Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
9. března 2010 14:07, aktualizováno  19:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Razie na magistrátu. Protikorupční policie sbírala důkazy o Opencard

Opencard - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Na pražský magistrát dopoledne vtrhla policie a zabavila dokumentaci projektu Opencard. Serveru Lidovky.cz to potvrdil mluvčí Jiří Wolf. Policisté si odnesli počítače z odboru informatiky a zapečetili některé kanceláře.

Policejní tým zasahoval kolem deváté hodiny dopoledne ve Škodově paláci v Jungmannově ulici, který si pražský magistrát pronajímá. Úředníci odboru informatiky byli ze svých kanceláří vykázáni a museli jít kvůli zabaveným počítačům a zapečetěným kancelářím domů.

Z úřadu ve Škodově paláci během odpoledne vynesli několik tašek s dokumenty. Na magistrátu zůstali i po ukončení úředních hodin v 18:00. Akce tedy trvala déle než šest hodin.

Podle serveru iDnes.cz patří zasahující policisté k protikorupčnímu oddělení, tedy Útvar odhalování korupce a finanční kriminality. Razie podle Wolfa souvisí s trestním oznámením, které podala opoziční zastupitelka Jana Ryšlinková v prosinci.

Rozhovor s majitelem firmy Haguess

Vyšetřování má na starosti městské státní zastupitelství. "K případu se nebudeme vyjadřovat," řekla stroze mluvčí Štěpánka Zenklová. Informace o razii odmítl poskytnout také mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Policie podezírá zatím neznámé zaměstnance z pražského magistrátu a společnosti Haguess ze spáchání trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku.

800 milionů za kartu, čtyři za audity
Projekt Opencard už prověřily tři audity, za které Praha zaplatila kolem čtyř milionů korun. Prověrky poukázaly na některé chyby především v počátcích projektu, například nevýhodné smlouvy města s hlavním dodavatelem, firmou Haguess. Projekt stál podle auditorů přes 800 milionů, příjmy byly ale nulové.

Kvůli Opencard odešel z magistrátu ředitel odboru informatiky Václav Kraus.

Tvrdil ale, že u počátečních chyb nebyl, protože v té době na úřadu ještě nepracoval. Magistrát hodlá v projektu pokračovat, v současnosti jedná o spolupráci s některými bankami.

Kartu Opencard vlastní kolem 400 tisíc lidí, používají ji zpravidla jako tramvajenku. Kromě toho může karta sloužit jako průkazka do knihovny nebo při placení parkovného. Praha ale původně slibovala více funkcí.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Prezident Miloš Zeman při projednávání státního rozpočtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Prezident Miloš Zeman při projednávání státního rozpočtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Prezident Miloš Zeman při projednávání státního rozpočtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.