13. listopadu 2018 13:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Psychiatrička a řidič Agrofertu. Kdo jsou Protopopovi z kauzy Babišova syna?

Dita Protopopová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dita Protopopová. | foto: Facebook

PRAHA V aktuální kauze spojené s výpovědí premiérova syna hrají stěžejní roli manželé Protopopovi. Jak lékařka a zastupitelka na Praze 8 Dita Protopopová, tak její manžel Petr Protopopov, pracují pro premiéra Andreje Babiše, po němž nyní některé politické strany žádají demisi. Ona jako poradkyně na ministerstvu, on jako řidič pro Agrofert. Kdo je dvojice, jejíž jméno je po odvysílání reportáže Seznam Zpráv v souvislosti s kauzou hojně zmiňováno?

Jména manželů zazněla v reportáži serveru Seznam Zprávy v souvislosti se zdravotním stavem a údajným únosem Andreje Babiše mladšího. Dita Protopopová Babiše mladšího léčila a psala lékařskou zprávu k jeho psychickému stavu, kvůli němuž se údajně nemůže zúčastnit trestního stíhání v kauze Čapího hnízda.

Petr Protopopov, muž ruského původu, který pracuje mimo jiné jako řidič Agrofertu, byl dle výpovědi Babiše mladšího právě tím, kdo jej převážel na Krym. O tom syn premiéra hovoří jako o únosu.

Čtěte také:

„Z toho člověka mám strach. Jeho manželka je psychiatrička… Oni měli velkou důvěru a oni ji zneužili. (…) On mi řekl na Ukrajině: Já i tvůj otec uděláme všechno pro to, abys byl zavřený,“ uvedl Babiš mladší v reportáži odvysílané v pondělí večer na televizi Seznam. „On zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel,“ říká Babišův syn k postavě zmíněného Rusa. Zmizení podle něj mělo souviset právě s trestním stíháním v kauze Čapí hnízdo.

Premiérův syn tak ve své výpovědi potvrdil již dřívější zprávu Neovlivní.cz, že loni napsal české policii mail, v němž uvedl, že je proti své vůli držený na okupovaném Krymu. Ani jeden z manželů nechtěl záležitost komentovat. Reportérům nechtěli odpovědět na žádný z položených dotazů.

V souvislosti s kauzou nicméně Dita Protopopová jako psychiatrička a poradkyně ministerstva zdravotnictví v úterý dopoledne zareagovala skrze politické vyjádření. Oznámila, že rezignuje na svůj zastupitelský mandát v Praze 8. „Média se rozhodla parazitovat na nemocném člověku,“ sdělila v krátkosti v reakci pro Deník N.

A zatímco Propotopova role v případu zatím není příliš jasná, u jeho chotě je její postavení a profesní dráha čitelnější. Petr Protopopov platí z dvojice za toho tajemnějšího. Lékařka, která psala posudek synovi Andreje Babiše, působí jako psychiatrička. Cesta Protopopové se nedotýká ale jen oboru psychiatrie, snažila se získat také uspět v politice. 

V nedávných komunálních volbách byla lídryní hnutí ANO v Praze 8. Úspěchu v podobě křesla starostky nedosáhla, nicméně osmatřicetiletá lékařka zůstala i nadále zastupitelkou. K tomu jí dopomohlo 4789 preferenčních hlasů. V úterý, tedy krátce po vypuknutí kauzy, ovšem oznámila, že chce rezignovat na svůj zastupitelský mandát v Praze 8.

Kromě toho byla také Protopopová poradkyní na ministerstvu zdravotnictví a externě radila také přímo někdejšímu ministrovi financí Andreji Babišovi. Jak stojí na stránkách hnutí ANO, je „expertkou ministerstva zdravotnictví na duševní zdraví pro komunikaci s Evropskou unií“. Měla být také vedoucím gestorem reformy psychiatrické péče v Česku.  Seznam uvedl také, že dříve závodila na kole v dresu Agrofert cyklo týmu, který sponzorovala Babišova firma, která je nyní ve svěřenském fondu. 

Pokud jde o její dráhu lékařky, v Národním ústavu pro duševní zdraví (NÚDZ) platila za profesionálku. Alespoň tak o ní hovoří ředitel ústavu Cyril Höschl. „Paní doktorku znám, pracuje u nás na malý úvazek. Až dosud měla pověst dobré a spolehlivé lékařky,“ napsal serveru Lidovky.cz známý psychiatr. 

