Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

Cestování do zahraničí může být zakázané až dva roky, připustil Prymula. Šokující, reaguje opozice

Předseda Ústředního krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula foto: ČTK

Praha - Pokud na konci března bude méně než 8500 nakažených, bude podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly v Česku v dalších deseti dnech možné uvolňovat vyhlášená opatření. Řekl to v neděli v České televizi. Po Velikonocích chce také země podle náměstka spustit nový systém testování, do kterého se zapojí i armáda. V Česku by se rovněž mohl začít používat lék, který zkracuje dobu vylučování viru. Je stahovaný z lékáren, aby ho lidé nevykoupili, dodal Prymula.
  13:33aktualizováno  17:49

Prodloužit omezení volného pohybu lidí a omezení pro provoz obchodů a úřadů do 1. dubna navrhne na pondělním jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Napsal to na twitteru. Vyžaduje to podle něj současná epidemiologická situace. „Nyní je skutečně naprosto klíčové, aby se lidé potkávali co nejméně,“ doplnil. Omezení pro volný pohyb, obchody a úřady měla podle dosud platných mimořádných opatření skončit v úterý 24. března v 06:00.

Odborový šéf: Firmy by měly na dva týdny přerušit výrobu, s výjimkou podniků zajišťujících roušky a dezinfekce

Nový systém testování bude podle Prymuly stát na pěti koordinátorech. „Jeden pro laboratoře, jeden pro hygieny a tak dále,“ uvedl v ČT. Díky zapojení laboratoří včetně Akademie věd ČR bude kapacita tisíců testů za den. „Chceme tam testování zahájit v někdy o úterý nebo středy tohoto týdne,“ doplnil. Rozhodne se během týdne, schvalovat to bude vláda, ale v pondělí ještě ne.

Vyvíjejí se podle něj testovací postupy, které umožní Česko odpoutat od dodávek testů a reakčních látek ze zahraničí. „Budeme čím dál více závislí na tom, co si budeme schopní zajistit my sami. Nemůžou to ale hned začít dělat lidé, kteří nejsou zvyklí pracovat v infekčním prostředí,“ uvedl virolog Ivan Hirsch, který vede katedru genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Vývoj počtu nakažených koronavirem v Česku - denní přírůstek.

Podle Prymuly se bude do domácích odběrů u pacientů a testování zapojovat i armáda. Budou se tzv. trasovat všechny kontakty nakažených lidí a izolovat se, což umožní uvolnění přísných opatření, která omezují pohyb nebo poskytování služeb.

Vláda podle něj bude zřejmě muset upravovat pohyb lidí za prací do zahraničí. 

Vláda by měla znovu posoudit zákaz výjezdů pendlerů. Rizika jsou příliš veliká, míní Hamáček

„Mám z některých regionů údaje, že i deset procent pendlerů je nakažených,“ řekl náměstek. 

V době návratu Čechů z Itálie a Rakouska měla ČR na počátku března denní přírůstek nakažených přes 45 procent, což bylo horší než Itálie. „Teď bude část lidí, kteří budou ze zahraničí repatriováni, v karanténě na jednom místě, protože dochází k nedodržování karantény,“ uvedl Prymula. Podle něj může být cestování do zahraničí omezené i v příštím roce či dvou. „Dovolená tak letos bude nejspíš v Česku,“ řekl Prymula.  

Politici s Prymulou nesouhlasí

Za šokující a nešťastné označují někteří opoziční politici vyjádření šéfa krizového štábu Romana Prymuly o tom, že kvůli epidemii koronaviru by mohlo být cestování do zahraničí omezeno až dva roky. Kritici vlády přitom znovu nastolili otázku, zda by měl být šéfem Ústředního krizového štábu úředník místo politika.

„Zákaz cestování v současné kulminaci epidemie chápu, podporuji. Ale strašit teď dvěma lety, to už není a nesmí být rozhodnutí epidemiologa, byť váženého,“ uvedl na Twitteru předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Pokud podle něj vláda má nějaká data, která by takový scénář naznačovala, ať je předloží. Stále ještě máme Parlament, poznamenal.

Za šokující má Prymulův výrok šéf sněmovního klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Výrok podle něj znovu naléhavě nastoluje otázku, zda je správné, aby v čele krizového štábu stála osoba bez politické odpovědnosti. Podobně se vyjádřila i rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. „Řídit tuto zemi a naše životy má ten, kdo byl legitimně zvolen ve volbách, a za nímž stojí hlasy voličů. Ne úředník, epidemiolog,“ napsala na Twitteru. Dvouleté uzavření hranic by mělo fatální následky ve všech oblastech, uvedla.

Za velmi nešťastný považuje výrok předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová. Není podle ní vhodný čas na pesimistické scénáře.

Bývalý eurokomisař a europoslanec Pavel Telička výrok vsadil mezi fámy spojené s koronavirem. „Je to další fáma, nešťastné vyjádření anebo skutečná úvaha?“ uvedl.

Zákaz vycházení zatím není na místě

Zákaz vycházení kvůli šíření koronaviru není podle předsedy Ústředního krizového štábu Romana Prymuly zatím na místě, pokud budou lidé dodržovat již přijatá opatření. Vládě by takové nařízení navrhl v případě, že počet nakažených přesáhne hranici 10 000. 

„Navrhnul bych ho (zákaz vycházení) vládě, pokud by bylo nakažených přes 10 000 lidí,“ uvedl Prymula v nedělním pořadu Partie televize Prima. Přísná karanténní opatření by se podle něj mohla začít rozvolňovat zřejmě od poloviny dubna, protože ekonomiku velmi dusí. Na hranicích budou opatření podle všeho trvat mnohem déle.

Kvůli nemoci je v České republice nouzový stav. Od pondělí platí v Česku zákaz volného pohybu lidí, který se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení. Vláda apeluje na lidi, že pokud budou tyto restrikce dodržovat, další zpřísnění nebude třeba a šíření epidemie se podaří zvládnout.

Nadějný lék

Podle ministra Vojtěcha Adama (ANO) se budou opatření rušit opačně, než byla zaváděna. Poslední zavedená budou rušena jako první. Jako jedno z posledních chce ministerstvo rušit uzavření škol. Podle ministra to bude zřejmě na přelomu května a června. Prymula uvedl, že by bylo zřejmě možné nějak uspořádat maturitní zkoušky, v úvahu podle něj připadá také zkrácení dvouměsíčních letních prázdnin.

Roušky bude podle Prymuly potřeba nosit do doby, než budou přibývat jen desítky případů denně. Doporučuje ty látkové. Pokud by lidé používali jednorázové, bylo by jich potřeba 300 milionů měsíčně, což současné zásobování neumožňuje.

Prymula rovněž uvedl, že by se mohl začít používat lék, který zkracuje dobu vylučování viru. „Je stahovaný z lékáren, aby ho lidé nevykoupili,“ dodal. Podle informací, které následně zveřejnilo v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví, jde o přípravek Plaquenil.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...