Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -4 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pyrotechnici na Uherskohradišťsku neobjevili pumu. Našli pouze staré plynové potrubí

Pyrotechnici dohlížejí 24. srpna 2020 v obci Strání na Uherskohradišťsku na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pyrotechnici dohlížejí 24. srpna 2020 v obci Strání na Uherskohradišťsku na... | foto: ČTK

Strání (Uherskohradišťsko) V místě, kde v pondělí pyrotechnici ve Strání na Uherskohradišťsku hledali nevybuchlou leteckou pumu z druhé světové války, bomba není. Objevili tam jen staré plynové potrubí. Není tak nutná evakuace 2500 lidí, která by při nálezu bomby musela nastat. Pyrotechnici práce zahájili ráno, bombu hledali více než pět hodin. Novinářům to řekli Tomáš Šústek z Pyrotechnické služby Policie ČR a starosta obce Antonín Popelka (Nestraníci).

Podnět k prošetření místa pod vozovkou v centru obce předala policii Bezpečnostní informační služba (BIS). Informaci podle svého mluvčího Ladislava Štichy získala při své činnosti a vyhodnotila ji jako závažnou. „Tento případ je spíše výjimečný a nejedná se o nějakou systematickou činnost ze strany BIS,“ řekl mluvčí.

Že by se mohla nevybuchlá puma pod vozovkou nedaleko pošty, kostela a obecního úřadu skutečně nacházet, naznačovaly podle starosty i zprávy od pamětníků a záznamy z vojenských map. 

Pyrotechnici dohlížejí 24. srpna 2020 v obci Strání na Uherskohradišťsku na...
Pracovníci vyřezávají asfalt 24. srpna 2020 v obci Strání na Uherskohradišťsku...

Podezření se ale nepotvrdilo. Asi 2,5 metru pod povrchem narazili pyrotechnici pouze na staré plynové potrubí, které následně odřezali pracovníci specializovaní firmy. Ani pod ním však pumu neobjevili.

„Po prověření místa nálezu konstatujeme, že v tomto místě se letecká puma nenachází. Nebyla zjištěna v hloubce čtyř metrů. Signál, který tam původně byl, se po odstranění potrubí, které se tam nacházelo, už nevyskytuje. Byla tam nějaká anomálie způsobená zřejmě tím starým ocelovým potrubím,“ uvedl Šústek. Jiné anomálie podle něj odborníci v obci nezjistili, průzkum dalších míst tedy nyní nechystají.

Podle náměstka ředitele pro vnější službu Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Bohdana Varyše se pondělního zásahu v obci účastnilo více než 40 policistů. „Policejní síly a prostředky stahujeme na základnu. Akce je ukončena. 

Tak jak jsme předpokládali, bylo to 50 na 50. Takže v tuto chvíli můžeme konstatovat pouze to, že letecká puma se skutečně na místě, které jsme měli označené, nenachází,“ řekl novinářům odpoledne Varyš.

Puma se mohla podle Popelky do země ve středu Strání dostat koncem druhé světové války, kdy ji podle některých svědectví odhodil spolu s další pumou ze svého letadla americký pilot. Zatímco jedna podle pamětníků explodovala, druhá nikoliv. 

„Já bych byl radši, aby se (puma) našla. Ale na druhou stranu alespoň víme, kde určitě není. Určitě se nějací pamětníci budou ozývat a uvidíme, jak si s tím poradíme do budoucna,“ řekl Popelka.

Obec o průzkumu a s ním související možnou evakuací informovala obyvatele s předstihem. Stovky lidí v pondělí proto podle starosty ze Strání odjely. Někteří obyvatelé preventivně zamířili na výlety nebo k rodinným příslušníkům a známým, další byli pochopitelně v práci. 

Případná evakuace by se týkala pouze Strání, nikoli Květné, která je částí obce. Asi z 3500 obyvatel vesnice by tedy teoreticky muselo opustit domovy kolem 2500 lidí.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...