Jinak se k tomu ústav nechce příliš vyjadřovat. Na Facebooku jeho zástupci uvedli: „Vedení ústavu tyto informace důkladně prověří, neboť jeho prvotním posláním je hájit zájmy pacienta a respektovat lékařské tajemství. Do ukončení tohoto prověřování se k dané věci tedy nebudeme vyjadřovat“. 

Jak její lékařská činnost začala? Magisterské studium na Univerzitě Karlově v Praze a na Lékařské fakultě v Hradci Králové. Ještě před působením na Psychiatrické kliniky v roce 2003 byla na výzkumné stáži v Mayo Clinic v americké Minnesotě. 

V dalších letech pracovala ve výzkumných pracovištích v Belgii, Velké Británii či Rakousku. V roce 2015 dokončila postgraduální doktorské studium v oboru psychiatrie. Předmětem jejího výzkumu bylo kardiometabolické riziko u nemocných se schizofrenií.

25.září 2018 v 23:18, příspěvek archivován: 13.listopadu 2018 v 12:37

VIDEO: Video Facebook Dita Protopopová 25. 9. 2018 23:18

Pro zobrazení videa musíte mít zapnutou podporu JavaScriptu

Dobrý den, jmenuji se Dita Protopopová.


V roce 2013 zamířila jako lékařka na Psychiatrické centrum Praha – Centrum neuropsychiatrických studií. Její další profesní kariéra vedla už do Národního ústavu duševního zdraví, kde nejprve působila jako lékařka na uzavřeném oddělení a vedoucí skupiny kontrahovaného výzkumu. Od roku pak v tomtéž ústavu pracovala jako vedoucí lékařka denního stacionáře pro pacienty s psychózou.

Dita Protopopová je také členkou několika profesních organizací. Jmenovitě jde o Českou lékařskou komoru, Českou lékařskou společnost JEP, Českou neuropsychofarmakologickou společnost a British Medical Council.

Odborný životopis? Bez šmouhy

MUDr. Dita Protopopová (narozena 20.1.1980), nejméně do roku 2011 píšící odborné studie pod svým zřejmě rodným jménem Kalnická, vystudovala Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové (2004), kde si doplnila i velký doktorát Ph.D. z psychiatrie (2015). Její disertační práce nese název Metody stanovení kardiometabolického rizika u pacientů se schizofrenií; školitelem byl docent Jiří Masopust a externím školitelem-konzultantem docent Radovan Malý.

Práci oponoval Pavel Doubek z Psychiatrické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze, přičemž studii pochválil, neboť téma považoval za aktuální a přínosné. „Výsledky výzkumného projektu, dosavadní publikované práce a klinická zkušenost autorky, mne přesvědčují, že (...) považuji předloženou disertační práci za dostatečný průkaz předpokladů autorky k samostatné tvořivé vědecké práci a k udělení titulu Ph.D.,“ uvádí Doubkův posudek z 21. července 2015. I druhý oponent, Tomáš Kašpárek z Psychiatrické kliniky Masarykovy univerzity, se vyjádřil k práci i výzkumu pochvalně. Komise rozhodla o udělení titulu jednomyslně: osmi hlasy z osmi.

Lékařka Protopopová má za sebou – dle oficiálního životopisu na webu NÚDZ – stáž i na prestižní americké Mayo Clinic (2003) a posléze v Belgii, Velké Británii či Rakousku. Ve své další praxi se specializovala na pacienty s psychózami v Havlíčkově Brodě a Klecanech.

Protopopová je též autorkou několika vědeckých článků. V odborné databázi Scopus jich je evidováno šest, které se věnují farmakoterapii osob s demencí či použití antipsychotických léčiv. První evidovanou studií je ta z roku 2012, jíž vydala v časopise Psychiatria Danubina. Dostalo se jí dvanácti citací od jiných vědců v daném oboru. Posledním textem je pak letošní práce s několika kolegy v periodiku Neuropsychiatric Disease and Treatment. Pod svým původním jménem „Kalnická“ opublikovala jedenáct prací, jimž se dostalo celkem 197 citací. Nejúspěšnější byla práce v uznávaném časopise Schizophrenia Research (2006). (rmt)

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.