném prostoru se spekuluje o tom, že by Prymulu mohl nahradit nynější náměstek ministra pro zdravotní péči Aleksi Šedo nebo exministr a šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík, který ale nabídku podle České televize nedostal.

Faltýnek se už ráno za záležitost ve Sněmovně omluvil a uvedl, že s majitelem zařízení se zná. Před zákonodárci řekl, že s Prymulou probíral vládní návrh na působení zahraničních vojenských zdravotníků v Česku, ministr týdeníku Respektu řekl, že tématem jednání byla mimořádná opatření a také to, co by měl Prymula vylepšit z hlediska komunikace. Prymula v rozhovoru pro Respekt také řekl, že pokud si to veřejnost přeje, nemá problém z vlády odejít. Vyjádřil přesvědčení, že zase tolik toho neprovedl. Připustil, že udělal chybu, že neměl roušku, když po odchodu z restaurace nasedal do auta. Do restaurace podle svých slov nejel za účelem stravování, ale kvůli urgentnímu jednání. Dodal, že nevěděl, kde se jednání má konat, a omluvil se za to. Faltýnek nechá na hygieně posoudit své prohřešky. V případě pokuty požádá Sněmovnu o vydání k správnímu řízení, řekl při příchodu na úřad vlády.

Ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant v pátek potvrdil, že byl na kritizovaném středečním jednání s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou a předsedou poslaneckého klubu Hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem. Podle Havrlanta se jednání týkalo pilotního projektu na plošné testování obyvatel na covid-19. Uvedl, že jednali v uzavřeném neveřejném soukromém prostoru Vyšehradské kapituly. O Havrlantově stanovisku informovala tisková mluvčí nemocnice Petra Petlachová. Havrlant později ČTK řekl, že nemyslí, že by porušil nějaké nařízení. Během jednání měl podle svých slov respirátor.

„Nebyl jsem nikde v restauraci ... bylo to v takovém uzavřeném salonku,“ řekl Havrlant. Podle něj restaurace byla zavřená a byla v ní tma. „Jestli tam byly další schůzky nebo další jednání k jinému tématu, nevím,“ řekl Havrlant. 

231052 oct 20

Premiér chce nicméně na odpoledním setkání se Zemanem v Lánech představit jméno budoucího ministra, má dva kandidáty. Chce, aby se nový ministr účastnil už pondělního jednání vlády. Odmítl, že by mohl navrhnout Prymulova předchůdce Adama Vojtěcha (za ANO). Nejčastěji se ve veřejném prostoru spekuluje o tom, že by Prymulu mohl nahradit nynější náměstek ministra pro zdravotní péči Aleksi Šedo nebo exministr a šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík.

Deník Blesk v pátek napsal, že Prymula i Faltýnek byli ve středu pozdě večer

Za čtvrtek v Česku přibylo 14 151 nakažených, jen ve středu jich bylo více. Počet hospitalizovaných prudce roste

navzdory zákazu v restauraci na pražském Vyšehradě. Faltýnek se ráno za záležitost ve Sněmovně omluvil a uvedl, že s majitelem zařízení se zná. Zatímco Faltýnek před zákonodárci řekl, že s Prymulou probíral vládní návrh na působení zahraničních vojenských zdravotníků v Česku, ministr týdeníku Respektu řekl, že tématem jednání byla mimořádná opatření a také to, co by měl Prymula vylepšit z hlediska komunikace.

Prymula v rozhovoru pro Respekt ráno, ještě před Babišovým vystoupením, řekl, že pokud si to veřejnost přeje, nemá problém z vlády odejít. Vyjádřil přesvědčení, že zase tolik toho neprovedl. Připustil, že udělal chybu, že neměl roušku, když po odchodu z restaurace nasedal do auta. Do restaurace podle svých slov nejel za účelem stravování, ale kvůli urgentnímu jednání. Dodal, že nevěděl, kde se jednání má konat, a omluvil se za to.

Ihned po zveřejnění fotografií vyzvali Prymulu k odstoupení opoziční politici, posléze se přidali i šéf ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček, podle něhož Prymula ztratil důvěryhodnost vés ministerstvo zdravotnictví v době koronavirové krize. kritizovali ho i další ministři za sociální demokracii. Za Prymulovo chování se omluvil ministr školství Roman Plaga z ANO, podle něhož to nebyl dobrý příklad pro děti. Shodli se v tom, že večerní schůzka v uzavřené restauraci byla pohrdáním vůči zdravotníkům v současné těžké situaci, ale i vůči občanům, jejichž život je citelně omezen kvůli vládním opatřením proti covidu. Představitelé opozičních stran chování ministra a šéfa poslanců nejsilnější vládní strany považují za důkaz pokrytectví a papalášství.

