Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rath může z vazby na kauci. Advokát: Neuteče, v zahraničí majetek nemá

David Rath přichází na jednání imunitního a mandátového výboru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath přichází na jednání imunitního a mandátového výboru | foto: ČTK

PRAHA David Rath se možná už brzo dostane na svobodu. Okresní soud pro Prahu východ v pátek dopoledne rozhodl o kauci dva miliony korun. Podle něj už nehrozí, že by obviněný poslanec pokračoval v trestné činnosti. Žalobce Petr Jirát proti rozhodnutí podal stížnost. "Státní zástupce nepředložil žádný důkaz, že by měl jakýkoliv majetek v zahraničí," vysvětluje Rathův advokát, proč jsou i obavy z útěku zbytečné.

Rath je nyní ve vazbě ze dvou důvodů - kvůli obavě, že by mohl utéct a kvůli možnému pokračování v trestné činnosti. Soud uvedl, že trvá pouze jediný vazební důvod, kterým je nebezpečí útěku, a ten lze nahradit finanční kaucí 2 miliony korun.

ČTĚTE TAKÉ:

"Výši kauce jsme určili podle závažnosti trestné činnosti, majetkových poměrů a míry rizika útěku," vypočítal pro server Lidovky.cz soudce Jiří Wažik. Poprvé přitom soud Rathovi určil kauci 14 milionů korun. "Kromě závažnosti trestního jednání se zbylé dva faktory změnily, protože majetkové poměry obviněného jsou nepoměrně jiné, veškerý majetek mu byl zajištěn. Roli hraje i to, že tehdy byl ve vazbě tři měsíce, nyní je to deset," vysvětlil rozdíl Wažik. Podle Rathova advokáta Adama Černého složí Rathova rodina požadovanou kauci v nejbližších dnech. Informoval o tom deník E15.

Advokát: Žalobce nepředložil důkaz o majetku v zahraničí

"MUDr.Rath vykonává poslanecký mandát, je ve veřejnosti známý a zároveň má státem zajištěnu podstatnou část svého majetku - nemovitosti, peněžní prostředky," vysvětluje Rathův advokát Roman Jelínek, proč okresní soud souhlasil s kaucí. "Zároveň státní zastupitelství nepředložilo žádný důkaz či indicii (po 10 měsících vazebního stíhání a 15 měsících trestního řízení), že by měl jakýkoliv  majetek v zahraničí či vazby na zahraničí, které by mu umožňovaly dlouhodobý pobyt v zahraničí. Je třeba vnímat, že Rath byl sledován a odposloucháván od listopadu 2011, takže pokud by takové důkazy či indicie byly, státní zastupce by je předložil

To vše i s přihlédnutím k aktuální rodinné situaci, kdy otec je těžce nemocný a vyžaduje téměř nepřetržitou pomoc, snižují obavu z možného skrývání či útěku, kterou soud v minulosti uváděl. Navíc tuto obavu kompenzuje výše určené kauce.

Jedním z hlavních důvodů změny názoru soudu, který Ratha ve vazbě drží od května, je těžké zranění Rathova otce Ratmíra. O stížnosti by měl Krajský soud v Praze rozhodnout do pěti dnů od doručení.

Policie Ratha a dalších deset spoluobviněných navrhla začátkem března obžalovat. Státní zástupce Petr Jirát již dříve uvedl, že chce žalobu podat nejpozději na přelomu března a dubna. Rath, kterému hrozí až dvanáctiletý trest vězení, obvinění odmítá. Policie poslance obvinila loni v květnu z přijetí sedmimilionového úplatku.

Rath si údajně vzal peníze za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V září mu policisté rozšířili stíhání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman je prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici.

Podle žalobce si politik řekl dohromady o více než 22 milionů korun, převzal prý přes 16 milionů. Zbytek již nedostal, protože ho policisté mezitím zadrželi. Škoda, kterou Rath a jeho spoluobvinění způsobili, se podle Jiráta pohybuje v desítkách milionů korun.

Jedenáct obviněných v kauze Rath

 • David Rath - bývalý hejtman Středočeského kraje
 • Kateřina Pancová - ředitelka kladenské nemocnice
 • Petr Kott - exposlanec, partner Pancové
 • Ivana Salačová - ředitelka firmy FISA
 • Pavel Drážďanský - ředitel firmy Konstruktiva Branko
 • Tomáš Mladý - obchodní ředitel firmy Konstruktiva Branko
 • Lucia Novanská - členka představenstva ML Compet
 • Martin Jireš - šéf představenstva firmy PURO-KLIMA
 • Václav Kovanda - ředitel odš. závodu Roztoky firmy POHL CZ
 • Jindřich Řehák - šéf společnosti HOSPIMED
 • Jan Hájek - manažer firmy B Braun Medical

Spolu s Rathem je stíháno dalších deset lidí, kromě poslance zůstávají ve vazbě ještě dva jeho spoluobvinění. Soud zatím nepropustil ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a jejího partnera - bývalého poslance Petra Kotta.

Přečtěte si, proč soud nechtěl Ratha propustit před časem:

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....