Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Reakce na dalajlamu servilní nebyla, Herman nedodržel dohodu, řekl Zaorálek

Ministr kultury Daniel Herman se sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr kultury Daniel Herman se sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Prohlášení čtyř ústavních činitelů k setkání s dalajlamou, které vyvolalo bouřlivé diskuse, bylo podle ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) jedinou možnou reakcí. Ministr Daniel Herman (KDU-ČSL) podle něj porušil vládní dohodu, když se s dalajlamou setkal na půdě ministerstva.

Schůzka ministra kultury Hermana s nejvyšším tibetských duchovním dalajlamou podle Zaorálka porušila pravidla, na které Česko ve vztazích s Čínou před dvěma lety přistoupilo. Schůzka porušila i neoficiální dohodu představitelů vlády, že dalajlamu mohou vidět pouze jako soukromé osoby a nikoli na půdě ministerstev, vysvětloval situaci Zaorálek v nedělní Partii na Primě.

Podle Zaorálka prohlášení čtyř ústavních činitelů bylo jedinou možnou reakcí.

Druhému hostu, europoslanci Janu Zahradilovi (ODS), ale vadila údajná submisivita prohlášení. Diplomatická nóta ministra zahraničí by podle Zahradila byla dostačující. Zaorálkovi vyčetl, že po zveřejnění prohlášení si čínská strana českou vládu „namazala na chleba“.

Zahradil uvedl, že v prohlášení ministerstva zahraničí Čínské lidové republiky stojí, že by po slovech (tedy prohlášení) „měly následovat činy“. Zaorálek ale upozornil, že nic takového v prohlášení Číny nestojí, jde totiž o špatný překlad agentury, které převzala média i veřejnost. V české zpravodajské agentuře „byl nějaký elév, který neumí anglicky. Já říkám, podívejte se na ten skutečný text, co vydalo ministerstvo zahraničních věcí Číny,“ řekl Zaorálek.

Podle ministra zahraničí porušil Daniel Herman diplomatickou linii vlády, když přijal dalajlamu na půdě ministerstva. Jde o diplomatickou linii ke které se podle Zaorálka přitom Herman zavázal již před dvěma lety. „Pan ministr Herman měl říct už tehdy, já prostě vztah s Čínou nechci,“ řekl Zaorálek. „Jeden člen vlády nedržel linii. Prohlášení MZV ten druhý den už dostačující nebylo,“ vysvětloval, proč museli prohlášení podepsat vrcholní představitelé státu.

Servilita a hrdina Herman

Podle Zahradila ale problém ve vztazích s Čínou je i jinde: „To, co spoustě lidem vadí je, že ty vztahy s Čínou jsou taková soukromá linka, kterou obhospodařuje pár lidí. Pan Tvrdík a lidé kolem premiéra“. Zahradilovi rovněž vadí servilita, která je podle něj v prohlášení patrná.

Zaorálek obě dvě výtky odmítl, situaci kolem CEFC ale nijak nerozvíjel. Reakce vlády podle něj není servilní, jde o snahu dodržet diplomatický dialog tak, jak byl s Čínou vybudovaný. „Tady se mluví o servilitě vůči Číně, ale já se stydím za to, že jsme porušili slovo,“ řekl Zaorálek. Daniel Herman se podle něj rozhodl přijmout dalajlamu na půdě ministerstva na poslední chvíli a mohlo jít o taktiku se zviditelnit. „Herman ze sebe udělal hrdinu,“ kritizoval ho Zaorálek.


Na Zaorálkova slova reagoval Herman prostřednictvím twitteru, kdy napsal, že nikdy nikomu neslíbil, že se nesetká s dalajlamou. „Naopak jsem řekl, že takový požadavek je v rozporu s mým svědomím a odmítám jej.”

Nejsme úplně ztracení

Tématu přijetí dalajlamy se věnovali také ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT24.

Podle Gazdíka byla reakce české vlády „nedůstojná našeho státu“ a problém měl být vyřešen pouze po diplomatické linii. Gazdík souhlasí s názorem Jana Rychetského, předsedy Ústavního soudu, který již dříve uvedl, že takové prohlášení nepamatuje. „Myslím, že takové prohlášení je na místě v předvečer války,“ komentoval situaci Rychetský.

Chovanec odkazoval k argumentaci Zaorálka, Herman podle něj uvedl, že se s dalajlamou sejde neoficiálně, což ale neudělal. Současně ale Chovanec odmítl, že by z toho Herman měl vyvozovat důsledky. „Já myslím, že to je nepochopení situace, ne zlý úmysl,“ uvedl. Ministr vnitra také vyzdvihl přístup předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, kerý se s dalajlamou setkal soukromě.

Gazdík s Chovancem se také věnovali oslavám na Staroměstkém náměstí. Gazdík účast přes patnáct tisíc lidí označil za důležitou zprávu. „Nejsme úplně ztracení,” prohlásil.

„Země je rozpolcená. Staroměstské náměstí mi dává naději, že jsou tu lidé, kteří jsou ochotni něco změnit,” okomentoval oslavy v podhradí Gazdík. Ministr vnitra Milan Chovanec jeho slova ale odmítl: „Tato země rozhodně rozpolcená není. Zemi se daří.”

Plné Staroměstské náměstí je podle něj pouze známkou demokracie. „Otázka je jaký má názor mlčící většina,” poznamenal Chovanec.

,

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...