Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
12. října 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rath o milionech v krabici věděl, vyzbrojil se proto obuškem, píše soudce

David Rath. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA David Rath dobře věděl, co si odnáší v krabici od vína. Soudce Robert Pacovský se totiž v rozsudku, který server Lidovky.cz prostudoval a který se týká Petra a Kateřiny Kottových, popasoval i s Rathovým tvrzením, že si měl odnést lahve s vínem. Tehdejší hejtman podle soudce nemluví pravdu, když se brání, že o sedmi milionech nevěděl. Mimo jiné proto, že na přátelskou návštěvu přišel vybaven obuškem a revolverem.

„Se závěrem soudu, že Rath uvedenou hotovost z bydliště manželů Kottových odvážel zcela vědomě ostatně koresponduje i skutečnost, že pro tento převoz nemalé finanční hotovosti byl jmenovaný vyzbrojen nabitým revolverem a teleskopickým obuškem. Takovéto vyzbrojení jistě spíš odpovídá tomu, že si přijel vyzvednout a odvézt předem domluvenou hotovost v řádu milionů korun, než tomu, že přijel posedět a pohovořit s přáteli a odvézt si pár lahví darovaného vína,“ uvádí Pacovský v písemném vyhotovení rozsudku, s nímž se seznámil server Lidovky.cz.

Prozatím nepravomocně odsouzený Rath na soudcovo tvrzení ostře zareagoval. Zmíněné zbraně prý vždy nosil v tašce. „To je důkaz asi jako tvrzení, že Pacovský je hypersexuálně aktivní, neboť mu předčasně vypadaly vlasy, což může být důsledek vyššího testosteronu. Člověk žasne, co vše dokáží označit za důkaz. Kde prokázal, že jsem to jindy nenosil?“ odepsal serveru Lidovky.cz.

Soudce nicméně v rozsudku píše, že kdysi vlivného politika usvědčují i další důkazy: odposlechy, daktyloskopický posudek či informace od banky. „Jak vyplývá jednak z protokolu o zadržení Ratha ale také z videozáznamu, který byl jak v době jeho samotného zadržení pořizován, tak především také z videozáznamu pořizovaného při následném protokolárním počítání sedmi milionů korun z vydané krabice, některé bankovky byly opatřeny páskou od banky. Z jejího vyjádření vyplývá, že jeden z balíčků hotovosti v krabici byl vyplacen v hotovosti z účtu společnosti Pozemní a vodní stavby osobě jménem Vladimír Kančev,“ upozorňuje Pacovský.

Trest pro Ratha

  • 8 let a 6 měsíců
  • Propadnutí peněz 8,678 milionů
  • 44 tisíc euro
  • 5 milionů na kontě u advokáta Adama Černého
  • 7 milionů z krabice od vína

Jak již v minulosti informoval server Lidovky.cz, Kančeva využívala stavařka Ivana Salačová pro generování peněz na úplatky prostřednictvím fiktivních faktur. Jak Pacovský upozorňuje v rozsudku, na jedné z pásek z Rathovy krabice se našel Kottův otisk stejně jako na igelitové tašce, v níž si krabici odnášel. Kott podle odposlechu peníze odpoledne před Rathovým příjezdem dělil a přepočítával, což zachytily i odposlechy.

Pacovský v rozsudku upozorňuje i na zaznamenaný rozhovor, v němž se Kottovi baví o tom, kdy a kolik Rathovi předají. „Kottová rekapituluje výsledek setkání MUDr. Kottovi v tom smyslu, že se s Rathem domluvili ‚půl na půl, vůbec o tom nepolemizoval‘, přijede si pro to v pondělí,“ připomíná Pacovský.

Za opravu zámku Buštěhrad si trojice měla rozdělit celkem 24 milionů korun, stihla však převzít jen první čtrnáctimilionovou část. Když si Rath odnášel svůj sedmimilionový podíl, zasáhla policie.

Rath před soudem argumentoval, že hmotnost krabice naplněné sedmi miliony a krabice naplněné vínem se liší jen o tři kilogramy, láhve s vínem navíc necinkají, jak ukázal policejní pokus. Jenže podle Pacovského politika nezachrání ani to. „Jak však bylo uvedeno výše, jeho vědomost o skutečném obsahu krabice mnohem přesvědčivěji vyplývá ze shora popsaných důkazů – především ze zaznamenané komunikace samotných obžalovaných,“ cupuje Rathovu verzi v rozsudku.

Soudce Robert Pacovský vynesl rozsudek v kauze Davida Ratha.

Soudce Robert Pacovský vynesl rozsudek v kauze Davida Ratha.

Pacovský se v rozsudku vypořádal i s Rathovým tvrzením, že krabici ztratil z dohledu a někdo z policistů mu tak peníze mohl podstrčit. Bývalý hejtman dokonce v rozhovoru se serverem Lidovky.cz spekuloval, že během jeho osobní prohlídky mohl někdo z policistů zaběhnout do domu Kottových a krabici penězi naplnit. Veškeré pochybnosti ale podle soudce bezpečně vyvrátil záznam z druhé kamery dokumentující zásah.

Rath si v červenci vyslechl prozatím nepravomocný rozsudek ve výši 8,5 roku a propadnutí majetku. Soudce ho společně s Kottovými označil za ústřední figuru korupce ve Středočeském kraji. „Klíčovou roli v trestné činnosti hráli manželé Kottovi a doktor Rath. Mezi Kottovými panovala dělba práce. Stavební zakázky měla na starosti Pancová, technologické zařízení Kott. Rath stál rafinovaně v pozadí,“ uvedl Pacovský. (ČTĚTE VÍCE)

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...