8. dubna 2010 20:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rath se bojí voleb nanečisto. Nejraději by je studentům zakázal

David Rath v Otázkách Václava Moravce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath v Otázkách Václava Moravce | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) napsal dopis ředitelům středních škol zřizovaných krajem, v němž je varoval před volbami nanečisto. Soudí, že by se tento projekt neměl konat krátce před sněmovními volbami, kdy podle něj napomáhá volebnímu úspěchu pravicových stran.

Studentské volby organizuje společnost Člověk v tísni jako součást programu Jeden svět na školách, záštitu nad projektem již v minulosti převzalo ministerstvo školství. Jeho mluvčí Tomáš Bouška dnes ČTK řekl, že ministerstvo kvůli pochybnostem svou záštitu nad projektem neprodloužilo.

"Na tom projektu by asi nebylo nic špatného, kdyby neměl proběhnout těsně před parlamentními volbami," uvedl Rath. Výsledky podle něj mohou zasáhnout do předvolební situace. Podotkl, že mezi studenty podle průzkumů veřejného mínění převažují spíše sympatizanti pravice. "To spektrum je tam o něco jiné než třeba ve skupině třicetiletých, padesátiletých, šedesátiletých," dodal.

Připomněl také, že ministryně školství Miroslava Kopicová byla do vlády nominována za ODS. "Myslíme si, že paní Kopicová tady ustřelila a zneužila peníze ze státního rozpočtu k jakési propagandě v rámci Občanské demokratické strany," prohlásil Rath. Bouška toto vyjádření nechtěl komentovat, pouze zdůraznil, že ministerstvo na projekt finančně vůbec nepřispělo. Podle informací ČTK jsou volby nanečisto financovány ze zahraničního grantu.

Předseda středočeské ODS a Rathův hlavní oponent Petr Bendl hejtmanův postoj kritizuje. "Myslím, že se obává negativního obrazu, který má mezi mladými lidmi," uvedl. Podle něj hejtman ředitelům vyhrožuje a dopouští se tím zneužívání pravomocí. Rath v dopise, jehož znění má ČTK k dispozici, uvedl, že organizátoři akce zapomínají na nutnost dodržení ustanovení školského zákona o zákazu propagace politických stran a reklamy ve školách.

"Především v období těsně před volbami je podobná akce nevhodnou aktivitou," napsal.

Připomněl, že za obsah vzdělávání a dodržování zákona ve škole odpovídá ředitel školy. "Pořádání 'stínových' voleb na školách před volbami řádnými lze dle nás hodnotit jako porušení školského zákona," uvedl v dopise. Přímo ale ředitelům zapojení do akce nezakázal. Novinářům později řekl, že by ředitelé měli akci odložit na období po volbách. Pokud tak neučiní, nebudou zřejmě nijak trestáni. "Zatím jsme o žádných sankcích nehovořili ani neuvažovali," dodal.

Zástupci Člověka v tísni tvrdí, že projekt je z hlediska zákona v pořádku.

"Jsme přesvědčeni, že projektové aktivity školský zákon neporušují, ale naopak naplňují požadavky závazných vzdělávacích dokumentů týkající se výchovy demokratického občana, seznamování s principy demokracie, práv a povinností občana v demokratické společnosti a dalších," uvedla dnes organizace v tiskové zprávě.

Studentské volby jsou součástí programu Jeden svět na školách, v rámci něhož chodí školáci na filmy o světových problémech nebo diskutují s oběťmi nacismu či komunismu. Mají zvýšit zájem mladých o politiku. Do projektu se může zapojit každá střední škola a učiliště. Průběh voleb pak budou mít na starosti studenti a učitelé. "Při realizaci studentských voleb ve školách nebude vyvíjet činnost žádná politická strana či hnutí, ani nebudou propagovány konkrétní strany či hnutí. Nebude docházet k žádné jiné činnosti zaměřené na studenty s cílem vyvolat, zesílit či omezit u nich zájem o jakoukoliv z politických stran," tvrdí organizace.

Bendl uvedl, že je zcela v kompetenci ředitelů, nikoliv krajského hejtmana, aby si projekt ohlídali a nedovolili, aby překročil zákonné hranice.

Připomněl, že Rath v minulosti již ředitelům škol posílal dopis kvůli anketě o názvu středočeské univerzity. Těm, kteří se jí neúčastnili, hrozil finanční postih. Nakonec ale obdrželi pouze písemné upozornění, že pokud by se tato situace příště opakovala, kraj by přistoupil k pracovněprávním opatřením. "Opakuje se, co tu bylo několikrát," poznamenal Bendl.

ČTK, Lidovky.cz