Restaurace v Česku musí být už od minulého týdne zavřené kvůli současné epidemické situaci. Lidé by také měli nosit roušky i venku na území obcí, pokud je člověk blíže než dva metry k jinému. Povinné jsou roušky i v autě, pokud v něm člověk nejede sám nebo se členy domácnosti. Prymula opakovaně na občany apeloval, aby nařízení dodržovali, jinak se epidemii koronaviru nepodaří zvládnout.

Pražský magistrát povede správní řízení kvůli porušení vládních opatření v restauraci Rio's, kde se setkal Prymula s Faltýnkem a dalšími lidmi. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) informoval, že magistrát povede řízení s právnickými i fyzickými osobami. Prošetřit vládní opatření v restauraci je podle policie příslušný magistrát a hygienická stanice.

Faltýnek nechá na hygieně posoudit své prohřešky. V případě pokuty požádá Sněmovnu o vydání k správnímu řízení, řekl při příchodu na úřad vlády.

Prymulu požádal o rezignaci na post ve vládě a Jaroslava Faltýnka na odstoupení z funkce prvního místopředsedy hnutí ANO. „Naše vláda si nemůže dovolit ztratit další důvěru, my tu všichni bojujeme s plným nasazením, i ministr bojoval. Je to bezpochyby odborník a já mu za práci děkuji, ale toto se nemělo stát,“ uvedl. Z hlediska důvěry vládě podle něj není jiné řešení než Prymulův konec. „Musíme jít příkladem a nařízení dodržovat. Tady platí - padni, komu padni,“ řekl.

‚Pravidla platí pro všechny.‘ Praha povede správní řízení kvůli návštěvě Prymuly s Faltýnkem

Podle fotografií deníku Blesk byli Prymula a Faltýnek ve středu pozdě večer navzdory zákazu v restauraci na pražském Vyšehradě. Prymulu vyzvali k rezignaci představitelé opozice, ale i ministři z koaliční sociální demokracie včetně vicepremiéra Jana Hamáčka.

Někdejšího náměstka a tehdejšího vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Prymulu jmenoval Zeman ministrem zdravotnictví 21. září poté, co rezignoval jeho předchůdce Adam Vojtěch (za ANO). Babiš ho uvedl do úřadu následující den.

Kapitula o schůzce v prostoru nevěděla

Vyšehradskou kapitulu  informace o schůzce ministra Prymuly a šéfa poslanců ANO  Faltýnka v restauraci na Vyšehradě zaskočila. Děkan kapituly Michal Němeček v pátek v tiskové zprávě uvedl, že zveřejněná událost kapitulu zaskočila a nemá k ní žádné přesné informace od nájemníka prostor.

Restauraci Rio’s na Vyšehradě provozuje společnost MIDI. „V těchto prostorách na Vyšehradě je v nájmu již řadu let. Majitelem objektu je Královská kolegiátní kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Nájemník má s majitelem objektu uzavřenou platnou nájemní smlouvu. V těchto dnech se zástupci kapituly nikdo nejednal o poskytnutí jakýchkoli prostor pro jednání představitelů státu či politiků,“ uvedl děkan kapituly.

Doplnil, že restaurace uzavřela provoz pro veřejnost na základě usnesení vlády o přijetí krizového opatření. „Budeme po společnosti MIDI vyžadovat vysvětlení. Teprve na základě jejich vyjádření rozhodneme, jaké další kroky bude třeba učinit,“ uvedl Němeček.

Ztráta důvěry

Faltýnek se v pátek ve sněmovně omluvil za to, že se setkal s Prymulou v uzavřené restauraci a uvedl, že jde o jeho chybu. S Prymulou prý probíral misi zdravotníků. „Omlouvám se za to, že jsem narušil důvěru, že jsem poprosil pana ministra, abychom se potkali v uzavřené hospodě,“ uvedl Faltýnek. Majitel restaurace je nechal v salonku „probrat věci u kafe“.

„Já bych chtěl říct, že to bylo ve středu, nikoli včera, pane kolego, dneska je pátek. Ta opatření, ta nová platí od čtvrtka. Já jsem poprosil pana ministra Prymulu, až bude mít chvilku čas, abychom se potkali, aby mě informoval jako předsedu klubu o aktuální situaci a současně mně vysvětlil vlastně tu otázku zahraniční mise lékařů z Ameriky, protože to bude muset schvalovat Poslanecká sněmovna,“ uvedl Faltýnek pro iDnes.cz, ačkoliv měla být podle pravidel restaurace zavřená.

