Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rathovy obstrukce? Dělal by to každý, míní Kačer a Fischerová

Česko

  6:00
PRAHA - Před dvěma lety se za něj zaručili, když se chtěl dostat z vazby a za Davidem Rathem stojí nadále. I po tom, co se za každou cenu snaží již druhý týden zbrzdit soud. Podle režiséra Jana Kačera a předsedkyně Českého helsinského výboru Táni Fischerové by se v Rathově situaci takto chovali všichni. „Pan státní zástupce a soudce ho asi nemají v lásce,“ míní Fischerová. Za Rathem nadále stojí i expremiér Jiří Paroubek.

Jan Kačer u soudu s Davidem Rathem foto: MAFRA - František Vlček

Minulý týden se Rath snažil soud přerušit s tím, že kvůli zranění po pádu z kola je indisponován. Když neuspěl, v pondělí přišel s tím, že vyhodil dosavadní advokáty a najal Michala Pacovského, strýce soudce Rathovy kauzy. Advokát to ale vzápětí pro server Lidovky.cz popřel.

Kačer však expolitikovy kroky chápe. „Každý v takové situaci se brání, jak může. I zvíře, když ho chytíte do želez, si ukousne nohu, aby zůstalo svobodné. Komu by se chtělo sedět ve vězení,“ komentoval pro server Lidovky.cz dění v soudní síni.

Stejně mluví i Fischerová a dodává: „V jedné věci má (Rath) pravdu. Pan státní zástupce a soudce ho asi nemají v lásce, ale zase to dovedu pochopit, protože on je těžké sousto. Takový člověk by ale měl zůstat nad věcí. Tam už je nepřekonatelná zeď a pan Rath je v ní slabším článkem a dělá, co může, aby tomu ušel,“ zastává se Ratha.

Táňa Fischerová, neúspěšná kandidátka na post prezidenta ČR

Táňa Fischerová

Ještě nedávno Kačer sledoval hlavní líčení přímo v soudní síni, s Rathem již nicméně nechce být spojován. „O mě se každý otíral, dělal ze mě pitomce, já už to nechci vidět,“ vysvětlil a zkritizoval i délku jednání soudu. „Mě zajímá ten proces jako takový, ta absurdita, že tři roky nejsou schopni se domluvit a najít nějaké důkazy,“ opřel se do vyšetřovatelů a soudu.

Za Rathem i nadále stojí jeho další známý podporovatel, expremiér Jiří Paroubek. Naopak se ostře pustil do soudce Roberta Pacovského a žalobce Petra Jiráta. „Jejich role poněkud k nerozeznání splývají. Jeden je od pohledu duševně poněkud mimo a druhý pracuje na své kariéře. K soudu by Ratha nejraději dovlekli třeba i umírajícího. V každém případe jsou zaujati,“ je přesvědčen Paroubek.

Jiří Paroubek přišel k soudu také

Jiří Paroubek

Manévr se strýcem jako advokátem podle něj dokonce mohla provést „protirathovská strana“. „...aby rozkolísala Rathovu koncentraci v době, kdy si připravuje závěrečnou řeč. Křik prokurátora, zákulisní triky s obhájcem a bubnová palba zaujatých médií mají nahradit nedostatek seriózních přímých důkazů,“ míní Paroubek.

Rath dostal do úterý čas najít si nového advokáta. Pokud tak neučiní, bude mu přidělen. Neobvykle ostře se k jeho veletoči s obhájci vyjádřil soud. Postup expolitika označil za účelovou snahu dostat řízení za každou cenu na samotný začátek. Žalobce Petr Jirát rovnou mluvil o „zoufalé obstrukci“. Rathovi minulý týden navrhl 9 až 12 let za mřížemi a propadnutí veškerého majetku. (ČTĚTE ZDE)

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...

Mohlo by vás zajímat