Pátek 6. srpna 2021, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ONLINE: Skončí Babiš jako premiér? Poslanci budou hlasovat o nedůvěře vlády

Česko

  10:25aktualizováno  16:14
PRAHA - Tvrzení Andreje Babiše mladšího, syna českého premiéra, že jej spolupracovníci jeho otce drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na Krymu, rezonuje tuzemskou politickou scénou. Šest opozičních stran v úterý podalo návrh na vyslovení nedůvěře vlády. Subjekty, které sdružují celkem 92 poslanců, potřebují pro tento krok získat 101 sněmovních hlasů. Podle Babiše jde o připravený scénář.

Andrej Babiš, Čapí hnízdo. foto: pořad ZVLÁŠTNÍ VYŠETŘOVÁNÍ, SEZNAM.CZ

ČTĚTE TAKÉ:


S vyvoláním hlasování o vyslovení nedůvěru souhlasila ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. V prohlášení, které strany v úterý strany zaslaly médiím, vyzvali Andreje Babiše, aby opustil funkci premiéra do doby, než bude prošetřena kauza Čapího hnízda. Jen tak podle jejich slov může být zaručeno nestranné vyšetřování. Babiš je v kvůli padesátimilionové dotace na farmu obviněn z dotačního podvodu.

Zástupci zmiňovaných stran zároveň podali návrh na vyslovení nedůvěry vládě hnutí ANO, ČSSD a KSČM. „Vyzýváme všechny poslance vládních stran, kterým záleží na principech právního státu, aby nadále nepodporovali člověka obviněného z dotačního podvodu a podezřelého z maření vyšetřování na pozici předsedy vlády,“ uvedli.

Aby bylo vládě Andreje Babiše skutečně vyslovena nedůvěra, musela by pro ni zvednout ruku absolutní většina. Zapotřebí tak bude potřeba nejméně 101 hlasů bez ohledu na to, kolik z celkem 200 poslanců bude hlasovat. Dosud se tomu tak stalo pouze jednou, v roce 2009 za vlády Mirka Topolánka.

Potřebné podpisy pro svolání mimořádné schůze Sněmovny chce opozice sesbírat do čtvrtka. Následně je předá předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO). Podle předsedy ODS Petra Fialy by se poslanci mohli mimořádně sejít příští týden.

S návrhem na vyvolání hlasování o vyslovení nedůvěry přišel po zveřejnění informací o případu někdejší ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Záhy se k němu přidali další politici.

12.listopadu 2018 v 22:45, příspěvek archivován: 13.listopadu 2018 v 10:28

Zítra navrhnu na předsednictvu a poslaneckém klubu @kducsl vyvolání hlasování o vyslovení nedůvěry této vládě! Doufám, že s ohledem na vážnost situace to bude podpořeno a i ostatní politické strany toto podpoří @ODScz @STANcz @PiratskaStrana @TOP09cz a probudí se třeba i @CSSD

„Zjištěné skutečnosti mohou znamenat velký skandál,“ komentoval záležitost předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „České soudy musí teď v první řadě určit znalce, který posoudí, zda je Andrej Babiš ml. skutečně nezpůsobilý trestního řízení nebo jde jen o účelové vyhýbání se trestnímu stíhání,“ dodal.

Předseda ČSSD na brífinku strany ke kauze Čapí hnízdo.
Miloslav Kalousek a Jiří Pospíšil na brífinku TOP 09 ke kauze Čapí hnízdo.

Šéf lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek - stejně jako Petr Fiala - se podivoval nad tím, jak je možné, že novináři jsou ve svém pátrání po Andreji Babišovi mladším, jenž je stíhaný v kauze Čapího hnízda, úspěšnější než policie. Bude proto usilovat o svolání sněmovního bezpečnostní výboru za účasti vedení policie a tajných služeb. Místopředseda STAN Vít Rakušan bude požadovat vysvětlení od premiéra i od ministra vnitra Jana Hamáčka z ČSSD. Policie se zmiňovanými informacemi údajně již zabývá a vyhodnocuje jejich relevantnost. Kontaktovat bude i autory reportáže.

12.listopadu 2018 v 22:09, příspěvek archivován: 13.listopadu 2018 v 10:50

Jsem překvapen tím, ze naše policie nedokáže dva roky získat svědectví člověka, kterého nakonec naleznou a vyzpovídaji dva novináři. Je to jen náhoda?

Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija připomněla, že v minulosti rezignovali premiéři kvůli mnohem méně závažným důvodům. Takové jednání by podle ní nemělo být tolerované.

Babišův syn serveru Seznam Zprávy řekl, že k farmě Čapí hnízdo, kvůli níž premiér čelí obvinění z dotačního podvodu, podepisoval nějaké dokumenty, ale prý nevěděl, co podepisuje. Po vypuknutí kauzy měl být podle svých slov odvezen Petrem Protopopovem, spolupracovníkem svého otce, na Ruskem okupovaný ukrajinský poloostrov Krym. „Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda,“ řekl Babišův syn serveru.

13.listopadu 2018 v 09:18, příspěvek archivován: 13.listopadu 2018 v 11:23

Vzpomínky na únos syna slovenského prezidenta v 90. letech. Jak daleko se můžeme dostat, pokud bude premiérovi jeho funkce sloužit jako štít před právem a naše země jako figurka na mocenské šachovnici? :( V 13:00 budeme prezentovat závěry našeho klubu.

Andrej Babiš mladší také prozradil, že se v minulosti kvůli konfliktu s policií dostal do Národního ústavu duševního zdraví, kde se setkal s psychiatričkou Ditou Protopopovou, ženou Petra Protopopova.

„Řekla mi (Protopopová) - máš na výběr, buďto tě zavřeme v Národním ústavu duševního zdraví, buď tady budeš, nebo půjdeš na prázdniny. Já jsem si vybral prázdniny,“ popsal Babiš junior. „On (Protopopov) mi řekl na Ukrajině - já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřený,“ doplnil.

13.listopadu 2018 v 08:37, příspěvek archivován: 13.listopadu 2018 v 11:56

Z takových rodičů musí být děti doslova unešené..... https://t.co/vSnpOzLz0W

Předseda vlády se proti tvrzení svého syna důrazně ohradil. „Můj syn je psychicky nemocný. Bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku. Moje dcera trpí bipolarní chorobou. Mého syna nikdo neunesl, z ČR odjel dobrovolně,“ řekl k záležitosti.

Na tiskové konferenci v italském Palermu, kde se účastní mezinárodní konference k řešení konfliktu v Libyi, označil natáčení svého syna za odporné, hnusné a vrchol hyenismu. Podle něj jde o součást scénáře, který jej má zničit a dostat z politiky.

13.listopadu 2018 v 13:54, příspěvek archivován: 13.listopadu 2018 v 15:57

VIDEO: Video Facebook ČT24 13. 11. 2018 13:54

Pro zobrazení videa musíte mít zapnutou podporu JavaScriptu

ZÁZNAM: Andrej Babiš z Palerma k tvrzení syna, že byl unesen na Krym, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo: "Je to součástí scénáře, jak mě zničit a dostat z politiky."

Rovněž řekl, že zveřejnění informací bylo načasováno na dobu, kdy je v zahraničí a kdy se blíží oslavy 17. listopadu. Už dříve uvedl, že se jedná o manipulaci a nehorázný tlak novinářů na orgány činné v trestním řízení. „Je mi líto, že se tady pořádá hon na moji rodinu, který jsem jim svým vstupem do politiky způsobil a která tím teď nejvíc trpí,“ dodal Babiš starší.

Autor:

Mohlo by vás zajímat