Pražský magistrát povede správní řízení kvůli porušení vládních opatření. Na Twitteru o tom informoval primátor Zdeněk Hřib. Dále uvedl, že magistrát povede správní řízení s právnickými i fyzickými osobami. „I když si zjevně někdo myslí, že někteří lidé jsou si rovnější, pravidla tady stále platí pro všechny stejně,“ napsal na sociální síti Hřib.

Restaurace v Česku musí být už od minulého týdne zavřené kvůli současné epidemické situaci. Lidé by také měli nosit roušky i venku na území obcí, pokud je člověk blíže než dva metry k jinému.

Povinné jsou roušky i v autě, pokud v něm člověk nejede sám nebo se členy domácnosti. Prymula opakovaně na občany apeloval, aby nařízení dodržovali, jinak se epidemii koronaviru nepodaří zvládnout.

O tom, jaké je důležité nosit roušku, vysvětluje rektor ČVUT Vojtěch Petráček ZDE.

Podle Blesku dorazil Prymula do restaurace Rio's ve středu před 22:00. Z podniku poté vycházeli další lidé, ministr odešel okolo 23:30. List uvedl, že Prymula si roušku nenasadil nejen při nastupování do auta, kdy mu řidič držel dveře, ale ani poté ve voze.

Faltýnek z podniku vyšel ještě asi o hodinu později, uvedl Blesk. Odjel autem, ale za nějaký čas se znovu vrátil a byl před restaurací s jejím majitelem Raimundem Špundou. Oba muži se bavili, ani jeden z nich neměl nasazenou roušku. Restaurace Rio´s na svém webu uvádí, že je kvůli nařízení vlády momentálně zavřená.

Hamáček: Prymula nemůže být dál ministrem

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) ztratil kvůli nedodržení vládních nařízení veškerou důvěryhodnost. Nemůže proto pokračovat jako ministr, uvedl ještě před odpoledním oznámení Andreje Babiše.

„Pravidla platí bez pardonu pro všechny. Pan ministr Prymula a pan (šéf sněmovního klubu) Jaroslav Faltýnek musí vysvětlit, co pohledávali uprostřed nouzového stavu v restauraci, která má být zavřená. Navíc ignorovat nošení roušky je absolutní výsměch občanům naší republiky, je to jednoznačně neomluvitelné selhání. Je nemožné, aby vládu a vládní koalici reprezentovali lidé, kteří nerespektují vládní nařízení,“ uvedl Hamáček.

Prymula podle Hamáčka přišel o veškerou důvěryhodnost jako hlavní tvář boje s pandemií. „Jakkoliv je to složité, neboť je nezpochybnitelným odborníkem a hlavním autorem strategie proti covidu, nemůže podle mě pokračovat jako ministr zdravotnictví,“ uvedl.

Zaorálek má Prymulovo chování za naprostou aroganci moci a papalášství v nejhorší možnou chvíli. „Nelze něco nařizovat občanům a sám se chovat jako nadčlověk. Měl by ihned rezignovat,“ uvedl.

Ministr školství Plaga se omluvil učitelům a rodičům za Prymulu v restauraci. Lidé by se podle Plagy měli chovat líp a dodržovat opatření proti covidu.

Pravidla platí bez pardonu pro všechny. Pan ministr Prymula a pan Faltýnek musí vysvětlit, co pohledávali uprostřed...

Zveřejnil(a) Jan Hamáček dne Čtvrtek 22. října 2020

Roušky venku teď mají smysl, říká rektor ČVUT. Podzimní mlha je riziko, infekční aerosol se s ní může spojit

Vzděláním epidemiolog Prymula se stal ministrem zdravotnictví 21. září. Nahradil Adama Vojtěcha (za ANO), který rezignoval. Po vypuknutí epidemie nového typu koronaviru byl Prymula dva týdny šéfem Ústředního krizového štábu, poté vedení převzal vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Prymula byl členem Rady vlády pro zdravotní rizika.

Podobné porušování pravidel, jaké předvedl pan Prymula, je naprosto nepřijatelné. Těžko pak můžeme vyžadovat po...

Zveřejnil(a) Tomáš Petříček - ministr zahraničí České republiky dne Pátek 23. října 2020
Autor:

Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!
Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!

Zapojte se s námi do soutěže o 10 velkých balíčků plných produktů pro malé gurmány od značky GERBER.